reklama

Kaskády zeleně interiérům sluší

Stěna z pokojových květin je hitem současné interiérové architektury. Hodí se nejen do velkých kancelářských prostor, ale oživíte s ní třeba i běžný panelákový byt.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stěna z pokojových květin udělá z vašeho obýváku malou džungli (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stěna z pokojových květin rozzáří domov i kancelář

Stěna z pokojových květin má v interiéru mnoho předností. Není jen estetickým prvkem, ale ona trocha přírody je schopna dodat prostoru „lidský“ rozměr, a především zvlhčí vzduch, což se hodí zvláště tam, kde je spuštěna klimatizace. Stěna z pokojových květin (ale i jiných rostlin) je nápad, který bývá připisován francouzskému botanikovi a uměleckému designérovi Patricku Blancovi. Jedná se ve své podstatě o technologii pěstování rostlin na vertikálních plochách s automatizovaným přísunem vody obohacené o živiny – jedná se tedy o hydroponii.

Na tomto principu se rozvinulo samostatné odvětví bytového designu a zahradnictví, které se věnuje konstrukci a navrhování těchto zelených stěn. Ty větší se hodí především do velkých budov, kde často prostupují několika podlažími, a jsou velmi originálním řešením, jak rozčlenit a hlavně zútulnit moderní prostory plné chladných materiálů jako kámen, kov a beton. Menší varianty se ale uplatní i v moderních obytných domech. Ocení je zvláště alergici, protože místo zeminy, která produkuje plísně a spory, se používá voda, případně hrudky z pálené hlíny.

Květinovou stěnu zvládnete vyrobit i pomocí klasických poliček
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květinovou stěnu zvládnete vyrobit i pomocí klasických poliček

Stěna z pokojových květin může stát i v místech, kde není dostatek přirozeného světla, protože součástí jejího architektonického řešení i vhodné osvětlení umělé. Do těchto kompozic lze „vysázet“ téměř všechny pokojové rostliny, včetně těch velkých, jako jsou monstery a filodendrony. Pro hydroponické pěstování se vlastně nehodí jenom kaktusy a sukulenty.

Řešení pro malý byt

Ale i když vlastníte jen malý byt, nemusí pro vás být stěna z pokojových květin nedostupným snem. Nicméně si nejspíš nepořídíte tu s hydroponickým systémem, ale tento zajímavý prvek vytvoříte pomocí klasických poliček umístěných třeba v rámu nepravidelně nad sebou. Při návštěvě specializovaných obchodů ale najdete i takové vychytávky, jako jsou závěsné kapsy z plastu nebo netkaných textilií s předem vytvarovanými kapsami, do nichž vysázíte rostlinky. Dalším řešením jsou také závěsné magnetické květináče. S pomocí těchto vychytávek vytvoříte doma nádhernou vertikální kompozici – navíc přesně podle svých představ.

Do malých bytů se hodí obrazové rámy vyplněné pokojovými květinami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Do malých bytů se hodí obrazové rámy vyplněné pokojovými květinami

Na podobném principu jako automatizované zelené stěny fungují i tzv. zelené obrazy, které jsou dostupné v různých velikostech běžných obrazových rámů. Pořídíte je již s květinami, ale vytvořit si můžete i svůj vlastní, do něhož si vyberete květiny, které máte rádi.

Zdroj informací: ceskestavby.cz; jungleinteriors.cz; gardner-shop.cz

Publikováno: 29. 6. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová