reklama

Potřebujete zastínit pergolu? Poradíme způsoby jak na to!

Zastínění pergoly oceníte zejména v horkých letních měsících, kdy si chcete vychutnat venkovního posezení. Jistě nechcete sedět na přímém slunci, ale v příjemném stínu. Aby to bylo možné, je zapotřebí otevřené pergoly, pergoly bez střechy i pergoly se střechou z polykarbonátových desek opatřit přídavným zastíněním. Vhodně zvolené zastínění vás ochrání nejen před úžehem, ale i před větrem, deštěm a zvídavým okolím.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
I pergola potřebuje občas zastínit (Zdroj: Depositphotos.com)

Jak na zastínění střešní části

Vrchní zastínění pergoly je zapotřebí u pergol, které jsou otevřené, nemají střechu anebo mají střechu z polykarbonátu. Takové zastínění může mít různou podobu. U nás se k vrchnímu zastínění nejvíce užívá markýza. Jde o lehkou malou konstrukci, k jejímž výhodám patří to, že dokáže zastínit velkou plochu. Poradí si dokonce i se zapadajícím sluncem.

Další možností, jak zastínit pergolu, jsou posuvné plachty, které se však u nás nepoužívají zase tak často. Plachty na pergoly jsou vyráběny ze stejných látek, jaké jsou používány na markýzy. Na rozdíl od markýzy posuvné plachty nejsou tak napnuté, ale podvěšené, čímž navozují více intimní náladu.

Terasa s pergolou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Střešní zastínění pergoly

Dobrou variantou zastínění pergoly jsou i bambusové a rákosové rohože. Nicméně jejich životnost je poměrně nízká a na zimu se musí sundávat. Nejmodernějším způsobem střešního zastínění jsou automatizované rolety, které vám dovolí variabilní zastínění podle aktuální potřeby.

Sekundární zastřešení pergoly je rovněž možné. V případě, že přimontujete lehký plech či polykarbonát. Takové zastínění oceníte i ve chvíli, kdy se náhle změní počasí. Odpadne vám tím navíc i starost s úklidem nábytku, který by se v případě deště u nezastřešené pergoly mohl poškodit.

Terasa s posezením
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Střešní zastínění pergoly může mít různou podobu

Jak na zastínění boční části a čelní části pergoly

V případě, že máte střešní zastínění pergoly vyřešené, je dobré se zaměřit na zastínění bočních částí kvůli nízkému slunci a také kvůli větru. Možná vás to překvapí, ale i v tomto případě můžete použít markýzu. Jde však o speciální boční markýzu, která se vyrábí přímo na míru z kvalitní technické tkaniny, jež se vyznačuje malinkatými otvory. Díky své konstituci odolává větru, propouští světlo i vzduch. Nejvíc se u nás nepoužívá boční markýza, ale venkovní žaluzie. Kromě nich se na zastínění pergoly používají také venkovní rolety, které vás dokáží ochránit nejen před sluncem, ale i před hlukem a únikem tepla. Speciální možností představují screenové rolety, které vám poskytnou ochranu proti teplu.

Příjemné posezení u pergoly
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Boční zastínění pergoly

Unikátním řešením zastínění pergol z boku nabízí bambusové a dřevěné žaluzie. Ty jsou vyrobeny z přírodních materiálů, které pergolám dodávají elegantní a příjemný vzhled. Pergoly s nimi působí velmi útulným dojmem. Jejich plusem je i jednoduché ovládání. Boční zastínění je možno také vytvořit i ze skla nebo z plastu. Jednou z možností jsou i treláže, které skýtají příjemný stín, soukromí a jsou rovněž i velmi estetickou záležitostí. Zvlášť v případě, že budou porostlé popínavými rostlinami. Jde rovněž i o cenově nejvýhodnější možnost. Vyžaduje však vaši pravidelnou péči.

Pergola s mřížkou pro popínavé rostliny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pergola s mřížkou pro popínavé rostliny

Jak ochránit pergolu před větrem

Zastínění proti větru je nejvhodnější umístit na větrnou stranu. Nejefektivnější ochranou před větrem, ale i před sluncem, jsou dělící stěny, které mají podobu desek různých velikostí a tvarů. Mohou působit i velmi dekorativně. Nejsou však zrovna nejlevnější. Mnohem levnější verzí jsou rolovací stěny z textilu nebo fólie. Takové stěny pak mohou být i zcela průhledné, pokud nestojíte ani tak o soukromí, ale o dostatek světla. Takovéto zástěny vás dokáží ochránit dost dobře nejen před větrem, ale i před deštěm. V neposlední řadě jsou jednou z možností i různé posuvné a výsuvné systémy z polykarbonátu nebo ze skla.

Publikováno: 9. 5. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová