reklama

Bez selenu naše tělo nefunguje, ale nemusíme se bát, nejspíš nám nechybí

Selen v organismu plní důležitou úlohu při mnoha dějích v našem těle, je například nezbytný pro regulaci činnosti štítné žlázy. A důležitý je rovněž pro mužskou plodnost.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Selen v organismu nám dodají ořechové plody, nejvíce ho obsahují exotické para ořechy (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Selen v organismu nezahálí

Selen v organismu je sice životně důležitý, ale naše tělo si ho neumí vytvořit samo. Přijímáme ho tak prostřednictvím potravy, do níž se zase dostává z půdy. Jenže Evropa patří k oblastem, kde je selenu v půdě trvale nedostatek, což se týká i Česka. Máme se tedy cítit ohroženi nedostatkem tohoto stopového prvku?

Jeho přiměřený denní příjem je kolem 70 µg selenu pro muže a 60 µg selenu pro ženy. U kojících žen doporučují odborníci až 75 µg. Přirozeným zdrojem selenu v potravě jsou vnitřnosti, luštěniny, česnek, maso, ryby, mořské plody a řasy, sýry a další mléčné výrobky, košťálová zelenina, houby, chřest, vejce, hrušky, avokádo a ořechy - hlavně para.

Postačí nám ale zařadit všechny tyto potraviny do jídelníčku, aby selen v organismu zvládl všechny významné role, které má na starost? Není jich totiž vůbec málo, protože se podílí na správném fungování imunity a štítné žlázy, ovlivňuje zrání a pohyblivost spermií a potřebují ho také vlasy a nehty, jinak se začnou lámat a vykazovat známky toho, že s nimi něco není v pořádku.

Ohrožen je jen někdo

Nedostatek selenu se projevuje poruchami svalových funkcí a imunitního systému, u mužů pak způsobuje neplodnost a u těhotných žen, jimž chybí selen v organismu, dochází k preeklampsii a k potratu. To vše vypadá docela děsivě, ale skutečnost je taková, že navzdory nedostatečnému zásobení půdy selenem, jsou u nás a všude v Evropě velmi výjimečné nějaké zásadní zdravotní poruchy způsobené jeho nedostatkem. Pokud si dopřáváme pestrou stravu, získáme tento stopový prvek přirozenou cestou. Je také součástí kvalitních vitaminových doplňků stravy, v nichž je nakombinován v ideálním poměru.

Tousty a avokádem a vejcem jsou pravou selenovou bombou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tousty a avokádem a vejcem jsou pravou selenovou bombou

Nicméně existují skupiny lidí, které může nedostatek selenu v organismu skutečně ohrožovat. Jedná se například o pacienty s chorobami, které mají jako jeden ze symptomů narušené vstřebávání selenu. Jedná se hlavně o nemoci jako idiopatické střevní záněty, cystická fibróza, syndrom krátkého střeva a některé ledvinové choroby. Pacienti, kteří se s nimi léčí, jsou ale pod trvalou lékařskou kontrolu, takže odborníci z jejich krevních testů dobře odhadnou, zda jim selen v organismu chybí, nebo ho mají odpovídající množství.

Nedostatek selenu však může potkat i ty, kdo dodržují přísnou vegetariánskou dietu. Vegetariáni by tedy měli zařazovat do svého jídelníčku hodně potravin rostlinného původu, které jsou na tento prvek bohaté. Nebo si mohou dopřát denně alespoň  2–3 para ořechy, což by mělo požadovanou dávku pokrýt.

Předávkování není nic příjemného

Pokud podlehneme podezření, že bychom měli se selenem problém, určitě je na místě porada s lékařem. Jen ten totiž odhadne, zda jsou naše obavy na místě.

Po celý rok je dostupná zelenina, která je plná selenu, zvláště kapusta nebo brokolice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po celý rok je dostupná zelenina, která je plná selenu, zvláště kapusta nebo brokolice

Navíc extrémní příjem selenu vede k předávkování, které někdy končí až akutní otravou způsobující srdeční selhání. Ale i méně závažné projevy nadměrného užívání selenu nejsou nic příjemného – vypadávání vlasů, únava, bolesti kloubů, průjem, nevolnost a poruchy nervového systému.

Zdroj informací: nzip.cz; lekarna.cz; profidoplnkystravy.cz

Publikováno: 14. 6. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová