reklama

Odhalujeme sílu vnitřních orgánů, když se necítíte fit a příčina zůstává skrytá

Objevte sílu viscerální fyzioterapie a získejte úlevu, když se necítíte fit, a přesto není vidět žádná zjevná příčina. Vnitřní orgány mohou hrát klíčovou roli při bolestech a nepohodlí, a viscerální fyzioterapie vám pomůže odhalit a léčit tuto nerovnováhu. Přečtěte si, jak tato specializovaná terapie může zlepšit váš životní styl a znovu vám přinést pohodu a vitalitu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jemná masáž vnitřních orgánů pomáhá při bolestech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chodíte k doktorům s bolestmi břicha, zad nebo hlavy, a přesto jsou všechna lékařská vyšetření v pořádku? Dost možná tkví příčina potíží v nerovnováze vnitřních orgánů. Odhalit a léčit ji umí relativně mladý obor – viscerální fyzioterapie. Specialistů je ale v Česku stále málo.

Bývá to začarovaný kruh. Člověk se necítí dobře, má bolesti, které zhoršují kvalitu jeho života, ale z lékařského hlediska je zdravý. Kde hledat pomoc? Většina lidí sáhne po prášcích, které bolest utlumí, ale příčinu nevyřeší. Každá bolest je varovným signálem těla, že je něco špatně. Ovšem ohnisko problému se často skrývá úplně jinde, než se bolest projevuje. To je také důvod, proč mnohá lékařská vyšetření, zaměřená jen na část lidského organismu, nic neodhalí.

Univerzitně vzdělaný fyzioterapeut vnímá tělo jako celek, umí nalézt příčinu bolestí břicha například v oblasti bederní páteře a naopak, v případě bolavých zad rozezná například poruchu vnitřních orgánů. Právě 'neviditelné' napětí a nerovnováha vnitřních orgánů jsou původcem zdravotních problémů u 60 % pacientů.

Bolestem lze předcházet
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bolestem lze předcházet

Jemná manuální technika, jejímž cílem je ovlivnit a podpořit přirozenou funkci vnitřních orgánů, se nazývá viscerální fyzioterapie. Pomáhá při bolestech žaludku, hlavy, zad, po operacích břicha, řeší funkční sterilitu mužů i žen, reflux, zácpu či srůsty v břišní dutině. Pomocí přesně řízených pohybů a tlaků terapeut stimuluje příslušný orgán a soustřeďuje se na jeho uvolnění. Aby byla zachována správná funkce vnitřních orgánů, je mimo jiné potřeba, aby měly dostatečný prostor pro přirozený pohyb.

Vnitřní orgány nejsou uloženy v břišní dutině volně, ale jsou zavěšeny a vzájemně propojeny pomocí tenké vazivové vrstvy – tzv. fascie. Pokud dojde k narušení vnitřního prostředí, například vlivem zánětu, operace či změny funkce orgánu, dochází k omezení posunlivosti a stažení fasciových obalů, které pak mohou poruchu šířit dál do celého těla. Viscerální terapie pracuje na principu ovlivnění těchto vnitřních fascií a tím i na úlevě od bolesti, která může mít projekci například v oblasti břicha, páteře či periferních kloubech.

Obvyklou příčinou "utlačovaných" vnitřních orgánů bývá vadné držení těla. Čím víc se člověk hrbí, tím více se stahují vazivové obaly - fascie v dutině břišní a omezuje se jejich hybnost. Dlouhodobě se může problém přenést skrze nervová propojení mnohem dál v těle. Nejen záněty a operace mohou vést k funkční poruše vnitřních orgánů, ale také dlouhodobé špatné sezení nebo oblečení jako těsné džíny, úzké sukně, utažený pásek, které mohou podporovat chybný dechový stereotyp, stlačovat břicho a snižovat motilitu orgánů při dýchání a pohybu.

Často bývá na vině špatné držení těla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Často bývá na vině špatné držení těla

Ve špatném sezení je břišní stěna utlačena, bránice nemá prostor pro plnou funkci a nepracuje dostatečně. Tím nelze plně aktivovat hluboký stabilizační systém a zvyšuje se tlak na páteř. Tento stav ovlivňuje také hybnost vnitřních orgánů, kterým chybí adekvátní prostor, a může tím docházet k poruše jejich funkce a vzniku spasmů.

Školený terapeut ve viscerální fyzioterapii provede nejprve komplexní vyšetření pacienta a určí diagnózu. Pro viscerální terapii je nutné odebrat anamnézu, provést globální i lokální poslech a testování napětí břicha, jednotlivých oblastí i motility vnitřních orgánů. Délka indikované viscerální terapie je pak velmi individuální. Záleží na konkrétním problému.

Nejčastěji se viscerální terapie provádí třikrát, s třítýdenními intervaly mezi jednotlivými sezeními. Z nich by každé mělo zahrnovat 10-15 cyklů přímých a nepřímých pohybů na obnovení mobility daného orgánu. Po půl až roce od poslední terapie následuje kontrola účinnosti léčby. Stěžejní manuální uvolnění vnitřních orgánů a fascií provádí sám terapeut během terapií, ale je také žádoucí spolupráce pacienta. Během terapií se pacient naučí práci s bránicí, správný dechový stereotyp, vzpřímené držení těla, provádění automasáže břicha a vhodných protahovacích cvičení, aby se jeho potíže neopakovaly ani v budoucnosti.

Zdroj informací: FYZIOklinika s.r.o.

Publikováno: 8. 6. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce