reklama

Chybí vám doma rostliny? Jednoduše si je namnožte

Množení pokojových rostlin je jednoduchý způsob, jakým si můžete doma dopřát víc oblíbených pokojovek. A nemusíte se ho bát, protože jde o jednoduchý prostředek, jak toho dosáhnout, a během chvíle budete mít několik nových rostlinek. Přečtěte si, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Množení rostlin dělením je snadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč se pustit do množení pokojových rostlin?

Chcete-li si rozšířit svoji domácí sbírku rostlin, můžete si vyzkoušet množení pokojových rostlin dělením. Je to způsob vhodný i pro začátečníky, díky kterému budete mít v podstatě okamžitě několik nových rostoucích rostliny. Dělit rostliny ale můžete i v případě, kdy původní rostlina roste pomalu, a tímto způsobem ji omladíte.

Jaké jsou způsoby množení?

Množení pokojových rostlin můžete provádět dvěma způsoby – generativně a vegetativně. Generativní způsob je staré poctivé vysévání semínek, které můžete použít u rostlin s klíčivými semeny. Semínkům pak musíte dopřát vhodné podmínky a obrnit se trpělivostí, protože cesta k rostlině bývá dlouhá a mnohdy obtížná. Vegetativní množení pak můžete provádět dělením nebo řízkováním. Jde o nejjednodušší způsoby, pokud rostliny roste v trsech, nebo netvoří semena.

Každý trs zasaďte do vlastního květináče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Každý trs zasaďte do vlastního květináče

Dejte se do množení pokojových rostlin dělením

Dělení je ten nejjednodušší způsob množení pokojových rostlin. Při přesazování stačí pokojovky, které rostou v trsech, jednoduše rozdělit do více květináčů. Výhodou je, že jednotlivé rostliny nemusí tvořit nové kořeny, ale hned pokračují ve svém růstu.

Kdy je vhodný čas na množení?

U jakéhokoli množení je třeba zvolit vhodný čas. Obecně je to jaro, v případě pokojových rostlin celý květen, kdy pro ně začíná vegetační období. Jinak se ale do tohoto procesu můžete pustit kdykoli během vegetace, ideálně tedy do podzimu. Rostlina by měla být zároveň zdravá, mohutně narostlá, a tím připravená na dělení (říká se mu také zmlazování).

Rostlinu vyndejte z květináče a opatrně oddělte trsy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostlinu vyndejte z květináče a opatrně oddělte trsy

Jak na dělení?

Samotné množení pokojových rostlin dělením je velmi jednoduché a nemusíte se ho bát. Celou rostlinu vyjměte z květináče a opatrně rozdělte rukama na menší trsy. Pomoci si můžete i ostrým nožem nebo nůžkami, pokud jsou kořeny hodně prorostlé. Všechny nové kusy by měly mít zdravé kořeny i listovou část. Pak všechny nově vzniklé rostliny zasaďte do samostatných květináčů a zalijte. Máte namnoženo.

Množit dělením můžete mnoho druhů pokojovek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Množit dělením můžete mnoho druhů pokojovek

Vhodné pokojovky na množení dělením

A které z pokojovek jsou na množení dělením nejsnazší? Může jít o oblíbenou africkou fialku, kterou najdete na mnoha parapetech, protože kvete i v zimě, pak také sansevieria (tchýnin jazyk), který se v poslední době zase vrací na výsluní. Rozmnožit si můžete takto i lopatkovec, šáchor, zamiokulkas a některé kapradiny, ale i mnoho dalších.

Zdroj informací: gardners-eshop.cz

Publikováno: 1. 6. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová