reklama

Brambory nejsou jenom k jídlu, vyléčíte s nimi například i bolesti hlavy

Bolesti hlavy dokáží pořádně znepříjemnit život. Existují pochopitelně pilulky, které slibují rychlou úlevu, ale proč nevyzkoušet některý z osvědčených prostředků z domácí lékárny, třeba vodu z vařených brambor. Ta obsahuje mnoho vitaminů a minerálů, díky nimž je léčivá, a pomáhá při boji s běžnými neduhy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bolesti hlavy jsou prokletím dnešní doby plné stresu (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bolesti hlavy porazíte i bez pilulek

Bolesti hlavy nebo krk v jednom ohni - s tím vším si dovede poradit jeden domácí lék, který máte každý den po ruce a který jste až dosud nejspíš vylévali bez rozmyšlení do odpadu, když jste se zbavovali vody z vaření brambor.

Přitom průměrný Čech sní ročně více kolem 60 kg této oblíbené přílohy, kterou uvaří ve více než 200 litrech vody. Tu je skutečně hřích nevyužít, protože v ní zůstanou vitamíny B a C a také minerály jako hořčík a draslík.

Zatočí také s kocovinou

Vodu z vařených brambor využijete několika způsoby. Pomáhá nejen jako bojovník proti bolesti hlavy, ale hodí se i jako kloktadlo na bolavý krk nebo záněty dutiny ústní a dásní. Vychlazený vývar z brambor má schopnost zbavovat organismus přebytečné vody, pokud ho vypijete každé ráno jednu sklenku. Brambory vaříme většinou s kmínem, což z ní dělá první pomoc při ranních kocovinách.

Brambory uleví i při bolestech krku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brambory uleví i při bolestech krku

A jestli zrovna bojujete s virózou nebo alergickou rýmou, ještě než než brambory scedíte, dopřejte si asi 5minutovou inhalaci nad hrncem a s ručníkem přehozeným přes hlavu, protože si tak uvolníte ucpané dutiny.

Co všechno ještě umí

Vývar z brambor je zkrátka dobré mít neustále po ruce, protože až s ním zaženete bolesti hlavy nebo kocovinu, pustíte se třeba do úklidu domácnosti. S jeho pomocí vyčistíte špinavá dvířka od trouby nebo připálené hrnce a pekáče. Hodí se rovněž na čištění příborů. A bramborový vývar se doporučuje rovněž jako přírodní prostředek na ozdravění vlasů i pokožky a zabírá také na některé hmyzí škůdce, především na mšice.

Až zjistíte, jaký balzám plný zdraví je voda z vařených brambor, přestanete ji bez rozmyslu vylévat do odpadu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Až zjistíte, jaký balzám plný zdraví je voda z vařených brambor, přestanete ji bez rozmyslu vylévat do odpadu

Nepoužívejte ale vývar ze starých brambor, zvláště těch, které nebyly skladovány v temnu a jsou zasyrova trochu nazelenalé. Ty totiž mohou obsahovat jedovatý solanin, který způsobuje nepříjemné trávicí problémy.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; vasezahrada.cz

Publikováno: 31. 5. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová