reklama

5 tipů na pochoutky ze zdravých bobulí

Chcete vyzkoušet tradiční recepty z netradiční suroviny? Pusťte se do zpracování černého jeřábu. Tyto bobule netypické chuti jsou plné vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek a můžete je zpracovat do pochoutek, které ocení celá rodina.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zpracování černého jeřábu přinese například chutný sirup (Zdroj:Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč se pustit do zpracování černého jeřábu?

Důvodů, proč se pustit do zpracování černého jeřábu, je mnoho. Tento nenáročný keř, který můžete pěstovat i ve vlastní zahradě, se nazývá také temnoplodec černý nebo aronie. Na přelomu září a října si z něj můžete nasbírat malé bobule, které obsahují mnoho prospěšných látek a zároveň vás potěší netypickou chutí. Nechat je na keři můžete ale až do doby po prvních mrazech, kdy ztratí něco ze své trpké chuti.

Černý jeřáb využijete i přímo do těsta na koláče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Černý jeřáb využijete i přímo do těsta na koláče

Jaká pozitiva vám zpracování černého jeřábu přinese?

Pokud se pustíte do zpracování černého jeřábu a jeho následné konzumace, můžete pocítit pozitivní účinky na své zdraví. Plody totiž obsahují mnoho vitaminu B, C, E a P, z minerálů jód, fosfor a vápník. Další látky působí příznivě na imunitu, krevní oběh i nervovou soustavu. A využívat je můžete na mnoho způsobů.

Zkuste si připravit z černého jeřábu různé pochoutky

Při zpracování černého jeřábu můžete jít mnoha cestami. Jednou z možností je usušení plodů, které vám vydrží při správném skladování opravdu dlouho a můžete je využívat jako rozinky – před konzumací je namočte do vody, mléka nebo ovocné šťávy a konzumujte.

Tinktura z černého jeřábu

Tinktury mají také dlouhou trvanlivost a slouží k preventivnímu užívání i v případě problémů. Tinktura z černého jeřábu je skvělým pomocníkem ve chvíli, kdy se nachladíte. Recept je jednoduchý – jeden díl aronie zalijte třemi díly alkoholu (nejlepší je vodka) a nechte v uzavřené nádobě při pokojové teplotě stát zhruba 3 týdny, poté slijte. V případě potřeby pak užívejte 3×20 kapek denně.

Likér ocení zejména dospělí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Likér ocení zejména dospělí

Z černého jeřábu si vyrobte pečený čaj

Velmi oblíbený je v posledních letech pečený čaj, do kterého můžete dát téměř jakékoli ovoce, aronii nevyjímaje. Jednodruhový čaj pouze z ní připravíte jednoduše – 1 kg plodů dejte do pekáče, přisypejte 0,5 kg cukru a přidejte ještě 200 ml vody. Vložte do trouby a pečte při zhruba 50 °C, dokud plody nepustí šťávu. Během pečení hlídejte, aby se plody nepřipálily – v případě potřeby podlijte znovu vodou. Jakmile bobule pustí šťávu, naplňte horkou směsí sklenice, uzavřete a otočte dnem vzhůru. Poslouží jako prevence v období chřipek – užívejte 3× denně 1 lžíci samostatně nebo do čaje.

Likér z aronie

Oblíbený u žen i mužů bude likér z aronie. Opět jde o jednoduchý, ale velmi efektivní způsob, jak přistoupit ke zpracování černého jeřábu. Do velké nádoby vsypte 1 l plodů a zalijte je alkoholem. Ideální je pro to opět vodka nebo jakákoli brandy. Nechte ležet 2 týdny s tím, že každý den směs promícháte. Po uplynutí dané doby svařte 1 l vody s 1 kg  cukru a nechte vychladnout. Přidejte do sklenice s alkoholem, opět nechte 2 týdny odpočívat, tentokrát už v chladu. Pak už stačí jen přecedit a dopřát si čas od času skleničku na zdraví.

Marmeláda z aronie bude chutnat dětem i dospělým
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Marmeláda z aronie bude chutnat dětem i dospělým

Marmeláda z černého jeřábu bude chutnat všem

Aby si na své přišly i děti, zkuste z plodů černé jeřabiny vyrobit marmeládu. Díky své chuti se ale hodí spíše jako náplň do perníků, rolád nebo jiných moučníků, které plníte ovocnou marmeládou - klidně i do vánočního lineckého. Zhruba 1 kg plodů aronie je třeba zbavit slupek a peciček. Poslouží k tomu ruční nebo elektrický odšťavňovač, případně je nechte povařit, aby pustily šťávu, a propasírujte přes cedník. Pak už jednoduše použijte želírující přípravek podle návodu – protlak zvažte či odměřte, přidejte cukr a želírovací přípravek ve vhodném poměru a po krátkém varu jím naplňte sklenice, které otočíte dnem vzhůru a necháte vychladnout.

Sirup vám vydrží dlouho i bez tepelné úpravy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sirup vám vydrží dlouho i bez tepelné úpravy

A nakonec sirup z aronie

Další pochoutkou pro všechny je sirup z aronie. I bez tepelné úpravy vydrží opravdu dlouho a své využití najde ve studených i teplých nápojích, případně jako poleva na palačinky. Do 4l sklenice dejte 2 l plodů, 80 g kyseliny citronové a zalijte vychladlou převařenou vodou až po okraj. Nechte dva dny stát a následně bobule rozmačkejte. Směs přeceďte. Na každý 1 l nyní přisypte 1 kg cukru, nechte rozpustit a občas zamíchejte. Slijte do lahví a máte hotovo.

Zdroj informací: idnes.cz, makovapanenka.cz

Publikováno: 26. 5. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová