reklama

MDŽ: Jak na to, aby kytice vydržela dlouho krásná

Zítra 8. března je Mezinárodní den žen, což je skvělá příležitost potěšit maminku, babičku, manželku, přítelkyni, kamarádku, kolegyni nebo jinou blízkou ženu a dívku kyticí řezaných květů. Uvidíte, že je mile je překvapíte. Oblíbené jsou letos hlavně svěží jarní květiny – tulipány, frézie, narcisy a hyacinty. Máme pro vás 4 dobré rady, jak na to, aby kytice řezaných květů vydržela dlouho krásná a svěží.

Aby kytice vydržela dlouho krásná: seřízněte stonky

Aby kytice zůstala co nejdéle krásná, v žádném případě neodstraňujte stuhu či lýko, kterým je kytice svázaná. Ještě než květiny umístíte do vázy, zbavte stonek přebytečných listů. Poté je seřízněte šikmo ostrým nožem pod úhlem zhruba 45 stupňů. Nůžky neudělají dobrou službu, protože stonky rozdrtí a květiny pak nejsou schopné poškozenými konci dostatečně přijímat vodu. Účelem tohoto řezu je zvětšit plochu, kterou do sebe květina může dostávat vodu a živiny. Při každé výměně vody je dobré řez opakovat.

Aby kytice vydržela dlouho krásná: hyacint (Hyacinthus L.) ve váze
Aby kytice vydržela dlouho krásná: hyacint (Hyacinthus L.) ve váze (Zdroj: ibulb.com)

Aby kytice vydržela dlouho krásná: vydezinfikujte vázu

Možná se to může zdát přehnané, ale i taková maličkost, jako je vhodná váza, ovlivňuje životnost květin. Aby kytice zůstala co nejdéle pěkná a čerstvá, musíte použít čistou nádobu. Než do ní nalijete vodu, vydezinfikujte ji. Zamezíte tím vzniku bakterií, které se udržují v nečistém prostředí a způsobí rychlejší uvadnutí kytice. Vázu je nejlepší umýt v myčce, a pokud to typ nádoby nedovoluje, je vhodné při ručním mytí použít přípravek s obsahem chlóru. Pokud jste se rozhodli použít místo klasické skleněné vázy kovovou nebo keramickou bez vnitřní glazury, dejte dovnitř plastovou nebo skleněnou nádobu.

Aby kytice vydržela dlouho krásná: voňavé květy frézie (Freesia)
Aby kytice vydržela dlouho krásná: voňavé květy frézie (Freesia) (Zdroj: ibulb.com)

Aby kytice vydržela dlouho krásná: vyměňujte denně vodu

Aby se řezané květiny dobře aklimatizovaly, dejte je nejprve do vlažné vody a až později do studené. Tu měňte jednou denně. Kvůli tomu, že jediná část stonku, která pije, je řez, stačí dát do vázy vody minimum. Tím předejdete k tvorbě slizu, který pak přechází v hnilobu. K ochraně můžete použít i acylpyrin, kapku octa, citronu nebo Sava. V teplých dnech květiny ocení kostku ledu. Obzvláště v teplých a slunečných dnech je třeba denně kontrolovat množství vody ve váze a během výrazně horkých dnů je třeba každý den vyměnit čerstvou vodu. Nezapomeňte při výměně vody vyčistit vnitřek vázy. Je vhodné průběžně odstraňovat všechny lístečky, které zasahují do vody, a také jednotlivě odkvétající květy. Nezapomeňte řezaným květinám dodat potřebnou výživu. Sáček s výživou vám přibalí v obchodě. „Floristé přidávají ke každé kytici také sáček s potřebnou výživou. Ta kromě podpory samotné květiny zamezuje vzniku hnilobných bakterií,“ vysvětluje Jitka Mandysová z Fleurop. Tento prostředek používejte především v teplých letních měsících.

Aby kytice vydržela dlouho krásná: narcis (Narcissus) vydrží ve váze dlouho
Aby kytice vydržela dlouho krásná: narcis (Narcissus) vydrží ve váze dlouho (Zdroj: ibulb.com)

Aby kytice vydržela dlouho krásná: vhodné místo

Pro dlouhou výdrž kytice je také velmi důležité její umístění v místnosti. Místo na přímém slunci není vhodné, protože květiny zde vypaří větší množství vody, než kolik jsou schopné přijmout svými stonky. Následuje rychlé uvadnutí. Také průvan květinám nesvědčí. Nejlépe je umístit kytici na chladnější a zastíněné místo. V blízkosti řezaných květin neukládejte čerstvé ovoce, protože uvolňuje etylén, který způsobuje rychlejší uzrávání květů a kytice vydrží mnohem kratší dobu svěží. Stejně tak intenzivní kouření způsobí dřívější uvadnutí řezaných květin.

Aby kytice vydržela dlouho krásná: oblíbené tulipány (Tulipa)
Aby kytice vydržela dlouho krásná: oblíbené tulipány (Tulipa) (Zdroj: ibulb.com)

Publikováno: 7. 3. 2019, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová