reklama

Užijte si lilie i doma bez bolesti hlavy a pylových skvrn

Krásné květy lilií jsou proslulé především svou noblesou a elegancí. Přesto se občas ochuzujeme o potěšení, které nám kytice lilií mohou přinést, protože se obáváme urputných pylových skvrn na nábytku nebo až příliš intenzivní vůně, která nemusí být každému příjemná a může se z ní rozbolet hlava. Poradíme vám, jak si užít květy lilií naplno doma i jak se z lilií ve váze těšit co nejdéle.

Kultivary lilií bez opojné vůně

Mnozí silnou, až příliš opojnou vůni květů lilií (Lilium) milují, jiní se jim právě kvůli ní vyhýbají   a snesou je tak maximálně venku na zahradě, protože když jsou chvíli v místnosti s liliemi, začne je bolet hlava. Šlechtění hybridů naštěstí vedlo k řadě kultivarů bez typické intenzivní vůně, které najdeme mezi asijskými liliemi, například kultivar Spring Pink, kultivar King Pete či  Monte Negro Ve srovnání s ostatními mají trochu menší květy a kratší, ale silnější stonky. Jsou v celé škále barev od tmavě fialové po smetanově bílou, mohou být tečkované, jednobarevné nebo jednu rostlinku zdobí více barev. Takže, pokud si chceme užít půvab lilií, ale ne jejich vůni, víme přesně, po kterých sáhnout.

Užijte se květy lilií i doma bez bolesti hlavy a pylových skvrn: asijská lillie kultivar Spring Pink
Užijte se květy lilií i doma bez bolesti hlavy a pylových skvrn: asijská lillie kultivar Spring Pink (Zdroj: ibulb.com)

Lilie doma: protipylová první pomoc 

Říká se, že prevence je lepší než léčba. Chceme-li zabránit pylovým skvrnám, můžeme pylové tyčinky v květech opatrně odstřihnout ostrými nůžkami (nad papírovou utěrkou), nebo je zafixovat lakem na vlasy.

Užijte se květy lilií i doma bez bolesti hlavy a pylových skvrn:asijská lillie kultivar King Pete
Užijte se květy lilií i doma bez bolesti hlavy a pylových skvrn:asijská lillie kultivar King Pete (Zdroj: ibulb.com)

Lilie doma: jak snadno odstranit pyl

Pokud by si i přesto pyl našel cestu na vaše oblečení, pohovku nebo podlahové krytiny, není potřeba propadat panice! Jenom se nesmíme dát strhnout svou první přirozenou reakcí a pyl hned utírat vlhkým hadříkem. Tahle akce by pylové skvrny jenom zafixovala a situaci ještě zhoršila. Pyl je totiž mastný a barví, proto se musí čistit výhradě suchou cestou. Jak tedy na to? Nejprve počkáme, až pyl zaschne a teprve potom ho opatrně vyklepeme, odfoukáme, zameteme nebo vysajeme. Pyl se dá také odstranit tak, že po něm budeme zlehka přejíždět lepicí páskou. Byl-li pyl na textilu, můžeme stopy ještě dočistit rozkrojeným citronem a nakonec vyprat; materiály, co se nedají prát, můžeme přetřít čistým alkoholem.

Užijte se květy lilií i doma bez bolesti hlavy a pylových skvrn: asijská lillie kultivar Monte Negro®
Užijte se květy lilií i doma bez bolesti hlavy a pylových skvrn: asijská lillie kultivar Monte Negro® (Zdroj: ibulb.com)

Prima tip: jak se z lilií ve váze těšit co nejdéle 

Šikmo seřízneme dva až tři centimetry stonku a odstraníme všechny listy, které by jinak byly pod hladinou vody. Vázu důkladně vyčistíme a naplníme ji čerstvou vodou, kterou každý den ve stejnou dobu vyměníme. 

Publikováno: 10. 2. 2019, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová