reklama

Bolí vás často hlava? A už jste zkusili pít majoránku, třezalku nebo řimbabu?

Bolest hlavy patří snad k nejčastějším zdravotním obtížím. Sice trápí více ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Pokud vás hlava bolí z „běžných“ důvodů, mohou vám jemně pomoci bylinky, zejména majoránka zahradní, třezalka tečkovaná a řimbaba obecná.

Tenzní bolest hlavy (neplést s migrénou) bývá záchvatovitá, oboustranná, tupá, tlaková, svíravá, často je spojená s únavou. Hlava může bolet ve spáncích, čele, za očima, na temeni, v týlní části nebo i celá. Většinou doprovází choroby z nachlazení, dehydrataci, alkoholové excesy, stres, PMS apod. Bolest hlavy ale může signalizovat i závažnou nemoc, jakou může být porucha funkce štítné žlázy, infekce v organismu a další. Pokud vás hlava bolí z důvodu jiné choroby, bylinky vás nevyléčí, hodně ale pomohou při „běžných“ bolestech.

Bolest hlavy a třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) účinkuje skvěle při mírnění tenzních bolestí hlavy, menstruačních bolestí i revmatických bolestí. Pomáhá při stresu, depresích, chorobné úzkosti nebo nervovém vyčerpání. Na nálev zalijte 2 lžičky sušené třezalky 250 ml vroucí vody, nechte 10–15 minut vyluhovat a pak sceďte. Nálev pijte vlažný po doušcích, nejvýše tři šálky denně.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) účinkuje skvěle při mírnění tenzních bolestí hlavy
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) účinkuje skvěle při mírnění tenzních bolestí hlavy (Zdroj: pixabay.com)

Bolest hlavy a majoránka zahradní

Bolest hlavy zažene, uklidní a náladu vylepší majoránka zahradní (Origanum majorana). Má blahodárný vliv na nervovou soustavu, při nachlazení zabírá horký čaj z majoránky s medem. Na nálev přelijte 2 lžičky majoránky 450 ml vroucí vody, přikryjte a nechte 15 minut vyluhovat. Sceďte a toto množství popíjejte po douších během dne. Nálev ze 4 lžiček majoránky má také jako přísada do koupele uvolňující a uklidňující účinky při bolestech hlavy. Výborný je také majoránkový olej, kterým si potírejte při bolestech hlavy čelo. Drcenou majoránku (40–50 g) zalijte 500 ml kvalitního oleje a nechte na tmavém místě minimálně dva týdny odstát. Pak olej sceďte. Dá se používat i na dochucení salátů.

Majoránka zahradní (Origanum majorana) zažene bolest hlavy a uklidní
Majoránka zahradní (Origanum majorana) zažene bolest hlavy a uklidní (Zdroj: pixabay.com)

Bolest hlavy a řimbaba obecná

Květ i listy řimbaby obecné (Tanacetum parthenium) ovlivňují rozšiřování i zužování cév; již od nepaměti se tahle bylina používá jako prostředek proti bolestem hlavy, nervozitě, migréně i artróze. Musíte ale dávat pozor na množství, protože řimbaba obsahuje pyrethrin a cinerin, které mohou při vysokých dávkách užívaných nalačno podráždit žaludek. Řimbaba se nesmí užívat v těhotenství. Na nálev zalije 1 lžičku sušené řimbaby 250 ml vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat, sceďte. Vypijte tři šálky za den.

Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium) se už od nepaměti používá proti bolestem hlavy
Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium) se už od nepaměti používá proti bolestem hlavy (Zdroj: istock.com)

Prima tip: česnekový obklad proti bolesti hlavy

Nadrťte nebo prolisujte jeden stroužek česneku a rozetřete ho opatrně na čelo a spánky, nechte zhruba 10 minut působit. Smyjte vlažnou vodou. Není to příliš voňavá metoda, ale velmi účinná!!!

Publikováno: 28. 1. 2019, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová