reklama

Krokodýli: Chov nebezpečných zvířat

Představa domácího mazlíčka chovaného pro potěchu a zábavu může být u každého zcela odlišná. Pokud je tím vaším vysněným zvířátkem krokodýl, chovatel Miroslav Procházka vám o jejich chovu poví něco víc.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Není divu, že někteří lidé propadnou kouzlu těchto predátorů. Řadí se mezi vývojově nejstarší plazi, a dokonce vzdálené příbuzné dinosaurů. V podobě, v jaké je známe dnes, se objevují asi před 100 milióny lety a mají vyvinutější mozek než ostatní plazi. Krokodýlové jsou velice inteligentní, jejich inteligence je srovnávána s inteligencí psů či krys. A je to dáno tím, že mají jako jediní z plazů vyvinutý neocortex, což je šedá kůra mozková.

Než se však člověk pustí do jejich chovu, musí vyřešit jeho legislativní úpravu. Krokodýli totiž patří mezi nebezpečná zvířata a chov krokodýlů vyžaduje zvláštní péči a povinnou registraci u Státní veterinární správy. Některé druhy krokodýlů jsou navíc chráněny mezinárodní Úmluvou CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin). Dále si musí případný zájemce o chov krokodýlů uvědomit, zda má dostatečně velké prostorové možnosti, svou nezanedbatelnou roli pak hrajou finance.

Chov nebezpečných zvířat
i (Zdroj: Prima FTV)
Chov nebezpečných zvířat

Kajman trpasličí

Krokodýl je dlouhověký, žije několik desítek let a hlavní náklady tvoří teplo. Musí se mu svítit a topit. Pro začátečníky by doporučoval zkušený chovatel Miroslav Procházka kajmana trpasličího, který má dvě velké výhody: jednak je skutečně nejmenší, takže samec v dospělosti dorůstá velikosti 160 cm a samičky jsou ještě menší, navíc je to relativně klidný druh. Mláďata mají tak kolem 20 cm a stačí jim běžné celoskleněné akvaterárium, které se skládá ze třech částí. Půlku by měl tvořit vodní bazén s minimální hloubkou vody tak, aby pokryla tělo zvířete, pak je nutná pevná část a konečně také prostor s pískem, který slouží jako místo na kladení vajec. Terárium by mělo být dvakrát větší, než je délka dospělého jedince, pro kajmana tedy minimálně 3,2 m na délku a 1,6 m na šířku. Vybavení může být úplně jednoduché, krokodýl nevyžaduje kolem sebe žádnou pěknou krajinu, pro něj důležité pouze světlo, teplo a krmení.

Jak vypadá krokodýlí jídelníček

Dospělé jedince krmíme rybami, můžeme jim dávat i celé myši, potkany či kuřata. Mláďatům můžeme dávat hmyz nebo malé rybky. V žádném případě jim nedáváme mraženou stravu, která ztrácí vitaminy. Vše dáváme přírodní, čerstvě zabité, anebo živé. Krmíme je jednou týdně, mláďata by se měla krmit třikrát až čtyřikrát týdně. Krokodýli mají obrovskou konverzi živin, což znamená, že z toho, co sežerou, stráví až 90 procent, díky čemuž je jejich režim velice úsporný a krmení je málo časté. Navíc nemohou žvýkat, resp. posouvat čelisti na stranu, proto kořist polykají vcelku. Kajmanu trpasličímu stačí ke štěstí jeden velký potkan týdně.

Chov nebezpečných zvířat
i (Zdroj: Prima FTV)
Chov nebezpečných zvířat

Při krmení musíme dbát na bezpečnost, neboť někteří jedinci skutečně útočí, jak nás upozornil pan Procházka a doplnil, že když budeme dobrými chovateli, může se náš krokodýl dožít stejného věku jako ve volné přírodě, což je u kajmanů zhruba 40 let, u velkých krokodýlů až osmdesát devadesát let.

Publikováno: 23. 1. 2019, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký