reklama

Chov holubů: Jak úspěšně sestavit chovný pár

Holubi patří mezi nejdéle domestikované ptáky a holubářství se v Evropě těší v téměř nezměněné podobě několikatisícileté tradici. O historickém významu těchto ptáků, ke kterým mají zvláště lidé žijící ve velkých městech trochu rozporuplný vztah, svědčí mimo jiné to, že se stali symbolem míru, lásky či Ducha svatého. Zajímavosti o chovu holubů a tom, jak vybírat chovný pár, nám prozradí chovatel Jan Komzák.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chov holubů

Každé plemeno má svůj plemenný standard podle vzorníku, kterému se chovatel snaží co nejvíce přiblížit. Základním pravidlem je, že by holubi měli být nepříbuzní. Holubáři si vedou evidenci, aby věděli, která holoubata mohou k sobě párovat v další sezoně, přičemž platí, že nedostatky či naopak přednosti jednoho by měl vyvážit ten druhý. Když je tedy například jeden holub slabší v určitých tělesných partiích, v barvě, v lesku, ten druhý by měl naopak vynikat.

Chov holubů
i (Zdroj: pixabay.com)
Chov holubů

Jak na výměnu partnerů

Pokud při chovu holubů nastane situace, že potřebujeme spárovat holuby, kteří už mají svého partnera, je nutno je oddělit tak, aby na sebe neviděli a aby se neslyšeli, a v této izolaci je držet několik dnů. Během té doby se u nich opět vytvoří potřeba jít do páru s jiným holubem. Pak je přendáme do párovací klece, což je dvoukilová bedýnka, kde na sebe holubi vidí, mohou spolu komunikovat, ale nedostanou se k sobě. A to z toho důvodu, že někdy mohou být holubi agresivní, tak aby holubicím neublížili. Až teprve když začnou holubi projevovat určitou vzájemnou náklonnost, zahoukávají se, holubice se nakrčuje a holub kolem ní tancuje, můžeme je pustit k sobě. Poté se nechají několik dnů pospolu a následně se přesídlí do budníku. A to už se můžeme těšit, že brzy zahnízdí.

Chovný pár na hnízdní misce
i (Zdroj: Prima FTV)
Chovný pár na hnízdní misce

Úspěšné zahnízdění

Holubi jsou poměrně samostatní a hnízda si postaví sami, takže se o ně nemusíme nadále moc starat. Poskytneme jim jen hnízdní misku, ve které pak budou sedět na vajíčkách, a materiál, tedy větvičky a slámu, ze kterého si hnízdo postaví. Na první vajíčka se můžeme těšit zhruba za 10 až 14 dnů. Na prvním vajíčku holubička jen stojí, za dva dny snese další a pak teprve naplno zasedne a zhruba za 17 až 18 dní v závislosti na počasí a prostředí se začnou líhnout holoubátka. Může se ovšem také stát, že jeden z holubů v páru je neplodný, a pak budou vajíčka čistá a nic se nevylíhne. To se ovšem podle odborníka nestává příliš často. Daleko větším problémem chovu holubů je, když mezi sebou holubi bojují o hnízdní místa. Při takových potyčkách může dojít k tomu, že vajíčka rozšlapou. Jinak se ve většině případů líhnou holubi bez problémů. Mláďata jsou pak v péči rodičů asi čtyři týdny, poté se osamostatní a vylétnou z hnízda. V prvním týdnu po vylíhnutí, kdy jsou holoubátka velmi malá, je rodiče krmí tzv. holubí kaší, což je výměšek žláz ve voleti, a po týdnu až deseti dnech jim začínají přidávat normální stravu, nabobtnalé zrní a obiloviny. Rodiče mláďatům pomáhají s dokrmováním ještě asi týden, ale pak jsou již holubi zcela samostatní.

Publikováno: 11. 1. 2019, Autor: Zdeněk Sekanina, Profil autora: Zdeněk Sekanina