reklama

Bernardýn: Nádherný pes impozantního vzrůstu a rozvážné povahy

Bernardýn, původně záchranářský horský pes, který se dnes chová jako pes rodinný, s přátelskou povahou a ohromnou silou, kterou však využívá jen zřídka. Je pro něj vhodný celoroční pobyt venku, dobře snáší zimu, horka už hůře.

Bernardýn: Psí obr s dobráckým kukučem

Bernardýn je obří plemeno psa, které váží neuvěřitelných 50–91 kg a v kohoutku měří 61–95 cm. Patří mezi molossoidní plemena horského typu. Pochází ze Švýcarska, kde bylo vyšlechtěno mnichy z kláštera ve Velkém průsmyku sv. Bernarda jako plemeno pracovní. Bernardýn byl využíván jako nosič a tahač ve vysokohorských podmínkách. Později získalo plemeno věhlas a slávu jako pes záchranářský. Kdo by neznal obrázek bernardýna se soudkem na krku? Dnes už se pro záchranářské účely tito psi nevyužívají, nahradila je moderní technika. Dokonce i jejich skvělý čenich při vyhrabávání lidí pod sněhem nahradili psi menších plemen, kteří nezabírají tolik místa ve vrtulníku při přeletech na záchranné akce.

Bernardýn je obří plemeno psa
Bernardýn je obří plemeno psa (Zdroj: pixabay.com)

Bernardýn je pes opravdu impozantního vzrůstu, s velkou hlavou a dobráckým pohledem. Má velmi přátelskou povahu, miluje lidi, svou rodinu a uznává svého pána. K dětem je tolerantní, jemný a citlivý.

Bernardýn je mnohem aktivnější a akčnější pes, než si většinou představujeme. Rozhodně to není žádný lenoch. Je plný síly a energie.

Bernardýn je mnohem aktivnější a akčnější pes, než to na první pohled vypadá
Bernardýn je mnohem aktivnější a akčnější pes, než to na první pohled vypadá (Zdroj: pixabay.com)

Skvěle zvládá celoroční pobyt venku, hodí se tedy na vesnici, do horských podmínek. Městský život v bytě se pro bernardýna nehodí. Špatně snáší vysoké teploty. V letním období potřebuje mít možnost úkrytu před slunečními paprsky.

Publikováno: 8. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce