reklama

Strašilky: Exotický hmyz, který snadno přehlédnete

Až se na vás děti zase jednou obrátí s vroucným přáním mít doma nějaké živé zvířátko, můžete začít zvažovat chov nenáročného, přesto fascinujícího tvora připomínajícího list. Chovatelka Jitka Ptáčková nám vysvětlí, že strašilky nás skutečně nebudou stát moc peněz ani času, a přesto se díky jejich chovu děti něco naučí.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Lupenitky neboli strašilky patří mezi tropický hmyz a mají svůj domov v Indii, Číně a pokračuje to dále přes Malajsii až na Nový Zéland, u nás by jim ve volné přírodě byla poněkud zima. Jejich chov pro zábavu v domácích podmínkách však není vůbec ničím neobvyklým. Je totiž velice nenáročný a vyžaduje jen zvolit vhodný druh insektária, dostatek vlhkosti a potravy. Dospělý jedinec dosahuje zhruba velikosti dlaně, tedy 11 až 13 centimetrů, takže musíme počítat s tím, že při svlékání musí mít pod sebou prostor nejméně dvou svých tělíček. Z toho také budeme vycházet při pořizování vhodného terária. To by mělo mít zhruba třicet až čtyřicet centimetrů na výšku, šířka není podstatná. Najdou se ovšem i daleko menší druhy, nebo naopak druhy dorůstající až 25 centimetrů. Malé tvory můžeme umístit do zavařovačky, na dno složíme papírovou kuchyňskou utěrku nebo nějakou savou látku a pečlivě namočíme stěny a dno. Dovnitř do sklenice vložíme list ostružiníků, který zapíchneme do navlhčené houbičky, aby vydržel déle svěží, a vytvoříme tak pro strašilky příjemné prostředí. Otvor sklenice přikryjeme prodyšnou látkou a zagumičkujeme.

Strašilky
i (Zdroj: istockphoto.com)
Strašilky

Čím krmit strašilky

Strašilky jsou výlučně býložravý hmyz, ovšem s jejich potravou to není úplně jednoduché, neboť tropické rostliny, kterými se ve volné přírodě živí, jsou u nás samozřejmě nedostupné. Musíme dávat pozor na to, čím je krmíme, abychom to měli k dispozici po celý rok, což je z u nás rostoucí zeleně jen ostružiník. Ony jsou sice schopné pozřít i jakoukoli jinou stravu, ale nemají rády, když se jim to v průběhu života mění. Dále jim musíme zajistit dostatečnou vlhkost, kterou dodáváme pomocí rozprašovače. Musíme jim dopřát každodenní rosení, protože obzvláště malí tvorečkové ještě neumějí čerpat vlhkost z potravy, a tak si ji musí brát z listů a ze stěn. Dále potřebují také dostatečné teplo.

Strašilky
i (Zdroj: istockphoto.com)
Strašilky

Rozmnožování strašilek

Strašilky jsou typ hmyzu, který nepotřebuje k rozmnožování partnera. Samička sama klade malinkatá vajíčka, ze kterých se vylíhne rovnou čilý jedinec. Při zajištění optimálních podmínek žije strašilka asi 12 až 14 měsíců a za tuto dobu se v průměru šestkrát svléká a při každém tomto svléknutí dost výrazně změní svou velikost.

Publikováno: 3. 1. 2019, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký