reklama

Jednoduchý návod, jak odstranit po večírku skvrny z koberce

Před vánočními svátky proběhl ve většině rodin velký úklid, ale jen málokomu naklizený byt vydržel až do nového roku. Vánoční oslavy a silvestrovské večírky ve většině domácností zanechaly menší či větší skvrny na kobercích. Víte, jak odstranit skvrny z koberce a ostatních textilií?

i (Zdroj: iStock)
Jak odstranit skvrny z koberce? Jednoduše! (Zdroj: iStock)

Odstranit skvrny z koberce nemusí být problém

Pokud potřebujete odstranit skvrny z koberce, na znečištění reagujte pokud možno okamžitě! Nedejte materiálu příležitost, aby špínu absorboval. Znečištění nejlépe odsajte savou utěrkou. Koberec nikdy netřete. Než začnete s odstraňováním skvrn, zkontrolujte stálost barvy, a to na místě, které není vidět. Odstraňovač skvrn by se měl nanášet na bavlněný hadřík nepouštějící chlup. Pracujte vždy od vnějšího okraje skvrny do středu.

Jak odstranit po večírku skvrny z koberce
i (Zdroj: iStock)
Jak odstranit po večírku skvrny z koberce

Jak na vánoční a silvestrovské skvrny na koberci

  • Vosk ze svíček odstraňte nejprve nožem, a pak čistěte hadrem navlhčeným benzolem. Nakonec koberec vyčistěte vlažnou vodou.
  • Kávu odstraňte čistým hadříkem namočeným v roztoku terpentýnu a alkoholu, v poměru 1:1.
Kávu odstraňte čistým hadříkem namočeným v roztoku terpentýnu a alkoholu
i (Zdroj: iStock)
Kávu odstraňte čistým hadříkem namočeným v roztoku terpentýnu a alkoholu
  • Zvratky nejprve odstraňte papírovou utěrkou a skvrnu pak čistěte roztokem vody a octa, v poměru 1:1. Nechte 10 minut působit, pak dočistěte čistou vodou a vlhkost odsajte papírovou utěrkou.
  • Žvýkačku lze nejprve opatrně vytvrdit pomocí zmrazovacího spreje, poté rozmělnit kladivem a zbytky vysát.
  • Čokoládu, omáčku a jinou mastnotu nejlépe odstraníte benzolem nebo benzenem a poté čistou vlažnou vodou. Nakonec vlhkost odsajte papírovou utěrkou.
  • Červené víno nejprve odsajte papírovou utěrkou (nikdy netřete, pouze tupujte a odsávejte). Pak skvrnu potřete citronem a vyčistěte vlažnou vodou. Můžete skvrnu také posypat solí, poté propláchnout vodou a opět odsát papírovou utěrkou.
Červené víno nejprve odsajte papírovou utěrkou
i (Zdroj: iStock)
Červené víno nejprve odsajte papírovou utěrkou

Dejte pozor!

Ručně tuftované koberce z akrylu, ani ručně tkané koberce z vlny se nesmějí prát, jinak by mohlo dojít k poškození povrchové úpravy zadní strany z bavlny a speciálního lepidla na bázi přírodního kaučuku.

Zdroj informací: www.letajicikoberce.cz

Publikováno: 2. 1. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce