reklama

Cínování a technika Tiffany: Vyrobte si s námi amulet pro štěstí

Kdo ovládá cínování, často ho propojí s technikou Tiffany. Výjimkou není ani Šárka Hulalová, která nám ukáže, jak vyrobit amulet pro štěstí.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tiffany technika je té vitrážové velmi podobná. Poprvé s touto technikou přišel pan Louis Tiffany. Místo olověného profilu se však používá měděná samolepící páska, která může být v různých barvách (měděná, černá, stříbrná). Jednotlivé opáskované části se spojují pomocí cínu a pájecí stanice nebo pera. Touto technikou se dají vyrábět různé dekorativní předměty, jako například lampy, zrcadla, zdobené sklenice, šperky a mnoho dalšího. 

Přívěsek ve tvaru oka s použitím skleněné čočky

Čím začneme? Vykreslením skleněné čočky, kterou běžně seženeme v aranžérských nebo dekoračních potřebách. Skleněnou čočku o velikosti 2,5 cm očistíme lihem, aby nám barvy dobře chytaly. Na zadní plochou stranu pomocí štětce vykreslíme oko, použijeme akrylové barvy. Finální kresbu zafixujeme lakem.

Suchou čočku olepíme měděnou páskou, která pomáhá udržet čočku (nebo jakýkoli jiný minerál nebo kámen) ve šperku. Ta páska je velmi tenká a jelikož je i velmi křehká, může se roztrhnout.

Suchou čočku olepíme měděnou páskou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Suchou čočku olepíme měděnou pás

Proto se ještě zajišťuje slabým drátkem, který se připájí na obě strany pásky. Čočku máme připravenou, začneme s tvarováním amuletu. Měděný drát (bez lakovaného povrchu) pomocí pájecí kapaliny a cínu potáhneme cínem a připájíme k čočce. Postupně přidáváme další dráty, kombinujeme jejich tloušťky a vytváříme zdobení kolem oka. Tloušťky kombinujeme tak, aby byl šperk pevný a zároveň hezký. Do amuletu můžeme ještě připájet drát, který je omotaný dalším slaboučkým drátkem. Nakonec dozdobíme konce drátů kuličkami cínu. Kuličky zakryjí ostré konce a působí jako velmi hezký efekt.

Zajistíme slabým drátkem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zajistíme slabým drátkem

Čím amulet očistíme

Tavidlo odstraníme technickým lihem. Poté ho ještě opláchneme vodou a očistíme kartáčkem s tekutým mýdlem. Hotový výrobek můžeme ponechat v originální stříbrné barvě, v případě že bychom chtěli docílit starodávného vzhledu, použijeme černou patinu, kterou naneseme štětcem na celý výrobek. Necháme působit cca hodinu (délka ponechání patiny ovlivňuje jeho tmavost), opláchneme pod tekoucí vodou (tím se deaktivuje chemická reakce patiny) a leštíme houbičkou.

Patinování šperku
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Patinování šperku

Péče o cínovaný šperk

Péče o cínovaný šperk je celkem nenáročná – nevystavovat mechanickému poškozování, pádu, nárazu, chemickým přípravkům, mrazu či vysokým teplotám. Uskladňovat v krabičce či zipových sáčcích. Čas od času amulet omyjeme ve vodě s přidaným odmašťovačem, oživíme stolním či jiným neparfémovaným olejem a přeleštíme suchým hadříkem.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 29. 8. 2023, Autor: Oldřich Navrátil, Profil autora: Oldřich Navrátil