reklama

Vydejte se na výlet za vínem, je právě ten nejlepší čas

Výlety za vínem jsou spojeny především se zábavou a milým setkáním s přáteli. Sestavili jsme pro vás přehled horkých tipů, kam byste se rozhodně měli podívat. Užijete si skvělé víno i krásnou přírodu. S sebou vezměte děti i domácí mazlíčky.

i (Zdroj: Vína z Moravy, vína z Čech)
Objevte tajemství výletů za vínem (Zdroj: Vína z Moravy, vína z Čech)

Naše republika je pro výlety za vínem jako dělaná

Výlety za vínem se staly poslední dobou oblíbenou a vyhledávanou atrakcí a vinařské stezky se těší poměrně velké oblibě. Vyhledávaným cílem jsou pak hlavně díky možnosti propojení turistiky s krajinou posetou vinicemi a možností cestou rozumně ochutnávat. Většina se jich pravda nachází na jižní Moravě, ale také Čechy mají svoje vyhlášené vinařské lokality. Hned dvě zajímavé tematické stezky pak můžete navštívit ve středních Čechách. Absolvovat se dají na kole i pěšky a řadí se mezi nenáročné, takže jsou vhodné jak pro sportovce, tak pro rekreační výlety. Dobré víno a zajímavé zastávky s vinařstvím a vinohradnictvím spojené jsou pak samozřejmostí.

Vinařské Čechy se dělí na Mělnickou a Litoměřickou vinařskou podoblast. Ta Mělnická se z větší části nachází ve středních Čechách a jejími hlavními centry jsou města historicky s vínem spjatá – Mělník a Kutná Hora. A právě v nich a jejich okolí hledejte i tyto dvě vinné stezky.

Vinné sklepy Jiřího Lobkowicze na zámku
i (Zdroj: Vína z Moravy, vína z Čech)
Vinné sklepy Jiřího Lobkowicze na zámku

Kutnohorská vinná stezka

Tou vůbec první svého druhu na území Čech je Kutnohorská vinařská stezka, která je primárně navržena jako značená naučná vinařská cyklotrasa. Dlouhá je necelých 6 km, takže se pohodlně dá ujít i pěšky a propojuje historické jádro Kutné Hory se sedmihektarovým vinohradem pod kopcem Sukov. Trasa začíná na kutnohorském Palackého náměstí a vede do vinice pod kopcem Sukov na severním okraji města. Cestou vinohrady se pak otevírá nádherný výhled na město Kutná Hora a dovede vás postupně zpět do centra města.

Vinařství má na Kutnohorsku sice staletou tradici, nejstarší záznam o něm je v Kosmově kronice z roku 1101, novodobá obnova vinic pod Sukovem ale začala až v roce 1977. Na jeho středně těžkých, kamenito-písčitých půdách se nejlépe daří odrůdám Tramín červený a Svatovavřinecké. Zašlou slávu zdejšího vinařství se snaží vzkřísit společnost Vinné sklepy Kutná Hora, jejichž celý provoz je certifikován značkou BIO a jako jediné vinařství v České republice i na Slovensku je držitelem prestižní biodynamické certifikace DEMETER. Vína můžete ochutnat v krásných prostorách barokního kláštera sv. Voršily, kde má společnost své sídlo a kde zároveň také končí stezka. Další vinařství v Kutné Hoře jsou třeba Víno Hanuš, vinařství Žáček nebo vinařství Kocián.

Kutná Hora nabídne mimo jiné i kulturní zážitek
i (Zdroj: Vína z Moravy, vína z Čech)
Kutná Hora nabídne mimo jiné i kulturní zážitek

Na kole kolem Mělníka

Druhá stezka, která nese název Polabská, již kombinuje Mělnickou a Litoměřickou vinařskou podoblast. Oba tyto vinařské regiony lze spojit při cyklovýletu do jediného putování se začátkem v Mělníku a koncem ve Velkých Žernosekách kousek za Litoměřicemi. Polabská stezka samotná je určena hlavně cyklistům, na své si ale přijdou i ti, kteří by se chtěli jen projít.

Při našich výletech za vínem rozhodně nesmíme vynechat město Mělník. Kořeny vinařství v Mělníku sahají až do 9. století. Největší rozmach ovšem zažilo právě za vlády Karla IV. ve 14. století. Při návštěvě Mělníku nemůžete minout malebnou Vinici Ludmilu rozprostírající se ve stráni přímo nad soutokem Labe s Vltavou. Asi jste si dokázali odvodit, že vinice jméno získala po kněžně Ludmile, která se zde zasloužila o počátky vinařství. Cyklisté jistě ocení, že v blízkosti tamních vinařství vede Polabská cyklostezka. Nicméně po Mělníku se můžete pohybovat také pěšky, autem nebo MHD. Co vinařského by vám tedy při návštěvě města ležící na soutoku Vltavy a Labe nemělo uniknout?

Město Mělník je častým cílem výletů
i (Zdroj: Vína z Moravy, vína z Čech)
Město Mělník je častým cílem výletů

Podívat se zde můžete do Regionálního muzea s vinařskou expozicí a degustačním místem, na mělnickém zámku navštívit historické vinné sklepy, nebo zajít do některého z vinařství, např. Mělnické vinařství Kraus, které založil prof. Ing. Vilém Kraus CSc., nestor vinařství v České republice. Dále pak třeba vinařství Bettina Lobkowicz, Vondrák, Chateau Mělník, Školní statek Mělník, Vinařské středisko ČZU a mnohé další.

Z jedinečné vyhlídky před zámkem lze vidět za jasného počasí Říp, Prahu i velký kus Českého středohoří. A hned pod vámi se přitom rozkládají legendární Vinice sv. Ludmily, jejíž krásu oceníte hlavně při pohledu od soutoku Labe a Vltavy. Samotná cyklostezka pod Mělníkem vede až na pár výjimek po rovině podél břehu Labe. Je velmi pohodlná, vyasfaltovaná, proto jde o ideální výlet i pro sváteční cyklisty nebo rodiny s dětmi.

Školní statek Mělník
i (Zdroj: Vína z Moravy, vína z Čech)
Školní statek Mělník

Kdo by se chtěl podívat ještě dál, ať navštíví vinařství například v Jeviněvsi u Mělníka, Kvíce u Slaného, na Karlštejn i do Domousnic na Mladoboleslavsku. Návštěvu spojte s prohlídkou hradu Karlštejn, užijte si báječný den v ZOO, vyšplhejte se na Říp nebo se vydejte do muzea. V létě si můžete nasbírat jahody či se vykoupat v rybníku.

Další zastávky, již ale mimo území středních Čech, mohou být významná česká vinařská města Roudnice nad Labem nebo Litoměřice a cesta podél řeky vás pak zavede až do vinařské obce Velké Žernoseky. Tato trasa, v celkové délce asi 55 km, na které se můžete seznámit s historií i současností českého vinařství, je výjimečně jednosměrná a netvoří tak ucelený okruh. Zpátky do Mělníka se však můžete z žernoseckého nebo litoměřického nádraží dostat snadno a rychle vlakem.

Zdroj informací: Vína z Moravy, vína z Čech

Publikováno: 17. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Karel chce vinařství na Moravě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Karel s Pepou se vydali na exkurzi na jižní Moravu do designového vinařství - jak řiká Karel - pro Pražáky:) Absolvovali degustaci s odborným výkladem a ochutnali skvělá vína. Jo ty investoři, ti si žijou.