reklama

Rostlinu nesmrtelnosti si vypěstujete i doma

Léčivá aloe pravá nechyběla už v lékárničkách starověkých bylinkářů a lékařů. Její účinky jsou skutečně široké a tuto rostlinu využijete jako prostředek proti řadě neduhů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Léčivá aloe pravá skrývá svou sílu v dužině svých listů (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Léčila i Kryštofa Kolumba

Léčivá aloe pravá se v posledních letech dostala do ohniska zájmu vědců, kteří ve svých studiích potvrdili to, co už tušili lidé před tisíci lety. Na světě existuje několik stovek rostlin, které patří do rodiny aloe, ale tou skutečně léčivou je ta, která nese právě onen přídomek pravá neboli také Aloe vera. Tato stálezelená sukulentní bylina pochází ze severní Afriky, ale už dávno roste prakticky všude, kde panuje subtropické klima, takže ji můžete objevit i při svých cestách do Středomoří.

Zachovaly se nám písemné doklady o jejím využití ve starověkém Egyptě i Mezopotámii, v oblibě ji měli i staří Řekové a Římané. Stejné oblibě se těšila u středověkých arabských lékařů a na své plavby si ji s sebou vozil i Kryštof Kolumbus. Nelze se pak divit, že se jí říkávalo „rostlina nesmrtelnosti“. Pochopitelně nebyla schopná zajistit věčný život, ale zbavovala pacienty různých obtíží, s nimiž si jiné medikamenty často neporadily.

Na bradavice i na paradontózu

Oním zázračným elixírem je především šťáva, která se nachází v dužině listů. Obsahuje silnou koncentraci vitaminů A, B, C a E, kyselinu listovou a minerály jako draslík, vápník, selen, sodík, železo, hořčík, chrom a mangan. A výčet zdraví prospěšných látek obsažených v aloi tím zdaleka nekončí, protože pokračuje mimo jiné aminokyselinami, enzymy a uhlohydráty. Spojením všech těch léčivých přísad namíchala příroda unikátní koktejl, jehož by byl hřích nevyužít.

Gely z aloe hojí drobné ranky a popáleniny, třeba i ty od sluníčka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Gely z aloe hojí drobné ranky a popáleniny, třeba i ty od sluníčka

Léčivá aloe pravá je vhodná k vnitřnímu i vnějšímu užití. Gely a masti s jejím obsahem zvláčňují pokožku a díky antibakteriálním, antivirotickým a antimykotickým vlastnostem se hodí na léčbu ekzémů, vyrážek, popálenin (včetně spálení od slunce) i drobných ranek a bradavic. Můžete ji vyzkoušet, pokud se chcete zbavit celulitidy.

Pomůže i pacientům s parodontózou, protože tlumí záněty dásní, snižuje tvorbu zubního plaku a zároveň hojí afty nebo rány po vytržených zubech. Spreje s obsahem aloe pomáhají při zánětech v nosní a ústní dutině, takže snižují i nepříjemné projevy alergické rýmy. Zázračná rostlinka pomůže také vrátit kondici vašim vlasům a pokožce hlavy.

Elixír pro imunitu

Při vnitřním užití oceníte především její detoxikační schopnosti, kterých lze využít i při boji s nadbytečnými kily. Léčivá aloe pravá zároveň posiluje celkovou imunitu a snižuje hladinu cukru a škodlivého cholesterolu. Díky blahodárnému vlivu na trávení, pomáhá zvláště při žaludečních vředech nebo při sklonech k zácpě, protože obsahuje projímavý latex.

Lahodné gely z aloe by měli popíjet i pacienti s artritidou a revmatismem nebo astmatem, protože všechna tato onemocnění souvisejí s nesprávně fungujícím imunitním systémem.

I se zázrakem se musí opatrně

Aloe pravá je nenáročná rostlina, které se dobře daří i v našich domácnostech. Dorůstá až do výšky kolem 60 cm a šťávu z jejích listů můžete využít jako rychlou pomoc pro vnější použití. Stačí odříznout dva až tři dužnaté listy a ponechat je ve svislé poloze v misce, aby z nich vytekla léčivá šťáva. Když je rozříznete na několik menších kousků, pomocí lžičky nebo nožíku se dostanete i ke gelu, který je uvnitř listů.

Při domácím použití ale mějte na paměti, že takto získaný léčivý prostředek musíte rychle spotřebovat a že se hodí skutečně jen na ošetření ranek a drobných popálenin, protože nemáte šanci gel zbavit latexu a dalších látek, které by při požití mohly způsobit nepříjemné zdravotní obtíže.

Aloe patří mezi sukulenty a pěstovat ji můžete doma v obýváku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aloe patří mezi sukulenty a pěstovat ji můžete doma v obýváku

O dlouhodobém preventivním i léčivém užívání aloe pravé se určitě poraďte s lékařem. Nejenže při předávkování hrozí vedlejší účinky jako silný průjem, bolesti břicha a někdy i dehydratace, ale u některých chronických onemocnění se tento přírodní zázrak naopak nedoporučuje. Týká se to například zánětlivých onemocnění trávicího traktu, neprůchodnosti střev, zánětů ledvin nebo krvácejících hemeroidů. A konzultace, třeba s lékárníkem, neuškodí ani při nákupu prostředků s obsahem aloe very, protože na trhu je jich velké množství, a ne všechny splňují požadovanou kvalitu.

Zdroj informací: senzamedical.cz alfafit.cz; zdravi,euro.cz

Publikováno: 19. 5. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová