reklama

Jak nás ovlivňují barvy?

Módní koučka nás zasvětí do světa barev. Vliv barev na lidské emoce či psychiku je neoddiskutovatelný. Barvy nás provázejí odjakživa. Setkáváme se s nimi odmala, provázejí nás každý den. Víte, jakou barvu můžete na sebe nechat působit, když je vám smutno? Kterou zvolit, když jste unaveni a která ve vás podpoří radost a energii? A jak je můžete kombinovat?

Barvy mají v šatníku své místo, módní koučka o tom ví své (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké barvy volit? Módní koučka poradí!

Každá módní koučka ví, že barvy jsou základem všeho. Lidé jsou schopni vnímat přibližně 17 000 různých barev. Většina těchto emočních vazeb k barvám vzniká v dětství. Když vidíme určitou barvu, spojíme si ji s konkrétní událostí nebo pocitem, a pokud je situace dostatečně silná, může v nás zanechat trvalý dojem.

Barvy mají významný vliv na naši náladu, emoce a chování. Rovněž porozumění psychologickým účinkům barev nám pomáhá se správně rozhodovat a zlepšit naše emocionální a duševní stavy. Obzvláště v módě či v interiérovém designu může mít správné zvolení barev pozitivní účinek na to, jak se cítíme,“ říká psycholožka Markéta Švamberk Šauerová.

Barva nás provázejí odmala
Barva nás provázejí odmala (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Asi vás nepřekvapí, že hlavními faktory, které určují, jak barvy ovlivňují jednotlivce, jsou věk, pohlaví a především kultura. Černá barva je v západní kultuře barvou smutku, zatímco Japonci považují za smuteční barvu bílou. Červená je v naší kultuře vnímaná jako barva života, energie a vášně, zelená je často spojována s přírodou, svěžestí a nadějí. 

Barevnost oblečení, vhodně zvolená kombinace a celkový design vytváří naše osobité módní já. Správně zvolený šatník nám dokáže ušetřit čas a posílit sebevědomí. „Často si ani neuvědomujeme, jak významnou roli barvy v životě hrají. Tvoří silná kontrastní či harmonická spojení a jsou nositelkami neustálého sdělení pro nás samotné i okolí. Toto vyzdvihuje i nová kampaň značky Orbit s názvem Colorfidence, která letos představuje nový look obalů. Iniciativa poukazuje na to, jak mocným nástrojem jsou barvy v módě a jak mohou ovlivnit to, jak se cítíme a jaký dojem vytváříme na ostatní. Povzbuzuje nás k sebevědomému nošení barev a vyjádření vlastního já,” vysvětluje módní koučka Kamila Vodochodská.

Tahle barva je moje!

Jak poznat, které barvy jsou ty pravé? „Naše mysl, představivost i oči jsou nastaveny na nejčastěji se vyskytující barvy v prostředí, v němž vyrůstáme a žijeme. Existuje cvičení, které je pro definování těch pravých, tedy našich osobních barev a odstínů, ideálním začátkem. Klientům i účastníkům módních workshopů radím, aby si vybrali několik různých časopisů, nejen nutně módních, a nechali na sebe intuitivně jednotlivé barvy a jejich kombinace působit. Ty, které v nich vzbudí bez racionálního hodnocení silnou pozitivní emoci, si vystřihnou a uloží. Mají tak základ tvorby svých osobních barev,” vysvětluje módní koučka. To, jaká barva se k nám hodí, poznáme rovněž podle odstínu pleti, barvy vlasů a očí. Mění se ale také s věkem, mírou únavy, kvalitou životního stylu, či opálením.

Barvy dokáží ovlivnit naši psychiku a emoce
Barvy dokáží ovlivnit naši psychiku a emoce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak správně barvy kombinovat?

Kombinování barev je umění, díky kterému můžete zlepšit celkový vzhled. Klíčové je vybírat ty, ke kterým máte vztah a mít základ šatníku takový, abyste mohli jednoduše kousky skládat. V kombinování je ideální držet se pravidla tři a dost, které používala i ikona francouzské módy Coco Chanel. Málokterý outfit pokazíte, pokud jako základ použijete černou, bílou či odstíny šedé a tělové. Snadno ho pak doplníte o další výraznější barvy a vytvoříte tak elegantní, extravagantní či sportovní vzhled. Dalším krokem je pak aplikace barev v různých poměrech a v různých proporcích. Použití více než jedné barvy v outfitu může být náročné, proto je třeba najít rovnováhu.

Pokud si nejste jisti, jaké barvy navzájem kombinovat, začněte s přidáním jedné vám známé barvy a postupně přidávejte do svého šatníku i ty méně obvyklé. Tímto způsobem můžete kreativně kouzlit a přitom se nemusíte ničeho obávat. Pokud například nosíte tmavou košili a světlé kalhoty, můžete nové barvy promítnout v doplňcích, ať už se jedná o boty, šperk či kabelku.

Máte den blbec? Barvy pomohou
Máte den blbec? Barvy pomohou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chytré kombinace

Mezi časté chyby v oblékání patří, že lidé nevyužívají tzv. chytré kombinace, kdy je základem outfitu jedna dominantní barva (ladící ideálně k vlasům nebo očím), ke které se pak vhodně nakombinuje hodící se druhá barva. Takovým příkladem jsou třeba šedá s fialovou nebo hnědá se zlatou. Další omyly vnímá Kamila Vodochodská v tom, že se často snažíme obléct do jednoho odstínu od hlavy až k patě, a to bez práce se strukturami, anebo sázíme na ty nejvíce kontrastní kombinace, jakými jsou např. žlutá – modrá, bílá – černá, černá – červená, aniž hlouběji přemýšlíme o poměrech těchto barev v outfitu.

Barvy, které budou letos trendy

Barvou letošního roku byl zvolen odstín Viva Magenta 18-750, živá barva tlumené červené kombinující teplé i studené tóny. Je inspirována košenilovou červení, což je jedno z nejcennějších a nejsilnějších přírodních barviv na světě. Viva Magenta je odvážná, pulzující barva, která v nás evokuje radostnou náladu a dodává energii budovat naši vnitřní sílu. Hned v závěsu se pak řadí odstíny Earth Orange, Olive Green, Pale Pink, Tranquil Blues nebo Yellow.

Tipy, jak outfit poskládat, a doplňky, bez kterých se neobejdeme, podle módní koučky Kamily Vodochodské

  • spodní díl – sukně, kalhoty nebo šaty
  • celodenní vhodná obuv – dle počasí, pohodlí, příležitosti
  • ladící druhá vrstva – svetr, sako, kožená bunda či mikina podle vašeho stylu, počasí a také stylově společenské příležitosti
  • první vrstva (je-li v návaznosti na bod 1 třeba) – tričko, top, košile, lehký svetřík na tělo
  • třetí vrstva – kabát nebo bunda
  • rozjasněte oblíbenými doplňky – kabelka či batoh, klobouk, kšiltovka, šátek, hodinky či šperky

Na co byste neměli zapomínat, ať se děje cokoliv, jsou doplňky. Ty tvoří až 80 % celkového stylového vyznění outfitu a dodávají vašemu looku extra vzpruhu!

Znáte kapsulový šatník?    

I v módě platí, že méně je více. Kolikrát se vám stalo, že jste stáli v kabince v nepříliš padnoucích šatech, ale lákavá cenová nabídka vás přesvědčila ke koupi? Říkali jste si, že tam tak výhodný kousek nemůžete nechat? Ale můžete! Dost pravděpodobně se totiž stejně stane, že vám takové šaty budou nečinně viset na ramínku a vy raději vždy sáhnete po pohodlnějším kousku. Právě kvůli hromadění nepotřebného oblečení, které si na sebe vezmeme jen jednou, a pak leží ladem ve skříni, se stále více skloňuje tzv. kapsulový šatník.

Svatou trojicí je střih, materiál a barva – těmto parametrům bychom měli věnovat největší pozornost. Z každého šatníku lze pak vytvářet specifické kapsulové mikrošatníky – na odpočinkovou či aktivněji laděnou dovolenou, na přechodové měsíce jaro a podzim, horké léto, chladné zimní měsíce či společenské události vyžadující formálnější dress code.    

Značka Orbit oživuje osobnost svých balíčků novým svěžím lookem!

Orbit má nový vzhled, o který se chce podělit! Nové barevné balíčky Orbit mají spoustu osobitosti, které vám dodají pocit svěžesti a sebevědomí ve chvílích pochybností o sobě samých. Inspirujte se jedním z pěti stylů příchutí – Spearmint, Peppermint, Bubblemint a dvěma novými příchutěmi Tropical a Strawberry.

Zdroj informací: Orbit

Publikováno: 14. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce