reklama

Velikonoční barvení vajec trochu jinak: Mramorované kraslice

S návody na barvení a zdobení vajíček se roztrhl pytel, ale vy se pořád nemůžete rozhodnout, nevybrali jste si nebo si na některé techniky netroufnete? Máme pro vás tip na jednoduché, rychlé a přitom určitě zajímavé a trochu netradiční zdobení. S mramorovacími barvami si určitě poradíte vy i vaše děti. Postup barvení je velice jednoduchý a výsledkem je vždy překvapení.

i (Zdroj: Petra Marková)
Mramorování vajec dosáhnete různými odstíny barev

Připravte si mramorovací barvy, misky nebo malé sklenky, do kterých postavíte otevřené barvy, ubrousky a houbičku, igelitové rukavice (jsou součástí balení mramorovacích barev OVO) a natvrdo uvařená vejce. Na těch se světlou skořápkou vyniknou lépe světlé odstíny barev, ale použít můžete i tmavší vejce, modrá nebo vínová barva jim budou slušet.

Jak při barvení mramorovaných kraslic postupovat

1. krok: nakapejte pár kapek barvy na dlaň

Nachystejte si natvrdo uvařená vejce, která jste těsně před tím vytáhli z vody a osušili – to je důležité, musíte pracovat s teplými vajíčky!. Navlékněte si rukavici a nakapejte pár kapek barvy na dlaň (stačí 2 – 3; barvy jsou vydatné), položte vajíčko na dlaň a lehce jej „poválejte“ v barvě.

Nakapejte pár kapek barvy na dlaň
i (Zdroj: Petra Marková)
Nakapejte pár kapek barvy na dlaň

2. krok: nakapejte další odstín a postup zopakujte

Otřete barvu z rukavice ubrouskem, nakapejte další odstín a postup zopakujte. Pak nechte vejce vychladnout a barvy zaschnout.

Nakapejte další odstín a postup zopakujte
i (Zdroj: Petra Marková)
Nakapejte další odstín a postup zopakujte

3. krok: nakapejte barvy na houbičku

Pokud se vám nedaří obarvit vejce, tak jak si představujete (nebo vás horká vejce v dlani příliš pálí), zkuste to jinak. Nastříhejte na menší kousky obyčejnou molitanovou houbičku a nakapejte barvu přímo na ni.

Barvení molitanovou houbičkou
i (Zdroj: Petra Marková)
Barvení molitanovou houbičkou

4. krok: můžete kápnout barvu na misku

Můžete také kápnout barvu na misku a houbičku v ní namočit. Pak otiskujte barvu z houbičky na horké vejce. Když budete vajíčko držet jen v konečcích prstů, nebude vás tak pálit a také jím budete moci lépe otáčet.

Barvu můžete kápnout na misku
i (Zdroj: Petra Marková)
Barvu můžete kápnout na misku

5. krok: vejce zlehka přetřete tukem

Vajíčka můžete obarvit jen jedním odstínem nebo z nich udělat „strakáčky“ jak se vám bude líbit. Po dokonalém vystydnutí a zaschnutí můžete vejce zlehka přetřít tukem, aby se leskla a pokud se vám při barvení povede nějaké naťuknout, klidně je hned smlsněte, barvy jsou potravinářské, takže se nemusíte bát.

Po zaschnutí vejce zlehka přetřete tukem
i (Zdroj: Petra Marková)
Po zaschnutí vejce zlehka přetřete tukem

Tip:

Zkuste obarvit taky peříčka

Protože barev je v balení opravdu dost, můžete zkusit obarvit třeba peříčka. Peříčka (jemná holubí, labutí nebo i husí) otřete jarovou vodou a nechte uschnout. Pak na ně zlehka houbičkou naneste barvy a nechte opět zaschnout. Suchá peříčka pročešte jemným hřebínkem. Aby barva lépe držela, můžete je přestříknout např. lakem na vlasy a pak použít k různým dekoracím.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 26. 3. 2024, Autor: Petra Marková, Profil autora: Petra Marková