reklama

Staré knihy nevyhazujte, vytvořte z nich dekoraci

Starých knih najdete často doma dost a dost. Pokud nemají jiné využití a vyhazovat je nechcete, pusťte se do tvoření - co takový svícen z knihy? LED svíčka je zcela bezpečná a podobnou dekoraci ve vintage stylu jen tak u někoho neuvidíte. Zároveň si užijete relax, skládání stránek funguje tak trochu jako antistresové omalovánky. Tak s chutí do toho!

Vyrobte si svícen z knihy a další dekorace (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Vyrobte si svícen ze starých knih

Proč si vyrobit svícen z knihy? Není na to knih škoda? Abychom nebyli za ničitele knih, každou knihu, která se vám dostane do ruky pro případné tvoření, zkontrolujte a zvažte, zda by nemohla ještě vám či někomu dalšímu posloužit. Protože je ale starých a nepotřebných knih i tak velké množství, je fajn se pustit do jejich recyklace - můžete z nich vytvářet mnoho věcí. Jednou z nich je i svícen z knihy.

Na svícen z knihy budete potřebovat:

  • staré knihy
  • LED svíčky
  • tekuté lepidlo
  • nůžky
  • řezáček
  • štětec
  • perly
  • ozdobné šňůry nebo provázky
Vyřízněte čtverec dle velikosti svíčky
Vyřízněte čtverec dle velikosti svíčky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve knížku musíte trochu upravit – proto ji zbavte tvrdých desek. Vezměte si svíčku a její polovinu označte tužkou na levé horní stránce knihy. Načrtněte si zde takovou kostičku. Tu pak řezáčkem vyřezejte v celé tloušťce knihy.

Každou stránku přeložte
Každou stránku přeložte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pravý horní roh ohněte doprostřed ke hraně vyřezaného otvoru. Zbytek pravé stránky ohněte na druhý okraj, až ke hřbetu knížky. Pokračujte tak s každou stránkou, dokud nebudete mít poskládanou celou knihu. Během práce už uvidíte vzor, který se začíná ukazovat.

Hotový základ svícnu z knihy
Hotový základ svícnu z knihy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile máte hotovo (není třeba nikde nic slepovat), můžete začít dekorovat. Využijte svou fantazii i to, co se vám líbí a co máte po ruce. K tomuto stylu se hodí krajky v přírodních barvách, ale i různé perly, korálky a další.

Okraj zastřihněte do obloučku
Okraj zastřihněte do obloučku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Můžete ale také pokračovat s tvořením ze starých kniha a na ozdobu vyrobit papírové růže. Ty vytvoříte tak, že si z papíru vystřihnete čtverec, který přeložíte, aby vám vznikl trojúhelník. Pak ještě jednou a znovu. Vzniklý malý trojúhelník potom v záhybu obstřihněte do tvaru slzičky.

Květiny můžete dozdobit perlami
Květiny můžete dozdobit perlami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Papír rozevřete a máte první kytičku. Připravte si tři další stejné. Poté u jedné odstřihněte jeden okvětní lístek a dva protější slepte dohromady. U druhé odstřihněte dva okvětní lístky, u třetí tři a u čtvrté čtyři. Vzniknou vám tak hezky plastické květy.

Nalepte květy na svícen
Nalepte květy na svícen (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kytičky naskládejte od největších po nejmenší a máte hotové papírové růže na ozdobu svícnu z knihy. A když do jejich středu nalepíte perlu, budou tvořit ještě krásnější dekoraci. Pak už jen stačí nalepit tavnou pistolí.

Nyní máte hotovo. S tímto originálním svícnem bude každý váš večer naplněný romantikou.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 22. 4. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová