reklama

Víte, že slupky od brambor můžete využít na zahrádce?

Slupky od brambor jsou nejen velice ceněným přídavkem na našem domácím kompostu, ale můžeme je použít i jako přírodní hnojivo či ochranu proti slimákům. V době, kdy se každý z nás snaží šetřit úplně všude a každou korunu v kapse raději několikrát převrátí, než ji vydá, ať zpozorní. Slupky od brambor jsou pro mnoho z nás pouze odpad. Nemusí však nutně končit na kompostu nebo v odpadkovém koši. Jejich dalším zpracováním můžeme velice jednoduše vyrobit skvělé bio hnojivo.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slupky od brambor nejsou pouze odpad (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brambory se dostaly k nám do Evropy v 16. století. Nejprve se pěstovaly jako okrasná rostlina, ale později se ukázalo, že jsou velice cennou potravinou. Vzhledem k tomu, že jsou bohaté na velké množství vitaminů a minerálních látek, jedly se zprvu jako prevence proti kurdějím. Postupem času zdomácněly brambory natolik, že si bez nich nedokážeme představit některá jídla.  Nyní jsou velice ceněnou a oblíbenou přílohou v mnoha variantách.

Ve většině případů se musí brambory před svou úpravou a následnou konzumací oloupat. Jejich slupky pak končí buď na kompostu, nebo v odpadkovém koši. Bramborové slupky bychom však vyhazovat neměli. Mohou totiž posloužit jako bezvadné hnojivo pro květiny či nejrůznější rostliny, a dokonce i jako ochrana proti slimákům.

Brambory se musí před svou úpravou a následnou konzumací oloupat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brambory se musí před svou úpravou a následnou konzumací oloupat

Recept na domácí hnojivo je velice jednoduchý. Bramborové slupky vložíme do lavoru a zalijeme studenou vodou. V této vodě je necháme celé 2 dny louhovat a následně je přecedíme. Vylouhovaná voda poslouží jako zálivka pro rostliny. Tuto výživnou zálivku nejvíce ocení jahodníky, maliníky a keře rybízu.

Bramborové slupky necháme ve vodě louhovat celé 2 dny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bramborové slupky necháme ve vodě louhovat celé 2 dny

Ani vylouhované slupky nesmí skončit v odpadkovém koši. Velice jednoduše se rozprostřou kolem rostliny, kterou potřebujeme ochránit proti žravým, zákeřným a nezvaným slimákům. Slupky se vlastně přemění na bio účinný mulč.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 11. 4. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová