reklama

Přivítejte jaro netradičním věncem

Velikonoční věnec je symbolem nejkrásnějších svátků roku a také nádherného ročního období plného naděje a půvabu probouzející se přírody. Vyrobte si takový, který hned tak někde neuvidíte. Poslouží k ozdobení dveří stejně jako jídelního stolu a ještě díky němu zužitkujete leccos, co byste nejspíš bez užitku vyhodili do odpadu.

Velikonoční věnec nemusí být vždy jen z tradičních materiálů (Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Velikonoční věnec symbolizuje návrat jara a rodící se život. Kdysi býval litrugickou dekorací požívanou v kostelích, ale už dávno se stal běžnou součástí našich domovů. Díky němu si tak připomínáme, že po zimě vždycky přijde jaro a po každém smutku nás potká radost a naděje.

Velikonoční věnec v trochu netradiční podobě není náročný na přípravu. K jeho výrobě využijete stará plata od vajec, vaječné skořápky, mech, suché větévky, decentní umělé květiny a další dekorace, třeba papírové motýlky a roztomilé visačky se symboly jara.

Základem věnce jsou plata od vajec a další jednoduché dekorace
Základem věnce jsou plata od vajec a další jednoduché dekorace (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Korpus na věnce omotejte jutovou páskou
Korpus na věnce omotejte jutovou páskou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Korpus na věnce koupíte v každém dobrém květinářství nebo obchodě pro kutily. Než se pustíte do jeho dekorování, obalte ho jutovou stuhou.

Plata od vajec rozstříhejte
Plata od vajec rozstříhejte (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Z plata od vajíček odstřihněte vrchní část. Ale nevyhazujte ji, bude se vám hodit při výrobě ozdobných visaček. Ze spodního dílu odstřihněte špičky, rozstřihněte ho nejdříve napůl a pak ještě na menší dílky, kterými oblepíte korpus.

Rozstříhaná plata přilepte na korpus
Rozstříhaná plata přilepte na korpus (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na korpus začněte postupně přilepovat dílky rozstříhaných platíček.

Hodit se budou i drobné umělé kytičky
Hodit se budou i drobné umělé kytičky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Do vzniklých mezer nastrkejte mech a falešnou slámu. Tím je základ věnce hotov a pak už ho můžete dozdobit podle své fantazie. Hodit se budou nejen skořápky od vajec, ale také nejrůznější dekorace: od drobných umělých květin, přes různé přírodniny, papírové motýlky nebo ptáčky, až po visačky, k jejichž výrobě využijete vrchní díl plata a na které pak můžete nalepit ještě nějaký pěkný jarní či velikonoční obrázek.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 26. 3. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová