reklama

Když vám mozek a mícha nedovolí volný pohyb

Viry, ale i příliš dlouhý nedostatek kyslíku v mozku, nejrůznější mozková onemocněním či úrazy mohou způsobit, že pohyb člověka je v nejširší míře omezený. Většinou nenávratně a nevyléčitelně. Toto patologické omezení hybnosti výrazně snižuje kvalitu života pacientů.

i (Zdroj: freepik.com)
Při mozkové obrně dochází k porušení mozku (Zdroj: freepik.com)

Samotné omezení pohyblivosti se dělí na řadu podskupin podle toho, jaké části těla nebo kterou a kolik končetin člověk nedokáže ovládat. Od omezené hybnosti jedné končetiny, kterou člověk dokáže aspoň částečně ovládat, až po postižení všech končetin a celého těla. Vše závidí na míře postižení a příčinách, kdy k obrně došlo.

Když mají obrnu děti

K výraznému omezení nebo ztrátě hybnosti dochází často u dětí. Důvodem může být dětská obrna. Závažné onemocnění virového původu, které způsobují polioviry přenášené kontaminovanou vodou a potravinami, někdy i kapénkami. Je nakažlivé. Virus dětské obrny napadá pouze nervové buňky, proto je natolik nebezpečný. Ochranou před závažnou nemocí je očkování, to je ve vyspělých zemích povinné. V česku existuje od roku 1960 plošné očkování vakcínou, kterou dostávají kojenci v prvních měsících života a nemoc je naštěstí téměř vymýcená.

V Česku existuj plošné očkování proti dětské obrně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V Česku existuj plošné očkování proti dětské obrně

V zemích s nedostatečnou hygienou a lékařskou péčí se dětská obrna objevuje endemicky, tedy je typická pro danou oblast, což znamená, že až 90 % všech dětí je virem nakaženo do cca 5 let svého života. Kojence chrání protilátky v mateřském mléce, ale obvykle se ke slovu dostanou kolem puberty (kolem 15. roku života). Jde o to, v jak silné formě propukne.

Někdy se projevuje jako teplotou, bolestmi hlavy, břicha a tuhnutím šíjových a zádových svalů. Tento stav spolu se zvyšující se horečkou trvá dva až pět dní a pak ustoupí. V této formě se dá vyléčit, když ji lékař zjistí včas, bez trvalých následků. Pokud příznaky neustupují, horečku se nedaří zvládnout běžnými prostředky, je již virem napadena centrální nervová soustava a dochází k obrně svalstva, končetin a trupu. Zjištění viru v krvi lze snadným laboratorním vyšetřením, specifická léčba neexistuje.

Tip:

Léky na migrénu seženete v EUC lékárně

Dětská mozková obrna (DMO) je onemocnění neinfekčního původu. Dochází při něm k poškození mozku z řady příčin. Často již v prenatálním období vlivem úrazu matky, chemickými a jinými škodlivými látkami, například infekcemi.

V době porodu, kdy se komplikuje a protahuje a dochází k dlouhodobému omezení přísunu kyslíku do mozku novorozence a v prvních měsících či letech života z důvodu nějakého úrazu. Nejčastějším projevem (až v 80 % případů) je postižení obou končetin ztuhlostí a nepohyblivostí. Někdy se obrna projevuje mimovolními pohyby – pomalými kroutivými pohyby prstů, celých končetin i těla.  DMO může přinášet i snížený intelekt, u dětí se objevuje epilepsie, poškozený zrak či sluch.

V Česku existuj plošné očkování proti dětské obrně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V Česku existuj plošné očkování proti dětské obrně

Mladí lidé a dospělí

Obrna u mladých a dospělých lidí vzniká jako důsledek poranění míchy a mozku při úrazech (autonehody, skoky do vody, úrazy hlavy při sportech – lyžování, bojové a extrémní sporty), ale i při některých kardiovaskulárních chorobách, nejčastěji po cévní mozkové příhodě. Ty hrozí spíš starším lidem s vysokým krevním tlakem, vysokých cholesterolem, kuřákům.

Léčba

Specifická léčba obrny neexistuje. Pacienti jsou v péči neurologů, fyzioterapeutů, ortopedů, rehabilitačních pracovníků. Ti všichni se snaží alespoň částečně rozhýbat postižené končetiny či spíš posílit některé svalové skupiny tak, aby mohly částečně nahradit ty postižení, a tak co nejvíc usnadnit život nemocným a zajistit jim co nejlepší kvalitu života.

Zdroj informací: EUC a.s.

Publikováno: 19. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce