reklama

Krásné hvězdičky jsou elixírem pro celé tělo

Léčivé účinky badyánu jsou v čínské medicíně využívány již od pradávna. V tamních zemích se používá především při špatném trávení, bolestech břicha i samotného žaludku. Exotické hvězdicovité koření se také velice často používá do nejrůznějších okrasných vonných směsí v domácnostech. Jako lék však mluví sám za sebe. V našich poměrech se toto koření využívá ve formě čaje při bolestech v krku a proti kašli. Jeho léčivé účinky jsou zkrátka elixírem pro celé tělo, neboť kompletně posiluje celý náš organismus.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Léčivé účinky badyánu jsou elixírem pro celé tělo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Léčivé účinky badyánu nás možná trochu překvapí. Mnohdy nedoceněné hvězdicové koření svou vůní připomíná anýz a roste na stromě, který se nazývá badyánovník pravý. Pro svůj ojedinělý vzhled a výraznou vůni bývá velice často používán v nejrůznějších vonných směsích. Úžasné jsou však jeho léčivé účinky. Pokud bychom chtěli léčit bolest v krku či kašel pouze obyčejným zázvorovým čajem s citronem, jsme na velkém omylu. Právě badyán je daleko lepší volbou. Čaj připravený z malé hvězdičky nejen, že krásně voní po vánocích, ale působí jako balzám na náš bolavý krk.

Pojďme si připravit léčivý čaj z malých hvězdiček badyánu. Stačí pouze půl lžičky nadrceného badyánu, který přelijeme horkou vodou, necháme 5 minut louhovat, a pak už můžeme přejít ke konzumaci. Toto koření má prokazatelné léčivé účinky. Nakopne naši imunitu, dokáže bojovat s viry i bakteriemi, pomáhá při zažívacích potížích, a dokonce dokáže pomoci i těm nejmenším na zaražené prdíky.

Hvězdičky badyánu pečlivě rozdrtíme v hmoždíři
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Hvězdičky badyánu pečlivě rozdrtíme v hmoždíři

Pro přípravu badyánového čaje budeme potřebovat buď celé hvězdičky tohoto koření, nebo již mleté koření, které seženeme snad v každém obchodě. Pokud zvolíme koření celé, připravíme si hmoždíř a hvězdičky pečlivě je rozdrtíme. Pro přípravu jednoho šálku čaje nám bohatě postačí půl lžičky nadrceného pokladu. Badyán vložíme do šálku a přelijeme vroucí vodou. Připravený odvar necháme zhruba 5 minut louhovat. Jakmile dokončíme přípravu odvaru a uplyne potřebná doba louhování, můžeme okamžitě léčivý čaj vypít.

Badyánový čaj nakopne naši imunitu a účinně bojuje s viry i bakteriemi
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Badyánový čaj nakopne naši imunitu a účinně bojuje s viry i bakteriemi

Co ještě o badyánu nevíme?

Badyán má nejen prokazatelné léčivé účinky, ale navíc i krásně voní. Pro svou výraznou vůni se většinou používá do sladkých moučníků, jako je perník či jablkový závin. Východní kuchyně však využívá toto koření v kombinaci s ostrými a aromatickými směsmi, kterými se pak ochucuje kachní či kuřecí maso. Přídavek badyánu se však musí pečlivě hlídat. Svou vůní se badyán podobá anýzu. Oproti tomuto koření však obsahuje zhruba 2krát více vonných silic.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 1. 3. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.