reklama

Jak do potravy pro psa zařadit syrovou stravu?

Strava BARF je alternativní styl krmení, kdy se majitel snaží přiblížit přirozené stravě psů žijících ve volné přírodě a odpradávna. Pes samozřejmě jako šelma svou potravu loví a strava BARF je tedy principiálně založená na syrovém masu s doplňky zeleniny, ovoce nebo vlákniny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak psovi připravit syrovou potravu BARF (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Psí strava BARF

V naší uspěchané době se snažíme ušetřit nejen každou minutu, ale doslova každou vteřinu. A krmením našich zvířecích kamarádů můžeme díky granulím nebo konzervám a kapsičkám ušetřit docela dost. Otázkou ale je, zda jsou granule nebo konzervy natolik dobré a kvalitní, aby nejen pokryly denní krmnou dávku našich mazlíčků a zda mohou nabídnout zvířatům adekvátní procento vitaminů a důležitých živin.

Strava BARF je v podstatě vhodnou alternativou komerčně vyráběného krmení a je založená na přirozené potravě psovitých (případně kočkovitých) šelem v jejich přirozeném prostředí. Patří sem především syrové maso, kosti a vnitřnosti například hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, kachní, ryby sladkovodní i mořské, konina, jehněčí, králičí či zvěřina. Maso je doplněné zeleninou, ovocem a dalšími vhodnými potravinami s obsahem vitaminů nebo stopových prvků či vlákniny.

BARF strava musí obsahovat syrové maso a vnitřnosti a dále zeleninu či ovoce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
BARF strava musí obsahovat syrové maso a vnitřnosti a dále zeleninu či ovoce

Objem krmiva by v případě BARF měl představovat přibližně  2–3 % hmotnosti u dospělého psa a 4–6 %  hmotnosti štěněte. Správné složení BARF potravy by pak mělo obsahovat 70 % masa a 30 % zeleniny.

B.A.R.F. od Yoggies je unikátní produkt s miliony živých probiotických kultur a kloubní výživou. Probiotika posilují zdraví a podporují imunitu psa třeba i proti virům a parazitům. Yoggies B.A.R.F. je v oblasti syrové potravy pro psy jedinečné tím, že se jedná o syrovou potravu pro psy, které obsahuje probiotika a kloubní výživu. Yoggies B.A.R.F. jsou syrová masa, kosti a vnitřnosti sestavené podle nejnovějších poznatků vědy, doporučení předních veterinářů i chovatelů.

Syrová BARF strava je vhodná téměř pro každého psa, který není omezen žádnými zdravotními obtížemi, zejména trávicími. U psů s chronickými chorobami by měl vhodnost BARF stravy posoudit veterinář. Pokud chcete, aby váš pes přešel na tento způsob stravy, začněte s postupným začleňováním syrové stravy do jeho běžného jídelníčku. 

Jednoduchá tabulka ukazuje, jak poměrově přecházet na BARF stravu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jednoduchá tabulka ukazuje, jak poměrově přecházet na BARF stravu

Masové pamlsky sušené mrazem (lyofilizované) vyrábíme v Yoggies z těch nejkvalitnějších mas. Jedná se o 100% přírodní produkty bez chemie, obilí, umělých sladidel a konzervantů pro zdraví našich mazlíčků. 

Mrazem sušené maso si zachovává jedinečné původní aroma masa a psům i kočkám velice voní. Díky přírodnímu způsobu konzervace (zmražením) nedochází ke ztrátě hodnotných výživných látek, vitaminů a minerálů. 

Během týdne by se měl přechod na BARF stravu uskutečnit a po 7 dnech už by měl pes dostávat pouze syrovou stravu. Abychom se vyvarovali podávání syrového masa s možnými choroboplodnými zárodky, uložíme je minimálně na 40 hodin do mrazáku. 

Maso z obchodu necháme pro jistotu vymrazit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Maso z obchodu necháme pro jistotu vymrazit

Příprava BARF stravy je časově náročná a je nutné znát přesné složení této stravy vzhledem k stravovacím potřebám našeho psa. Je potřeba vědět, jakou výživovou hodnotu mají jednotlivé složky, které psovi v syrové stravě předkládáme. Pokud zvolíme špatnou skladbu, může se to negativně podepsat na zdraví našeho mazlíčka.

Velkou výhodou je tzv. barfování, tedy používání již předem připravených pokrmů ze syrového masa a dalších potřebných výživných látek. Některé společnosti, zabývající se výrobou zvířecích krmiv, tuto možnost nabízejí ve svém sortimentu a je na nás, zda jejich nabídku využijeme a dopřejeme svému čtyřnohému kamarádovi jiný způsob potravy než obligátní granule či konzervy.

Základem barfovacích balíčků je syrové maso
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Základem barfovacích balíčků je syrové maso

Barfovací balíčky obsahují připravené maso s obsahem dalších složek - kloubní výživou, probiotiky či prebiotiky. K masu se pak přidává příloha ve formě sušené zeleniny a ovoce. Tato příloha se před podáváním zalije uvedeným množstvím vody, aby získala objem, a poté se smíchá s masem a podává psovi dle optimální krmné dávky.

Sušenou zeleninu navlhčíme malým množstvím vody
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sušenou zeleninu navlhčíme malým množstvím vody

Pokud si nejsme jisti, zda svého psa nepřekrmujeme nebo naopak netrpí hlady, mohou nám s touto problematikou pomoci kalkulačky pro výpočet optimální krmné dávky, které nalezneme na internetu. Ale tabulka je jen tabulka a většinou nepočítá s různými pohybovými aktivitami nad rámec běžného pohybu, proto bychom měli svého psa pozorovat a sledovat, zda je dostatečně zasycen.

Optimální výpočet krmné dávky nám spočítají kalkulačky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Optimální výpočet krmné dávky nám spočítají kalkulačky

Společně s BARF stravou je ideální zejména u starších pejsků přilepšovat stravu probiotickou kúrou, a to 1× za 3 měsíce. Výhodnější jsou sypké přípravky probiotik a prebiotik, které se jednoduše přimíchají do vlhké složky potravy, a pes je bez obtíží sní. Nevadí ani, pokud pes probiotika a prebiotika užívá pravidelně, neboť touto složkou se nelze předávkovat.

Do potravy BARF je pak možné přidávat další produkty kromě ovoce a zeleniny, a to například sušenou mořskou řasu, lososový, tuňákový nebo jiný rybí olej, drcené ořechy, bylinky nebo vajíčka. V menší míře je pak možné přidávat i uhlohydráty jako rýži nebo brambory a v malém množství také mléčné výrobky, ideálně určené pro psy nebo kočky.

BARF krmivo můžeme obohatit o probiotika a prebiotika
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
BARF krmivo můžeme obohatit o probiotika a prebiotika

Při barfování také snadno můžeme vypozorovat, zda není náš pes alergický na některou složku potravy. U psů krmených metodou BARF je nedostatečné zásobení bílkovinami, fosforem, hořčíkem, sodíkem a draslíkem problém jen výjimečný. Ve většině krmných dávek naopak ale chybí vápník, mangan, jód, vitamin A a D. Stopové prvky jako měď a zinek jsou v našich potravinách obsaženy v malém množství a jsou proto častým problémem v barfových krmných dávkách. Jídelníček nám může pomoci sestavit přímo veterinář, který zná zdravotní stav našeho psa.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Veterinární poradna; Yoggies s.r.o.; ifauna.cz; metropolevet.cz

Publikováno: 22. 2. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová