reklama

Na pocuchané nervy vyzkoušejte citrusy

Citrusy jsou většinou vždy po ruce jako chutná zásobárna vitaminu C, který přijde v nadcházejících předjarních týdnech skutečně vhod. Vždyť virózy číhají na každém kroku. Ale umí si poradit i s cholesterolem nebo unavenými nervy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Citrusy jsou oblíbeným ovocem plným lahodné chuti a zdraví (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Citrusové plody jsou bohaté i na vitaminy B, zvláště na biotin, který ocení vaše pokožka a vlasy. Zároveň snižují hladinu škodlivého cholesterolu i cukru v krvi a rovněž vysoký krevní tlak.

Grep zatočí s depresemi

Vedle toho jsou poměrně bohatým zdrojem minerálů jako fosfor, draslík či hořčík i pro trávení prospěšné vlákniny. A všechny ty voňavé mandarinky, grepy nebo pomeranče, i jejich další „citrusoví“ příbuzní, pomáhají vstřebávat minerální látky z ostatních potravin, nejvíce pak železo.

S citrusy zkrátka neprohloupíte a jejich konzumace je požehnáním i pro pocuchané nervy nebo když se potřebujete uklidnit po náročném pracovním dni plném psychického i fyzického vypětí. A takový grep je považovaný za vynikající přírodní antidepresivum.

Do větší sklenice s uzávěrem naskládejte po vrstvách jednotlivé ingredience
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do větší sklenice s uzávěrem naskládejte po vrstvách jednotlivé ingredience

Zdraví zalité medem

Už jenom citrusová vůně je léčivá a blahodárná, proto se silice z těchto plodů používají velmi často v aromaterapii. Toto léčivé aroma se ideálně propojí s lahodnou chutí v domácím citrusovém sirupu, který je dobré mít stále po ruce.

Co budete k výrobě sirupu potřebovat:

  • 3 citrony nakrájené na plátky
  • 10 cm zázvoru, který posekáte na drobné plátky
  • 3 – 4 lžičky hřebíčku
  • 1 – 2 lžičky skořice
  • ½ kg medu
Navrstvené citrusy a koření zalijte medem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Navrstvené citrusy a koření zalijte medem

Do velké sklenice s uzávěrem na sebe navrstvěte pokrájené citrony, zázvor, cukr, skořici a hřebíček. To vše zalijte medem a dejte na 2–3 dny do lednice. Tam se všechny ingredience spojí v lahodný sirup, který můžete užívat po lžičkách, ale chutná báječně také jako základ domácích limonád nebo k ochucení horkých nápojů včetně čaje.

Tip:

Pokud nepoužíváte skutečně prověřené bio produkty, poradíme vám, jak se zbavit u citronů i dalších citrusových plodů chemických látek, které zůstanou na kůře: Připravte neoloupaným plodům ozdravnou lázeň ze 3 dílů vody a 1 dílu octa, do které je vhoďte a nechte nějakou dobu odstát.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; g21-vitality.cz; cs.medlicker.com

Publikováno: 28. 2. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová