reklama

Pokojové rostliny potřebují na jaře přesadit. Jak na to?

Začátkem jara, nejlépe v březnu, je ta nejvhodnější doba k přesazení většiny pokojových rostlin. V této době začínají nově růst a tím, že je přesadíme, dostane se voda a vzduch až ke kořenům a květina doslova zaplesá štěstím. Přesazování není nijak složité a my vám poradíme jak na to.

i (Zdroj: istock.com)
Přesazení pokojových rostlin je čas od času nutností

Mladé, silně rostoucí pokojové rostliny vyžadují přesazení každý rok, starší po dvou až třech letech. Jasným signálem je špatné prospívání pokojovky – málo kvete, má malé přírůstky, hnědou nebo šedavou barvu listů či suchou zeminu navzdory dostatečné zálivce. Dalším znamením, že květina potřebuje změnu, jsou kořeny, které jsou vidět na povrchu zeminy, protože nemají kam dále růst. Mrkněte i na spodek květináče, pokud uvidíte kořeny vyrůstající z odtokového otvoru, je nejvyšší čas přesazovat.

Nejvyšší čas na přesazení pokojových rostlin
i (Zdroj: istock.com)
Nejvyšší čas na přesazení pokojových rostlin

Pokojové rostliny potřebují na jaře přesadit: květináč

Květinový obal, do kterého plánujeme rostlinu přesadit, by měl být vždy o 3 až 4 cm větší než původní. U menších rostlin samozřejmě nic nezkazíme květináčem, který je větší pouze o 1 až 2 cm. Pokud zvolíme příliš velký květináč, rostlina místo květů bude pouze zapouštět kořeny. Tvar květináče vybíráme podle typu rostliny, některé mají rády mělčí nádoby, jiné zase potřebují hluboké květináče. Vždy však mysleme na to, že by měl mít květináč otvor na odtok vody. Na přesazování zásadně nepoužíváme staré plastové květináče, ale pouze nové! Plast po určité době ztrácí pružnost a stává se nepoddajným. To může způsobit poškození či deformaci dužnatých kořenů a zpomalit růst.

Květináče by měly být dezinfikované
i (Zdroj: istock.com)
Květináče by měly být dezinfikované

Pokojové rostliny potřebují na jaře přesadit: substrát

Při výběru substrátu se vždy řídíme typem květiny. Většině stačí univerzální substrát pro pokojové rostliny a občasné přihnojování. Výjimkou jsou sukulenty a kaktusy, které potřebují více propustnou zeminu. Toto docílíme, pokud substrát pro pokojové rostliny smícháme v poměru 2 : 1 s pískem. Nikdy však neexperimentujeme a nevysazujeme rostliny do obyčejné zahradní zeminy. Ta je pro pokojové rostliny naprosto nevhodná a navíc si spolu s ní do bytu můžeme přenést i různé roztoče či hmyz. V hotovém substrátu jsou všechny nežádoucí mikroorganismy usmrceny sterilizací.

Substráty volte s rozmyslem
i (Zdroj: istock.com)
Substráty volte s rozmyslem

Pokojové rostliny potřebují na jaře přesadit: akce

Několik hodin před přesazením rostlinu zalijeme a pak je připravena na změnu. Na dno květináče umístíme keramzit či keramické střepy, které ze zeminy odstraní přebytečnou vlhkost. Zasypeme trochou písku a připravíme si rostlinu, kterou chceme přesadit. Opatrně ji vyjmeme z původního obalu. Dáváme pozor, abychom nepoškodili kořeny. Rostlinu vložíme do středu květináče a zasypeme zvoleným substrátem. Jemně substrát zatlačíme a přiměřeně zalijeme. Pak asi deset dnů nezaléváme vůbec, což kořeny donutí, aby se při hledání vláhy začaly rozrůstat do nového prostoru. V době květu rostliny přihnojujeme jednou až třikrát za měsíc. Nekvetoucím rostlinám stačí přídavek hnojiva jednou za půl roku.  

Zdroj informací: pokojovky.co

Publikováno: 24. 2. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce