reklama

Přelom ledna a února je ideální pro výsev a pěstování muškátů

Výsev muškátů je komfortní záležitost, kterou si můžeme načasovat na leden nebo na únor, kdy naše zahrada odpočívá. Nebojte se toho, není potřeba připravovat substrát a následně jednotit vzešlé rostlinky. Jde to daleko jednodušeji a přitom efektivně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V lednu a v únoru se zaměřte na výsev muškátů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování muškátů pohodlně a efektivně

Nakoupené sazenice z obchodu mnohdy nevzbuzují důvěru, protože nikdy přesně nevíme, za jakých podmínek byly vypěstované. Může se nám proto lehce stát, že i přes veškerou péči uhynou. Daleko efektivnější je, pokud si pelargonie čili muškáty vypěstujeme opravdu od semínka. 

Mladé rostlinky muškátů přesadíme a pohnojíme
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladé rostlinky muškátů přesadíme a pohnojíme

Vhodným termínem k výsevu a předpěstování pelargonií je leden až únor. Leden zvolte, máte-li pro rostliny připravené opravdu dobře osvětlené místo s teplotou kolem 20 °C. Rostliny z lednového výsevu mohou kvést už v květnu, z únorového pokvetou sice později, ale zase déle.

Od vyklíčení semínka po rozvinutí prvních květů na mladé rostlině obvykle uplyne 4–5 měsíců, proto, chceme-li se kochat záplavou květů pelargonií už počátkem června, neměli bychom otálet.

Semena muškátů sejeme většinou plošně. Vyséváme do čistých misek, mělkých květináčů nebo truhlíků, naplněných propařeným lehkým substrátem, nejlépe do směsi rašeliny a perlitu či jemnějšího ostrého písku, do hloubky 0,3–0,5 cm jednotlivě nebo do řádku. Lze ale také použít k výsevu tzv. jiffy.

V květnu, tzv. po zmrzlých, už můžeme muškáty vynést ven
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V květnu, tzv. po zmrzlých, už můžeme muškáty vynést ven

Pokud si ale pořídíte zajímavou novinku v pěstování muškátů, usnadníte si práci a přitom máte dobrý výsledek předem zaručený. Pořiďte si sadu pro předpěstování muškátů Prima DOMA Box MUŠKÁTY.

Box obsahuje vše potřebné pro předpěstování sazeniček klasických muškátů:

  • jiffy
  • semínka muškátů
  • zástěru
  • pinzetu
  • plastovou krabičku

A jako bonus navíc dostanete roztomilou papírovou krabičku, ve které naleznete podrobný návod na pěstování muškátů, deníček našich muškátů pro pěstitele, omalovánky „Srdíčko“ pro děti, které mohou vymalovat pro svou maminku, babičku, pro radost vašich milých, dárkové jmenovky k vystřižení.

Jak s jiffy pracovat?

Jiffy jsou rašelinové balíčky, které slouží jako zakořeňovače. Jiffy postačí rozložit na plastový tácek, nebo do mělké misky a zalít vodou. Rašelinové balíčky budou plavat, ale to je normální situace. Za cca 3 minuty vodu zcela vsáknou. Pokud jejich povrch není mokrý, přidáme vodu. Výsevní misky se umístí na plné světlo u okna, kde teplota pro vyklíčení je v rozmezí 20–25 °C. Nižší pěstební teplota způsobí, že rostlinky budou růst pomaleji a nebudou se vytahovat do výšky. Do každého jiffu umístíme 1 semínko.

Zhruba do týdne se objeví první děložní lístky. V tento okamžik jiffy přemístíme na co nejsvětlejší místo, aby se muškáty netáhly za světlem. Když mají rostliny první pravé lístky, je na řadě přepichování. Odstraníme opatrně obal z jiffu nebo rostliny vyjmeme ze stávající nádoby a přesadíme do truhlíku asi 2 až 3 centimetry od sebe.

Zálivka je důležitá, ale nesmí se přehnat. Muškáty snáze vydrží sucho
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zálivka je důležitá, ale nesmí se přehnat. Muškáty snáze vydrží sucho

Při přesazování obohatíme pěstební substrát o kompost. Pokud je venku stálá teplota okolo 21 až 25 °C a je minimálně 15. května, můžeme přemístit muškáty ven. Semenem se nejčastěji množí klasické jednobarevné muškáty – červené, růžové nebo bílé. Pokud hledáte květy s kresbou či žilkováním, doporučujeme hybridy.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; zahrada-magazin.cz

Publikováno: 9. 2. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová