reklama

Jeďte za Hliníkem, udělejte si výlet do Humpolce

Nemějte obavy, Humpolec není jenom populární Hliník, který se tam odstěhoval v oblíbeném filmu Marečku, podejte mi pero. V Humpolci nikdo nepřijde zkrátka. Navštívit můžete kulturní akce, pochutnáte si na skvělém pivu, a to vše s krásnou přírodou v okolí. Navštivte Humpolec, nebudete zklamáni.

i (Zdroj: Vysočina Tourism)
Humpolec je město, které si určitě zaslouží být cílem vašich výletů (Zdroj: Vysočina Tourism)

Pokud se vám při vyslovení města Humpolec vybaví pouze 90. kilometr D1 nebo známá hláška o tom, že se sem přestěhoval Hliník, měli byste to napravit. Humpolec a jeho okolí totiž určitě stojí za návštěvu. Užijte si zde zajímavé památky i procházky krásnou přírodou.

Legendární Hliník je zde velmi oblíben
i (Zdroj: Vysočina Tourism)
Legendární Hliník je zde velmi oblíben

Prohlídku města můžete začít na náměstí, na kterém se nachází kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží ve stylu barokní gotiky. Pokud se nebojíte výšek, můžete vystoupat po 115 schodech do 30 metrů a prohlédnout si Humpolec z ptačí perspektivy. Cesta na věž vede kolem pěti zvonů a závaží věžních hodin a letos nově potkáte i anděly!

Pokud zamíříte mimo centrum, doporučujeme návštěvu skanzenu Zichpil ve starobylé čtvrti, kterou obývala místní chudina, a sousedila s Židovským městem. Nachází se zde skanzen, který představuje židovskou a protestantskou historii města.

Toleranční kostelík, součást skanzenu Zichpil
i (Zdroj: Vysočina Tourism)
Toleranční kostelík, součást skanzenu Zichpil

Umění se přestěhovalo do Humpolce!

V Humpolci najdete celkem pět muzeí s různým zaměřením. Navštívit můžete Muzeum dr. Aleše Hrdličky, významného antropologa, který se věnoval studiu indiánských kmenů. V antropologické expozici potkáte i neandrtálce v životní velikosti, prohlédnete si  interaktivní modely srdce či lidského ucha, v přízemí budovy je lákadlem pro děti expozice loutek.

O 50 metrů dále se nachází Včelařský skanzen s malovanými včelařskými úly z různých koutů světa. Dozvíte se zde vše o chovu včel a v domě najdete i expozici včelařských nástrojů jako jsou medomety na vytáčení medu nebo pomůcky k chovu matek. Recesistické Hliníkárium na upomínku „Hliníka“ z filmu Marečku, podejte mi pero! se nachází v patře informačního centra. Naleznete zde různé rekvizity z legendárního filmu nebo korespondenci, kterou Hliníkovi zasílají lidé z celého světa. V Humpolci můžete po telefonické domluvě s majitelem navštívit také Muzeum vah.

Včelařský skanzen představí včelařské úly z různých konců světa
i (Zdroj: Vysočina Tourism)
Včelařský skanzen představí včelařské úly z různých konců světa

Humpolecká 8mička

Zvláštní pozornost si zaslouží humpolecká zóna 8mička, která se snaží stírat rozdíly mezi centrem a periferií. Industriální areál, původně zaměřený na soukenictví, prošel proměnou na kulturní prostor, ve kterém je návštěvníkům zprostředkován kontakt s moderním a současným uměním.

8smička je areál, který se přeměnil v kulturní centrum
i (Zdroj: Vysočina Tourism)
8smička je areál, který se přeměnil v kulturní centrum

8mička upozorňuje na kulturní odkaz místních rodáků, výtvarníků Zorky a Jana Ságlových, spisovatele Jana Zábrany či básníka Ivana Magora Jirouse a otevírá zde platforma pro diskuzi o výtvarném umění, architektuře, designu a také o komunitě a veřejném prostoru. Pravidelné výstavní cykly jsou prokládány přednáškami, tematickými večery, komentovanými prohlídkami, programy pro školy, rodinnými dílnami apod.

Kulturní akce jsou zde hojně navštěvovány
i (Zdroj: Vysočina Tourism)
Kulturní akce jsou zde hojně navštěvovány

Nejen pro milovníky zlatavého moku

Milovníky piva zaujme proslulý pivovar Bernard a s pivovarskou rozhlednou a prohlídkovou trasou, v rámci níž se dostanete přímo do provozu pivovaru. Na vlastní chuť a čich se seznámíte se surovinami, které se k výrobě piva používají. Dozvíte se třeba, k čemu jsou potřeba skořápky pravěkých řas rozsivek, ochutnáte slad a na konci rozeznáte mladinu od sladiny. Neminete ani varnu, kvasné tanky, ležácké sklepy a stáčecí linku.

Pivovar Bernard nabídne pivovarskou rozhlednu a prohlídkovou trasu
Pivovar Bernard nabídne pivovarskou rozhlednu a prohlídkovou trasu (Zdroj: Vysočina Tourism)
O zlatém moku se zde dozvíte vše
O zlatém moku se zde dozvíte vše (Zdroj: Vysočina Tourism)

Naučná stezka Březina

Projděte se naučnou stezkou o délce 7 km se 16 zastávkami, které seznamují s geologií, historií a ekologií Humpolecka a rovněž se zříceninou středověkého hradu Orlíku u Humpolce.K naučné stezce se můžete snadno dostat z Horního náměstí v Humpolci, nezapomeňte však na dobrou obuv – budete procházet lesy a pasekami, které jsou po těžbě dřeva v různém stavu (část trasy je schůdná za suchého počasí). Trasa je určená pro pěší turisty a vede převážně po lesních cestách v okolí hradu Orlíka. Šestá a sedmá zastávka informují o Březince – rýžovišti zlata a o andalusitu u Čejova.

Zdroj informací: Vysočina Tourism, www.vysocina.eu

Publikováno: 27. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce