reklama

Toužíte po pštrosím mazlíčkovi? Pak musíte pořídit celé hejno

Pštrosi jsou ptačí sympaťáci a leckoho už určitě napadlo, že by si mohl nějakého pořídit, vždyť se o nich říká, že jsou to vlastně takové větší slepice. Jejich chov se sice stal i u nás už poměrně běžný, ale není tak jednoduchý, jak to na první pohled vypadá.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pštros je zkrátka sympaťák, ale jen jednoho si nepořizujte, protože bude psychicky strádat (Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pštros je nelétavý pták, ale zato je zdatný běžec, který potřebuje především dostatek prostoru. Pokud ho nemá, psychicky strádá a je náchylnější k onemocněním. Roztomilá pštrosí kuřátka potřebují ke svému správnému růstu rovný terén nebo podlahu, jinak se jim špatně vyvinou nohy, které ke svému pohybu nezbytně potřebují. Jsou také háklivá na výkyvy teploty a vlhkosti vzduchu, na což je nutno také myslet, až jim budete budovat přístřešek. Pokud jim nezajistíte odpovídající životní podmínky, zvýší se jejich nemocnost a při vysoké vlhkosti je budou ohrožovat také plísně.

Pštrosí kuřátka jsou až neuvěřitelně zvědavá
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pštrosí kuřátka jsou až neuvěřitelně zvědavá

Dostatek prostoru

Mylná je i představa, že si pořídíte jednoho pštrosího mazlíka, který vám bude běhat po zahradě. Pštros je nejšťastnější v hejnu, nebo aspoň minimálně v trojici (či čtveřici), které zkušení chovatelé říkají „triáda“ – jeden samec a dvě až tři samice. Pštrosí jedináček bude nejspíš psychicky strádat a nezdravě se upne na svého majitele.

Už taková trojice až čtveřice potřebuje slušně velký výběh, ideálně kolem 1000 m². V něm by měl být dostatek stromů a keřů, stálý přístup k čerstvé pitné vodě a nesmí být ohraničen elektrickým plotem. Protože jsou pštrosi zdatní atleti, vhodná výška ohrady kolem jejich výběhu se pohybuje kolem 2 m.

Pštrosi jsou nejšťastnější v hejnu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pštrosi jsou nejšťastnější v hejnu

Už odmalička vyžadují pštrosi rozmanitou stravu. Nejedná se o typického býložravce, velmi rád má třeba vařené maso. Pro kuřátka lze koupit speciální krmně směsi, které zcela pokryjí jejich nutriční požadavky a které postupně začněte doplňovat o vhodnou zeleň.

Dorůstající kuřata ocení, když jim do krmení přidáte vitaminy a minerály. I na změny v krmení je pštros háklivý, náhlý přechod na jiný typ stravy vede ke zdravotním komplikacím. Pokud s chovem pštrosů začínáte, určitě je na místě se o krmení poradit se zkušenějšími chovateli nebo s veterinářem.

K "vysezení" pštrosích kuřátek v domácím chovu slouží speciálních líhně, kam se ukládají vejce sebraná hned po snesení a omytá. Po 5–10 dnech v líhni se pak přesunou do inkubátoru, v němž se ponechávají asi měsíc.

Zdravé masíčko a obří vejce

Nejčastěji chovaným druhem v zajetí je pštros africký nebo také dvouprstý. Pohlavně pštros dospívá ve věku 2 až 3 let. Je v podstatě dlouhověký, jeho průměrný věk v zajetí se pohybuje mezi 50 až 75 lety. Při kontaktu s těmito velkými ptáky je na místě obezřetnost, protože mají v zobáku velkou sílu. To ale neplatí u kuřat, která nejsou nebezpečná, jen velmi zvědavá a milují hlavně lesklé věci.

Jedno pštrosí vejce se objemem rovná asi třiceti slepičím vajíčkům
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Jedno pštrosí vejce se objemem rovná asi třiceti slepičím vajíčkům

Pštrosi se chovají v současnosti hlavně z užitkových důvodů, především kvůli masu, obsahujícímu hodně proteinů a málo tuků. Nepřehlédnutelná jsou pštrosí vejce, která mohou vážit skoro až 2 kg. Chutnají podobně jako slepičí, ale jejich úprava je vzhledem k velikosti trochu náročnější. Jedno takové vejce se objemově rovná až 30 slepičím. A připravit ho například natvrdo vyžaduje hodinu a půl vaření v „papiňáku“. Z vajec se používají i skořápky, kupříkladu na výrobu šperků nebo netradičních kraslic. V oděvním a kožedělném průmyslu pak najdou uplatnění i pštrosí peří a kůže, která je co do kvality srovnatelná s kůží krokodýlí.

Věděli jste že…

Nejdůležitějším smyslem je pro pštrosy zrak a jejich oči jsou velmi pohyblivé – mají 3 oční víčka (nahoře, dole a ze strany). Pštrosí oči váží víc než jejich mozek, proto se o nich někdy říká, že nepatří zrovna k nejchytřejším ptákům.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Veterinární poradna; agropress.cz; labet.cz

Publikováno: 25. 1. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová