reklama

Jen s hadrem a saponátem svoje okna v kondici neudržíte

K údržbě oken patří nejen pravidelné mytí a otírání. Ta plastová se sice udržují mnohem snadněji než dřevěná, ale i ona potřebují občas něco jiného než vlhký hadřík a saponát. Není to nic složitého a zvládne to i šikovná ženská ruka.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mytí oken je občas zapotřebí doplnit drobnou údržbou (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Letošní zatím poměrně vlídná zima dává prostor dohnat v údržbě oken to, co jste v předešlých měsících možná trochu zanedbali, třeba ošetření kování nebo utažení čepů.

Pozor na vítr

Na kování si připravte vlažnou vodu se saponátem a omyjte veškeré kovové části oken. Pokud nechcete čekat, až plochy oschnou, stačí je vysušit papírovou utěrkou. Pohyblivé části oken vyžadují občasné promazání, na které se hodí silikonový olej.

Snažte se, aby se olej dostal všude, čehož dosáhnete třeba tím, že podržíte dolní páčky a zároveň hýbete klikou. Po aplikaci ještě několikrát okno zavřete a otevřete, což také napomáhá tomu, aby se mechanické části maximálně promazaly. 

Kovové části oken otřete hadříkem se saponátem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kovové části oken otřete hadříkem se saponátem

Zvláště při větrném počasí hrozí, že se vám silikonový olej při aplikaci dostane do obličeje, proto je lepší si preventivně nasadit brýle a hodí se také rouška na přikrytí úst.

Silikonový olej se hodí i na těsnění
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Silikonový olej se hodí i na těsnění

Utáhněte čepy

Zvláště starší okna potřebují občas seřídit přítlak, aby lépe těsnila. Toho dosáhnete pomocí čepů a vhodného klíče, který nasadíte na čepy. Větší přítlak vznikne přitažením čepům směrem k oknu. Těchto čepů je na okně několik a všechny by měly být utaženy stejnoměrně, takže postupujte od jednoho k druhému a utahujte je vždy stejně, v případě potřeby v několika krocích po sobě.

Utažením čepů seřídíte přítlak
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Utažením čepů seřídíte přítlak

Tip:

Silikonový olej se hodí nejen na kovové části oken, ale také na gumové těsnění, které jím celé nastříkejte. Získá tak elasticitu, bude měkké a tvárné, takže bude lépe těsnit a méně se opotřebuje.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 10. 1. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová