reklama

7 prima tipů na recyklaci skla: Druhý život zavařovacích sklenic

Máte rádi kompoty, džemy, čalamády paštiky a jiné ve skle zakonzervované dobroty? Pak máte doma nejspíš už docela slušnou zásobu větších či menších zavařovacích sklenic. Co sklo recyklovat a dát mu druhý život? Máme pro vás 7 prima tipů na recyklaci - ze zavařovaček se dají vytvořit užiteční pomocníci do domácnosti i zajímavé dekorace.

Pokud sklenice dále nevyužíváte k opětovnému zavařování, jedná se o odpad patřící do bílého kontejneru. Recyklace skla naštěstí funguje docela slušně a ze starých sklenic, ze kterých ani nemusíte před vyhozením sundávat etiketu nebo je důkladně vymývat, vzniknou pravděpodobně nové. Chcete-li ale svůj domov zkrášlit, zútulnit nebo své věci potřebujete lépe zorganizovat či vyrobit zajímavý dárek (a tím pádem ušetřit za nákup jiné věci ke stejnému účelu), sklenice předělejte na nejrůznější praktické pomůcky či dekorace. Tady najdete inspiraci.

1. tip na recyklaci skla: dózy na trvanlivé potraviny

Zavařovací sklenice můžou dobře posloužit také na uskladnění sušených bylinek, čajových směsí, rýže, čočky, těstovin nebo ovoce. Za prvé potraviny zůstanou déle chutné a voňavé, a za druhé vypadají ve skle velmi dobře.

Tipy na recyklaci skla: dózy na trvanlivé potraviny
Tipy na recyklaci skla: dózy na trvanlivé potraviny (Zdroj: istock.com)

2. tip na recyklaci skla: kořenky

Nápad, který sice není úplně originální a nový (znáte pravděpodobně od maminek či babiček), nicméně mezi přehled možností, jak sklenice využít, určitě patří. Zvlášť, pokud se vám podaří nasbírat stejné sklenice. Stačí pak polepit či popsat konkrétním názvem koření a vystavit na polici poblíž varného centra.

3. tip na recyklaci skla: organizéry na drobnosti  

Pokud potřebujete utřídit drobnosti na pracovním stole, v kuchyni nebo v koupelně, sáhněte po sklenicích. Můžete si z nich vyrobit i závěsný organizér třeba pomocí prkýnka a obyčejné svorky na hadice či potrubí (seženete za pár korun), nebo provázku či drátku. Máte-li barvy na sklo, můžete si s nimi odekorovat i sklenice, ze kterých vzniknou například cool nádoby na pracovní potřeby.

Tipy na recyklaci skla: organizéry na drobnosti
Tipy na recyklaci skla: organizéry na drobnosti (Zdroj: https://thediyplaybook.com)

4.  tip na recyklaci skla: vázy a vázičky

Čiré sklo? To na první dobrou evokuje vázu. A proč by jí nemohla být právě zajímavá sklenice od marmelády nebo od mléka? Navíc ji můžete zkusit originálně nazdobit. Použít můžete opět barvy na sklo, ale třeba také nejrůznější typy krajek a stužek nebo provázek. Když jich máte víc, můžete je někam zavěsit - třeba v létě na zahradě.

5.  tip na recyklaci skla: květináče 

Bylinky a drobné cibuloviny či pokojovky, můžete i pěstovat přímo v zavařovací sklenici- Dá se ozdobit třeba provázkem, lýkem nebo pomalovat barvani na sklo, ale ani nemusíte. Samotné čiré sklo totiž vypadá spolu se zelenou či rozkvetlou rostlinkou a hnědou zeminou, pod kterou byste měli naskládat vrstvu kamínků, náramně.

Tipy na recyklaci skla: květináče na drobné jarní cibuloviny
Tipy na recyklaci skla: květináče na drobné jarní cibuloviny (Zdroj: ibulb.com)

6. tip na recyklaci skla: osvěžovač vzduchu

Do hezké zavařovací skleničky si můžete vyrobit želatinovou vonnou směs pro osvěžení vzduchu v interiéru. Návod na domácí výrobu osvěžovače vzduchu najdete zde.

7. tip na recyklaci skla: svícny 

I jen obyčejná čajová svíčka udělá ze zajímavé zavařovací sklenice pěkný svícen.  Můžete ji ozdobit barvami na sko nebo drátkem, to už záleží na vaší fantazii.

Tipy na recyklaci skla: svícny
Tipy na recyklaci skla: svícny (Zdroj: pixabay.com)

Publikováno: 15. 2. 2018, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková