reklama

Vyrobte si s námi vánoční kouli z vrbového proutí

Vánoce se blíží a kouli z vrbového proutí prostě musíte mít. Malé kouličky můžete použít jako hezkou dekoraci na mísu s ovocem. Velkou kouli ozdobte větvičkami a vánočními dekoracemi a pověste do prostoru jako dominantní vánoční dekoraci.

Přírodní vánoční koule z proutí vám provoní bydlení (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Přírodní materiály se neomrzí. Koule z vrbového proutí poslouží jako základ pro jakoukoliv výzdobu v průběhu roku. Můžete ji ponechat přírodní, natřít barvou nebo nazdobit podle ročního období. Teď si rozhodně vyrobte vánoční kouli nazdobenou větvičkami a vánočními ozdobami. Jak na to? 

Připravte si:

  • ohebné vrbové proutí 
  • vázací drát
  • pracovní rukavice
  • přírodniny na zdobení
  • vánoční dekorace
Připravte si proutí a dekorace
Připravte si proutí a dekorace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak vyrobit vánoční kouli z proutí

Svažte prut do kruhu
Svažte prut do kruhu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Delší a pevnější vrbové proutky očistěte od listů a jemně, zhruba po centimetru, nalámejte tak, aby byly ohebnější. Dva pruty propleťte k sobě do kruhu a takto si připravte tři až čtyři stejně velké kruhy.

Svažte kruhy do kříže k sobě
Svažte kruhy do kříže k sobě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kruhy svažte drátkem, aby se vám nerozplétaly. Pak z nich svažte pevnou a rovnoměrnou kostru, kterou pak budeme vyplétat menšími proutky. Kruhy založte do kříže z několika stran.

Vytvořte kostru koule
Vytvořte kostru koule (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Založte tenčí prut a prolétejte ho kostrou různými směry tak, aby prut v kostře držet. Každý další prut prolétejte jinými směrem a vyplňte tak jiný prostor koule.

Vyplňte kouli tenkými pruty
Vyplňte kouli tenkými pruty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Proplétejte další proutky tak, abyste vyplnili rovnoměrně celou plochu kostry koule. Skončete, až vám dojdou pruty, nebo budete s vaší koulí spokojení. Kouli můžete natřít barvou nebo nechat, jak je.

Kouli vánočně nazdobte
Kouli vánočně nazdobte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nakonec kouli dozdobte přírodninami a vánočními ozdobami podle vaší představy. Můžete jí ještě nastříkat umělým sněhem nebo třpytivým sprejem. Pověsit jí můžete venku i vevnitř.

Tip:

Podobným způsobem si můžete vytvořit také malé samostatné kouličky, nazdobit je nebo jenom nabarvit, a pověsit si vánoční stromeček. Hezky může vypadat i řetěz z malých proutěných koulí nad dveřmi domu, nebo si hromádku kouliček nasypte do mísy jako dekoraci. 

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 11. 12. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná