reklama

Vánoce přicházejí, a proto nesmíme zapomenout na naše mazlíčky

Naši zvířecí mazlíčci jsou prima parťáci po celý rok, a proto bychom na ně neměli zapomínat. Nikdy. A protože se Vánoce blíží mílovými kroky, je třeba, abychom na ně byli řádně připraveni. Připravili jsme pro vás užitečné tipy, jak si užít tolik očekávané svátky i s našimi zvířecími přáteli.

i (Zdroj: KRMIVA PUČÁLKA / UNSPLASH)
Oslavme Vánoce i se svými domácími mazlíčky (Zdroj: KRMIVA PUČÁLKA / UNSPLASH)

1. Vánoční cukroví, jen ne to lidské

K přípravě Vánoc patří i pečení cukroví, vánočky a jiných dobrot. Po upečení obvykle nastává ochutnávací kolečko a často nějaký ten rohlíček či perníček skončí v psím žaludku. Kdo by přece těm smutným psím očím odolal? 

„Namísto odměňování psa lidským cukrovím a jídlem, zkuste na to jít jinak. Máte dvě možnosti. Můžete si dát práci a připravit domácí sušenky z masa a vnitřností, anebo se podívejte po pamlskách, které jsou pro pejsky vhodné a zdravější než lidské jídlo. V případě smutných psích očí je mějte na dosah,” doporučuje Martin Pučálka, odborník na výživu psů. 

Možná si říkáte, že kousek cukroví či lidského jídla pejskovi nic neudělá, ale opak je pravdou. Cukroví často obsahuje ořechy, čokoládu, koření a mnoho dalšího, co může být pro zvíře nebezpečné.

Pozor:

Pro psy a kočky jsou jedovaté tyto potraviny: čokoláda, ořechy, alkohol, káva, umělá sladidla, rozinky, hrozny, avokádo atd.

2. Svátky pouze ve slavnostním

Ke štědrovečerní tabuli usedáme obvykle ve slavnostním oblečení, taktéž chodíme na návštěvy k příbuzným. Ale co naši čtyřnozí přátelé? Rok od roku můžeme najít napříč obchody speciální vánoční módu i pro pejsky.

Od různých vtipných svetrů, přes sobí čelenku anebo speciální vánoční motýlky či obojky můžete sehnat cokoliv. Inspirujte se na sociálních sítích nebo napříč internetem. Dbejte ovšem na bezpečnost a vhodnost oblečení či ozdoby. Vždy ji vybírejte tak, aby zvířeti neublížila, anebo aby ji nemohl z části pozřít a vy pak nemuseli trávit sváteční čas na veterině.

Oblékněte je do vánočních oblečků
Oblékněte je do vánočních oblečků (Zdroj: KRMIVA PUČÁLKA / UNSPLASH)
Na výběr máte i různé vtipné ozdoby hlavy
Na výběr máte i různé vtipné ozdoby hlavy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

3. Speciální štědrovečerní večeře

Chcete dopřát kočce či pejskovi také slavnostnější večeři? Vyhněte se pokud možno lidskému jídlu, smažená ryba by zvířeti nemusela udělat dobře. Slavnostní večeře může být pro zvíře vhodně zvolená konzerva nebo vanička s vysokým obsahem masa a primárně toho čerstvého. Neměla by obsahovat různá plnidla, chemické konzervanty a obiloviny. Konzervu můžete zvířeti servírovat ve stejnou dobu, jako budete mít slavnostní večeři. Díky tomu předejdete loudění a smutnému výrazu. Pokud bude mazlíček spokojený, můžete mokré krmivo přidávat do granulí běžně.

4. Když dárky, tak pro všechny

Rozbalování dárků u stromečku milují nejvíce děti. Už jste ale někdy viděli tu zvířecí radost při rozbalování dárku? Pokud ne, letos neváhejte a určitě to vyzkoušejte. Zabalte do balícího papíru hračku, pamlsky, pelíšek či cokoliv jiného, čím chcete pejska obdarovat a nechte jej balíček rozbalit. Dejte jen pozor, aby balící papír při vší radosti nesnědl nebo nevdechl.

Ani na naše chlupaté přátele nesmí Ježíšek zapomenout
i (Zdroj: KRMIVA PUČÁLKA / UNSPLASH)
Ani na naše chlupaté přátele nesmí Ježíšek zapomenout

Tip:

Skvělou volbou jako dárek může být lízací podložka, frisbee anebo hračky Eco Friendly.

5. Pozor na ozdoby, svíčky ale i květiny!

Zbožňujete vyzdobený a načančaný domov vánočními ozdobami, světýlky a jinými dekoracemi? Zbystřit byste měli, pokud doma máte zvíře, které by vánoční výzdoba mohla lákat ke hře.

Pokud možno nikdy nenechávejte bez dozoru zapálené svíčky, aromalampy, adventní věnec, vánoční stromeček a cokoliv jiného, co by domácí mazlíček mohl zničit, a hlavně by si sám mohl ublížit. Jestliže si každoročně domů pořizujete jmelí anebo vánoční hvězdu, dejte oboje z dosahu psů i koček. Pozření těchto rostlin pro ně může být smrtelné.

Zdroj informací: Krmiva Pučállka

Publikováno: 7. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce