reklama

Chov amerického plemene koně Quarter Horse

Americký Quarter Horse je jedno z nejstarších pracovních plemen koní. Je všestranné, vyniká rychlostí, inteligencí a je oblíbeno především pro svůj malý vzrůst a klidnou povahu. Může být vaším společníkem celé čtvrtstoletí. Jeho chov se nijak neliší od ostatních plemen koní.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chov plemene amerického Quarter Horse je u nás velmi oblíben (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chov plemen amerických koní započal již v 17 století. Předchůdcem plemene byli koně španělští, arabští, berberští a turečtí, které osadníci křížili s koňmi různých anglických plemen. Výsledkem tohoto šlechtění byl rychlý mohutný, sprinter, který byl k užitku hlavně na rančích s dobytkem. Předchůdce plemene si oblíbili britští kolonisté pro jejich rychlost v závodech na čtvrt míli (400 m), kde byli tito koně jednoznačně nejlepší. Díky tomu získalo plemeno označení Quarter.

V dnešní době je toto plemeno chováno převážně ke sportovním účelům, protože dnešní rančeři mají nahánění dobytka již zautomatizováno. Jedná se o koně mající rychlost, laskavost, inteligenci a jsou vhodní nejen ke sportovním účelům, ale i k hobby vyjížďkám. Legendou je kůň WIMPY P-1 (1937-1959), který si v roce 1941 vybojoval jednoznačné vítězství v soutěži v Halteru a mohl být zapsán v registru AQHA (American Quarter Horse Association) pod číslem 1 jako úplně první oficiální Quarter Horse v historii.

K dostihům je toto plemeno předurčeno
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K dostihům je toto plemeno předurčeno

Charakteristikou plemene je výrazné osvalení, především na zádi. Je pro něj typická klínovitá, menší a ušlechtilá hlava s výraznými žuchvami, mohutný krk, silné plece, kratší pevný hřbet, pevné končetiny a kvalitní kopyta. Výhodou je poměrně malá výška 152-160 cm v kohoutku. Někteří zástupci tohoto plemene nezapřou původ plnokrevníka, protože jsou vyššího vzrůstu a méně osvaleni.

Zbarvení je různorodé od ryzáků (sorrel) a hnědáků (bay), kterých je nejvíce, po žluťáky (palomino), plaváky (buckskoin), vraníky (black), bělouše (gray) nebo šimly (roan). Existuje 17 uznávaných barev plemene. Nikdy však neuvidíte amerického Quarter horse ve strakatém nebo puntíkatém provedení. 

Toto plemeno je vhodné i k rekreačnímu ježdění
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Toto plemeno je vhodné i k rekreačnímu ježdění

V roce 2000 byla v České republice založena Czech Quarter Horse Association (CZQHA) na podporu koní toho plemene a o rok později byla uznána jako oficiální mezinárodní pobočka. Na začátku roku 2022 činil stav populace amerického Quarter Horse 2 837 kusů. V ústřední knize plemeníků je k 1. 1. 2022 zapsáno 171 plemenných hřebců. Po České republice se chovají na rančích, farmách či jezdeckých klubech, kde mají výborné podmínky k chovu.

Chov hříbat je možný jen pod záštitou (AQHA)
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chov hříbat je možný jen pod záštitou (AQHA)

Chov a péče o toto plemene se nikterak neliší od chovu a péče u ostatních plemen koní. Důraz je kladen především na každodenní péči, výživné krmivo, kvalitní vybavení od sedla, ohlávky, deky až po ustájení. Menší rozdíl je jen díky proporcím Quarter Horse, který má malou hlavu a masité žuchny a proto by měla zvýšená péče o chrup. Toto plemeno nevyžaduje nikterak nadstandardní veterinární péči.

Oblíbené sportovní disciplíny tohoto všestranného plemene jsou jezdecké westernové disciplíny, kde jde především o rychlost, ovladatelnost a přesnost – Western Pleasure, Western Riding, Horsemanship, Trail, Reining, Ranch Riding, Cutting, Working Cow Horse, Roping, Team Penning, Ranch Sorting, Barrel Racing, Pole Bending, Steak Race, kde mohou soutěžit i děti mladší 13 let. A samozřejmě jezdecké anglické disciplíny zaměřené na chůzi, cval, klus, skoky a další disciplíny - Hunt Seat Equitation, Hunter Under Saddle, Hunter Hack, Jumping nebo klasické dostihy.

S plemenem Quarter Horse si pro jeho klidnou povahu a malou postavu užijí mnoho zábavy i děti. Například v disciplíně Showmanship at Halter, kdy je předvádějící hodnocen za svoji ústroj, dobře upraveného koně a ochotu, rychlost a přesnost koně plnit zadané úlohy.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Czech Quarter Horse Association

Publikováno: 30. 11. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská