reklama

Co to jsou antibiotika a jak nám vlastně pomáhají?

S antibiotiky přišel do styku za celý svůj život nejspíš každý. Antibiotika jsou tolik opěvované léky, které vyléčily miliardy nemocí a zachránily miliony životů. V současnosti se však stále více řeší nadužívání tohoto léku, a jaké to má následky jak pro naše tělo, tak i pro budoucí generace. Na co si tedy dát pozor?

Antibiotika jsou opěvované léky, které vyléčily miliardy nemocí a zachránily miliony životů (Zdroj: Direction PR)

Co to jsou antibiotika

Jde o látky používané při léčbě infekčních onemocnění způsobených mikroorganismy, nejčastěji bakteriemi. Dříve se získávala z bakterií nebo hub, dnes se vyrábí uměle. Fungují tak, že tlumí růst a množení bakterií, anebo je přímo usmrcují. Nejznámější antibiotikum je penicilin, za který jeho objevitel Alexander Fleming v roce 1928 získal Nobelovu cenu.

Ohledně střev už začíná být všeobecně známé, aby se spolu s antibiotiky užívala i probiotika
Ohledně střev už začíná být všeobecně známé, aby se spolu s antibiotiky užívala i probiotika (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy je užívat a kdy ne

Pro stanovení správné léčby antibiotiky je nutné nejdříve odebrat vzorek krve, moči nebo tkáně nemocnému pacientovi. Ve většině případů lékař předepíše antibiotika rovnou na základě předchozích zkušeností a případně léčbu upraví na základě výsledků laboratoře. Následně je zcela nutné užívat antibiotika přesně v předepsanou dobu, a to celé balení, i když už je člověku lépe.

Je totiž nezbytně nutné, aby se z těla díky léčbě vyloučily veškeré bakterie z organismu, což bývá i několik dní po odeznění příznaků. V opačném případě totiž v těle zůstávají a stávají se rezistentními na další léčbu antibiotiky. Pokud se navíc nezmění naše postoje k antibiotikům, tak podle státního zdravotního ústavu budou mít okolo roku 2050 bakterie rezistentní díky nesprávné antibiotické léčbě na svědomí až 100 milionů úmrtí ročně.  

Jde o látky používané při léčbě infekčních onemocnění způsobených mikroorganismy, nejčastěji bakteriemi
Jde o látky používané při léčbě infekčních onemocnění způsobených mikroorganismy, nejčastěji bakteriemi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na co nezapomínat při užívání antibiotik

Při užívání antibiotik je nutné dodržovat klidový režim, nezapomínat na pravidelné časové intervaly užívání, dbát na pravidelný pitný režim (žádný alkohol a minimum kávy), a pozor je třeba si dávat třeba i na sluníčko, protože některá antibiotika způsobují zvýšenou citlivost na slunce a může snadno vzniknout vyrážka.

Ve většině případů lékař předepíše antibiotika rovnou na základě předchozích zkušeností
Ve většině případů lékař předepíše antibiotika rovnou na základě předchozích zkušeností (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co následuje?

Tělo je oslabené, spolu se špatnými bakteriemi se totiž vybijí i ty hodné. Děje se to hlavně ve střevech a v pochvě. Ohledně střev už začíná být všeobecně známé, aby se spolu s antibiotiky užívali i probiotika, která posílí střevní mikroflóru. Ale prostředí v pochvě, kde je také přirozený výskyt bakterií, je stále tabu. Díky antibiotikům totiž vzniká ideální stav pro vznik mykóz a kvasinkových infekcí.

V tom případě je vhodné mít po ruce např. Canesten GYN, ideální je pak novinka Canesten GYN/1 den měkká vaginální tobolka, u které je dostačující jednorázová aplikace, která je díky nové formě tobolky velice snadná a pohodlná

Dále pak antibiotika mohou způsobovat nejrůznější alergické reakce od lehčích po závaznější. Rozhodně se nedoporučuje ordinovat si léčbu bez lékařského doporučení, pouze na základě antibiotik, která vám zbyla z předchozí léčby. Je tedy nezbytně nutné jejich volbu a léčbu vždy konzultovat s lékařem.

Zdroj informací: Bayer, Canesten

Publikováno: 28. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce