reklama

Posilování imunity houbařením? V únoru? Ano! Léčivých hub je teď plný les

Únor je měsícem útlumu růstu jedlých hub, zároveň však bývá časem rozmachu nemocí lidských, zvláště chřipky a nachlazení. Zkuste posilovat imunitu houbařením! Únorový les může být nalezištěm hub, jako jsou březovník obecný, rosolovka mozkovitá a outkovka pestrá, ve kterých léčitelé i lékaři spatřovali a mnohdy dodnes vidí naději na prevenci i léčbu mnohých chorob. A procházka zimním lesem vašemu zdraví taky hodně prospěje.

Možná namítnete, že namnoze nejsou účinky léčivých hub dodnes náležitě prozkoumané. Ale není divu, uvědomíme-li si, že mezi zhruba čtrnácti tisíci známých hub je zhruba dva tisíce jedlých, z toho pak přibližně sedm set (potenciálně) léčivých.

Posilování imunity houbařením: březovník obecný

Nejen v pro nás exotických zemích, ale i v Evropě byly léčivé houby používány již před pěti tisíci lety, jak dokládá nález sušené houby, konkrétně březovníku obecného (Piptoporus betulinus), v torbě známého Ötziho, mumifikovaného „muže z ledovce“, tedy z horské oblasti italsko-rakouského pomezí. Ötzi zřejmě používal březovník – dřevokazný choroš, který právě v tomto čase nalezneme i u nás na mnohé bříze – jako lék proti střevním parazitům.

Březovník obecný (Piptoporus betulinus)
i (Zdroj: Jaroslav Vanča)
Březovník obecný (Piptoporus betulinus)

Posilování imunity houbařením: rosolovka mozkovitá

Typickou houbou těchto dní je i vlhkomilná dřevokazná rosolovka mozkovitá (Tremella mesenterica), rostoucí především na habrech. Je velice nápadná svou zlatožlutou barvou a mozkovitě zprohýbanými laloky s rosolovitou, chrupavčitou  konzistencí. Po dešti do daleka zazáří svou až exotickou barevností, za sucha ji jen těžko identifikujeme; změní se totiž v jakousi bezbarvou blánu. Lékařsky jsou zkoumány její evidentní protirakovinné, imunostimulační a antialergické účinky, běžný houbař ji však může vyzkoušet jako léčivý obklad na záněty spojivek a podráždění nervových zakončení, tedy ischias.

Rosolovka mozkovitá (Tremella mesenterica)
i (Zdroj: Jaroslav Vanča)
Rosolovka mozkovitá (Tremella mesenterica)

Posilování imunity houbařením: outkovka pestrá

Ještě snáze nyní objevíte chorošovitou, tedy dřevnatou a trstnatě rostoucí outkovku pestrou (Coriolus versicolor), dělající čest svému druhovému jménu, neboť se vyskytuje v celé barevné škále – od hnědavé přes namodralou, žlutou až k zelené (byť tato barva je spíše způsobena řasami, které žijí na jejím povrchu). Někdy dokonce vytvářejí barvy na jejím povrchu celé duhové spektrum. Outkovka je světově rozšířenou houbou, byla a je užívána jako léčivo se silnými protibakteriálními a protivirovými účinky. V Asii je jednou z medicínsky nejprobádanějších hub, používaných k léčení diabetu, roztroušené sklerózy a chronického únavového syndromu.

Outkovka pestrá (Coriolus versicolor)
i (Zdroj: Jaroslav Vanča)
Outkovka pestrá (Coriolus versicolor)

Prima tip: proti chřipce a nachlazení je outkovkový čaj

V Asii je outkovka běžně užívána jako čaj s adaptogenními a imunizujícími účinky. K tomu účelu ji můžeme použít i my, stačí její plodnice odloupnout od dřevěného podkladu, usušit a podrtit. Doporučená denní dávka je 3 až 5 gramů. Outkovkový čaj ovšem chutná poněkud houbově, proto bývá dochucován medem či zázvorem. Stejně účinná je outkovka i v lihovém výtažku. Drsnější povahy mohou i žvýkat celé sušené plodnice. Já sám (pronásledován v zimním období častými infekcemi) ji užívám jednoduchým způsobem – lžičku drobně podrcené plodnice denně. Mezi námi, milí čtenáři: chutná to jako nastrouhané polínko. Ale zvykl jsem si a nenechám na tuto houbovou „světoobčanku“ dopustit…

Publikováno: 24. 4. 2018, Autor: Jaroslav Vanča , Profil autora: Jaroslav Vanča