reklama

Funkční oblečení z merina je malý zázrak

Ať už si svůj volný čas užíváte činnostmi venku či uvnitř, je důležité cítit se pohodlně. To zajistí především vhodné oblečení z vybraných funkčních materiálů. Jedním z nejoblíbenějších v posledních letech je merino ovčí vlna. Zjistěte více o tomto unikátním materiálu a pořiďte si nejeden kousek do vaší výbavy.

i (Zdroj: BENNON®)
Poznejte benefity funkčního oblečení z merina (Zdroj: BENNON®)

Oblečení z merino vlny

Jedinečné vlastnosti vlny znají lidé od pradávna. Tradiční vlna a oblečení z ní vyrobené bývá ovšem těžké a na omak “kousavé”. Kromě toho trvá celou věčnost, než uschne. V 70. letech klasickou vlnu proto začaly nahrazovat syntetické materiály, jako například polyester. Tato vlákna jsou sice lehká a snadno se udržují, ale zdaleka nejsou výhrou, protože špatně izolují a zapáchají. Obléci se můžete také do bavlny, ale v té zase prochladnete okamžitě poté, co se trochu zapotíte. Ideální volbou je proto, sice o chlup dražší, ale zato udržitelná a plně funkční merino ovčí vlna. 

Jedná se o velmi jemný druh vlny produkovaný konkrétním plemenem ovcí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jedná se o velmi jemný druh vlny produkovaný konkrétním plemenem ovcí

Co je merino vlna?

Jedná se o velmi jemný druh vlny produkovaný konkrétním plemenem ovcí. Ty žijí ve vyšších nadmořských výškách, kde jsou vystavené vysokým teplotám v létě a silným mrazům v zimě. Roste jim kvalitní srst, která se po oholení musí vyčistit a roztřídit podle hrubosti. Díky své extrémní jemnosti je vhodná pro první vrstvu oblečení anebo jako oblečení pro kojence, protože “nekouše”, neškrábe a velmi příjemně se nosí.

Proč si kousky z merino vlny pořídit?

Prodyšnost

Zásadní argument, proč si na sport pořídit oblečení z merino vlny je perfektní prodyšnost. Během aktivit, kdy se vaše tělo zahřívá, je vlhkost absorbována vlněným vláknem a poté se postupně odpařuje. Díky tomu využijete tyto kousky jak v zimě, kdy vás zahřeje, tak v létě, kdy vás ochladí. 

Bez zápachu

Dalším důvodem je schopnost materiálu pohlcovat nepříjemný zápach z potu a působí antibakteriálně. Zápach způsobují bakterie, které se v syntetických materiálech nebo v bavlně udržují a dále množí. Vlněné vlákna ale mají členitou strukturu, která zajišťuje tzv. samočisticí efekt, čistí se při nošení ošoupáváním. Oblečení tak můžete nosit i při dlouhodobé intenzivní činnosti a nemusíte se bát zápachu. Stačí ho pouze občas vyvětrat. Při několikadenní letní túře můžete tričko z merino vlny alespoň jednou vymáchat ve vodě. 

Slunci, vodě, ale i ohni, všem těmto živlům merino vlna statečně odolává
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slunci, vodě, ale i ohni, všem těmto živlům merino vlna statečně odolává

Zcela přírodní

V dnešní době se většina lidí snaží najít ekologičtější cestu téměř ve všem. Vlna je v tomto ohledu správnou volbou. Je to ekologicky šetrný materiál z obnovitelných zdrojů, jehož použití tolik nezatěžuje svět kolem nás. 

Ochrana před živly

Slunce, voda, ale i oheň. Všem těmto živlům merino vlna statečně odolává. Na letní dovolené aktivně strávené na horách nebo turistkou po nížinách volte právě kousky z merino vlny. Merino chrání před UVA a UVB zářením a proto se skvěle hodí k nošení ve slunných dnech. Další výhodou je, že přirozeně odolává žáru, takže si ho s klidem můžete vzít na večerní opékání buřtů, aniž byste se museli být létajících jisker.

V neposlední řadě zvládne i pár kapek deště. Tuto funkci je ovšem důležité udržovat aktivní použitím vhodného prostředku na praní a impregnací. Funkční set využijí milovníci hor a zimních sportů. Hodí se ale pro každého, kdo je chce jednoduše od rána do večera cítit komfortně nezávisle na počasí. 

Kousky oblečení z merino vlny si zaslouží péči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kousky oblečení z merino vlny si zaslouží péči

Pokud bychom měli zmínit nějaké negativum tohoto materiálu, je jím kratší životnosti, například oproti syntetice. To by mohlo, ve spojitosti s vyšší pořizovací cenou, leckoho odradit. Řešením je poohlédnout se po kouscích oblečení, které nejsou 100% z merino vlny, ale jsou v kombinaci s dalšími materiály jako je tencel nebo právě syntetika. 

Kousky oblečení z merino vlny si zaslouží určitou péči. Vždy se řiďte doporučením výrobce a informacemi na štítku konkrétního výrobku. Pokud je uvedeno, že oblečení lze prát v pračce, zvolte přímo program vlna nebo alespoň snižte otáčky ždímání na minimum. Ponožky perte naruby. Používejte šetrné prací prostředky a nepřidávejte aviváže ani bělidla. Skvrny doporučujeme jemně odstranit vlhkým hadříkem, bez drhnutí!

Široký výběr outdoorového vybavení a trekové nebo volnočasové obuvi naleznete na www.bennon.cz

Zdroj informací: BENNON®

Publikováno: 6. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce