reklama

Adventní kalendář si doma vyrobíte z kolíčků na prádlo

Adventní kalendář si můžete vyrobit doma z jednoduchých polotovarů. Adventní kalendář si snadno vyrobíte z papírových krabiček, ruliček od toaletního papíru nebo vyřazených ponožek. My vám ukážeme kalendář z dřevěných kolíčků, který vám poslouží nejen letos, ale můžete ho využít opakovaně.

Adventní kalendář vyrobený doma může sloužit jako vánoční dekorace a poslouží každý rok znovu (Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Adventní kalendář vyrobený doma vás bude bavit. Počítání dnů a tedy i adventní kalendář neodmyslitelně patří k předvánočnímu času. Milují ho děti i dospělí a my vám ukážeme, jak si takový kalendář vyrobíte snadno z kolíčků. Poslouží i jako nádherná vánoční dekorace. Barevně a stylově ho můžete totiž ladit přesně podle zbylé výzdoby vašeho vánočního stromečku a celého bytu. Jak na to?

Na adventní kalendář vyrobený doma si připravte:

  • delší dřevěnou desku
  • brusku nebo smirkový papír
  • 24 dřevěných kolíčků
  • kvalitní fix na dřevo
  • tavnou pistoli
  • vánoční dekorace
  • pytlíčky na pověšení
Na výrobu adventního kalendáře doma si připravte kolíčky a jiné vánoční dekorace
Na výrobu adventního kalendáře doma si připravte kolíčky a jiné vánoční dekorace (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Očistěte dřevnou desku bruskou nebo smirkovým papírem
Očistěte dřevnou desku bruskou nebo smirkovým papírem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Základní dřevěnou desku si důkladně očistěte. Použijte elektrickou brusku nebo si vyhrajte a desku poctivě vybruste smirkovým papírem. Můžete ji natřít voskem nebo napatinovat barvou. Využít můžete i prkno pro plovoucí podlahu nebo větší plátno s rámem prostě vše, co seženete. 

Kolíčky popište čísly a nalepte na očištěnou desku
Kolíčky popište čísly a nalepte na očištěnou desku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na 24 dřevěných kolíčků napište čísla 1 až 24, stačí kvalitnější obyčejný fix. Raději zkuste jeho rozpíjení na zadní straně, nebo požijte rovnou fix vhodný na dřevo. Pak kolíčky nalepte jeden vedle druhého s mírnou mezerou mezi nimi na připravenou dřevěnou desku. Zajímavě může vypadat i nepravidelné uspořádání kolíčků.

Ozdobte adventní kalendář vánočními dekoracemi
Ozdobte adventní kalendář vánočními dekoracemi (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nakonec na desku nalepte vánoční dekorace. Můžete použít přírodniny, ale ideální bude, když nalepíte trvanlivé ozdoby, aby vám adventní kalendář mohl sloužit i další Vánoce. Krásně budou působit andílci, hvězdičky a peříčka. Pro dětskou variantu můžete použít i různé nálepky a děti si kalendář zvládnou nazdobit samy.

Do čeho připravit mlsání adventního kalendáře

Můžete použít různé ozdobné dárkové pytlíčky. Většinou jsou ušité z organzy, plátna nebo jutoviny. Doma si můžete vyrobit takové pytlíčky i sami z jakékoliv vhodné látky, ideálně tak zpracujete zbytky látek, pokud šijete pravidelně.

Další možností je vyrobit barevné papírové pytlíčky nebo krabičky z ruliček od toaletního papíru. Určitě vás napadnou i další šikovné a zajímavé možnosti. Nakonec můžete pověsit na kolíčky třeba jen oblíbené bonbony, které jsou zabalené v celofánu. 

Tip:

Pokud neholdujete sladkostem a mlsání, můžete místo sladkostí použít drobné veselé či praktické dárky, například ponožky, a pověsit každý zvlášť. Pro děti může být zajímavým řešením, když naplníte pytlíčky dílky jejich oblíbené skládačky, dílky z nové stavebnice lega nebo figurkami z Kindervajíček. 

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 28. 11. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná