reklama

Výběru obuvi dejte patřičný důraz a péči

I když venku už není úplně ideální počasí, přeci jen je podzim obdobím turistiky. Turistika se v Česku řadí mezi jeden z nejoblíbenějších koníčků. Zahrnuje velké spektrum možností, jak a kde si ji užívat. Není se čemu divit, když naše země nabízí tolik přírodních krás. Ať už jste pořádný horal nebo si zajdete občas na delší procházku, vždy je základem správná obuv.

i (Zdroj: Bennon)
Expert na výběr obuvi radí, jak vybrat správnou obuv do přírody i do kanceláře (Zdroj: Bennon)

Nás expert poradí, podle jakých parametrů vybrat tu pravou trekovou obuv a užít si tak naplno volný čas. A nejen treková obuv, i běžně nošená obuv musí být pohodlná a bezpečná.

Proč si pořizovat kvalitní trekovou obuv?

Kladete si otázku, proč si vlastně takové boty pořizovat, když nechodíte žádné velké túry ani nelezete po skalách? Na výlet si nejspíše obujete sportovní tenisky a procházku přeci v klidu zvládnete. Důvod je prostý. Sportovní tenisky bývají většinou nízké, lehké a ohebné. Takové vlastnosti nejsou žádoucí pro pohyb v terénu, byť na kratší procházku. Horská procházka znamená kamenitý terén, krátké i dlouhé výstupy a sestupy.

Na procházku po kamenech a kořenech je potřeba zpevnění kotníku, abyste předešli případným zraněním a následným bolestem svalů, hlavy či zad. Na podešev trekové obuvi je většinou použita pryž nebo TPU (termoplastický polyuretan) pro oděruvzdornost a protiskluznost. Oproti sportovním teniskám mají trekové boty hlubší vzorek na podrážce, který je zvláště vhodný pro horské túry. 

Také při výběru obuvi platí, že zdraví je na prvním místě
i (Zdroj: Bennon)
Také při výběru obuvi platí, že zdraví je na prvním místě

Jak vybrat správnou trekingovou obuv? 

Parametrů, na které se při výběru trekové obuvi musíte zaměřit je hned několik. Základním pravidlem je si ujasnit, na jakou aktivitu a v jakém prostředí je budete nosit. Nutno podotknout, že treková obuv není určena pouze pro zdolávání horských výšin, ale také pro práci na zahradě či do lesa. 

  • podle prostředí, ve kterém bude používána - vnitřní, venkovní, rovný povrch, náročný terén, nošení a manipulace s břemeny
  • podle aktivity při nošení - dlouhé stání, dlouhá chůze, popocházení, stání na žebříku nebo na jiné nestabilní ploše
  • podle anatomického předpokladu chodidla - rozměr, tvar, drobné odlišnosti, pronace a supinace (reakce nohy na dopad)

Další důležitou věcí je správný výběr velikosti. Vnitřní prostor boty by měl být dostatečně velký. Pohlídejte si, aby nadměrek byl alespoň 1 cm, protože aktivity, na které je vhodné si obout trekovou obuv, vyžadují také profesionální ponožky. Velikost chodidla se tedy zvětší. Dobrá treková obuv by měla mít podšívku s dobrou nasákavostí a v patní části, která kryje opatek, by měla být použita “antislip” patička. Jedná se o oporu paty a napomáhá proti samovolnému vyzouvání boty. 

Parametrů, na které se při výběru trekové obuvi musíte zaměřit je hned několik
i (Zdroj: Bennon)
Parametrů, na které se při výběru trekové obuvi musíte zaměřit je hned několik

Na materiálu záleží 

Materiál, který je na svršku boty by měl být lehký a oděruvzdorný, ať už je kožený nebo textilní. Jedním z nejdůležitějších komponentů je podešev. Treková podešev by měla mít oděruvzdornou a protiskluzovou nášlapku s hrubším vzorkem neboli dezénem. Mezipodešev by měla být lehká s vlastnostmi tlumící nárazy. Celkově je výhodné, když je podešev ohebná v oblasti nártní kosti. Treková obuv do náročného terénu jako jsou ferraty vyžaduje naopak tuhou podešev. Také nízká hmotnost boty nebo funkční membrána jsou podmínkami pro dobrou trekovou obuv. 

Obuv, která vyniká

Zvolte si kvalitní obuv, která umocní požitek z trávení volného času a zjednoduší každodenní dřinu. Zaměřte se na pohodlí, moderní styl a také bezpečí. Ve společnosti Bennon najdete ještě mnohem více. Bennon klade důraz na kvalitu použitých materiálů. Ty jsou testovány už při výběru a zpracování návrhu. Následně testování probíhá ve vlastní laboratoři ve Zlíně a i v dalších certifikovaných laboratořích.

Trekové boty Bennon jsou vyráběny lepeným výrobním postupem nebo přímým nástřikem. Lepený výrobní způsob umožňuje vyrábět i v menších sériích a podporuje variabilnost vlastností hotové obuvi. Přímý nástřik zase představuje nejpevnější způsob spojení podešve a svršku. Samotná technologie klade zvýšené nároky na kvalitu zpracování svršku, což ocení i ten nejnáročnější konečný uživatel. 

Z nošení špatně padnoucích bot si totiž můžete zadělat na zdravotní problém jako jsou bolesti hlavy či zad
i (Zdroj: Bennon)
Z nošení špatně padnoucích bot si totiž můžete zadělat na zdravotní problém jako jsou bolesti hlavy či zad

Do kanceláře nebo na pochůzky

Jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru správně padnoucí obuvi je ujasnit si, k jaké příležitosti a na jaké aktivity je budete nosit. Uvažte, zda si vybíráte boty na nošení do práce nebo spíše na volný čas. Jestliže si vybíráte obuv do práce, je nutné zvážit, jaká je její náplň. Jiné boty si musíte vybrat do kanceláře a další spíše sedavé povolání a jiné například pokud pracujete jako servírka či lékařka a trávíte většinu dne na nohou. A tím nemyslím vzhledově. Velký rozdíl je totiž také v prostředí, ve kterém budou boty nošeny.

Vnitřní, venkovní, rovný povrch nebo zahrnuje-li nošení těžkých věcí, a další. Přes to všechno je stále nejdůležitější znát rozměry a tvar chodidla nebo drobné odlišnosti. Je také potřeba uvědomit si, že chodidlo reaguje i na malou aktivitu prodloužením a v případě potivosti také zvýšením objemu. Z těchto důvodů bychom si měli obuv zkoušet dopoledne. V každé specializované prodejně by vám měl být k dispozici školený personál a nohu vám změřit.

Zdraví na prvním místě

Ano, také při výběru obuvi platí, že zdraví je na prvním místě. Z nošení špatně padnoucích bot si totiž můžete zadělat na zdravotní problém, jako jsou bolesti hlavy či zad, ale také deformaci chodidel. Proto vždy dbejte na to, aby boty byly anatomicky tvarované a lehké. Další důležitou věcí jsou použité materiály. Volbu materiálu, který je použit při výrobě obuvi neberte na lehkou váhu. Je velice důležité, aby boty byly prodyšné a co možná nejlehčí. Neprodyšná obuv podporuje pocení a nárůst objemu chodidla a následně zvyšuje růst bakterií, hub a kvasinek.

Dále podle typu volnočasové aktivity či pracovní náplně můžete sáhnout po obuvi s úpravou, jako jsou voděodolnost nebo oděruvzdornost. Abychom se v botách cítili maximálně pohodlně, je potřeba mít nohu fixovanou. To zajistí obuv s vkládací stélkou, která zabrání nadměrnému pohybu a klouzání chodidla. Takové pohyby mohou způsobit praskání kůže. Dále také vkládací stélka s “miskou” v patní části, která podpoří stabilitu. Boty musejí především podporovat přirozenou chůzi. Tu pravou obuv poznáte tak, že si při nošení ani neuvědomujete, že obuv máte. 

Výběr správně padnoucí obuvi má svá pravidla, které je nutné dodržet, abyste dříve nebo později netrpěli
i (Zdroj: Bennon)
Výběr správně padnoucí obuvi má svá pravidla, které je nutné dodržet, abyste dříve nebo později netrpěli

Nepodléhejte trendům

Botník plný trendy tenisek a značkových lodiček může být skvělý do doby, než si začnete uvědomovat byť malé obtíže po jejich nošení. Důvodů, proč jsou nevhodné především na delší nošení je hned několik. Obzvláště trendy jsou boty na vysoké platformě, které jsou ovšem pro vaše tělo nevhodné. Platforma nebo podpatek by neměly být vyšší než 2 cm. Příliš měkká podešev a vkládací stélka, která je příjemná při prvotním zkoušení, zase způsobí zvýšenou únavu při dlouhé chůzi. Velké množství bot podle poslední módy má předek boty tvarovaný do špičky, což je zcela nevhodné pro správě postavení prstů.

Pravým opakem je pak barefoot obuv, která se snaží napodobit chůzi naboso. Barefoot obuv ale změní styl chůze a to může mít pozitivní i negativní vliv. Přechod na tento styl by měl být postupný a po konzultaci s ortopedem či fyzioterapeutem. Barefoot je zcela nevhodný pro dlouhé procházky na tvrdém povrchu, a to z důvodu, že nechrání chodidlo a nejde zde o přirozený pohyb. 

Zdroj informací: Bennon; vitalia.cz

Publikováno: 21. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce