reklama

Kuskus šopákus je zkrátka chuťový luxus

Šopský salát je klasika, ale proč ho nevylepšit výborným kuskusem? Ne nadarmo patří mezi superpotraviny, které dodají tělu potřebné vitaminy, minerály a také energii. Oceníte ho i jako součást zdravé dietní kuchyně, protože skvěle chutná, ale neobsahuje přemíru tuku, takže se hodí ve chvílích, když potřebujete pár kil shodit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Šopský salát s kuskusem se hodí třeba jako příloha k jemným libovým masům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kuskus se zcela právem zařadil na seznam superpotravin a dnes se tato chutná příloha původem z Maroka stala součástí jídelníčku po celém světě. S kuskusem podpoříte zdravé trávení a zároveň nadopujete organismus vitaminy, hlavně béčkem a éčkem a také celou řadou minerálů - třeba zinkem, železem, vápníkem nebo draslíkem.

Lepší je ten celozrnný

Doporučit ho lze všem, kdo bojují s přebytečnými kily, protože neobsahuje příliš tuku, ale naopak je nabitý zdravými kyselinami omega 3 a 6. A odborníci na zdravou výživu vyzdvihují rovněž jeho schopnost normalizovat hladinu cukru v krvi.

Zdravější a chutnější je jeho celozrnná varianta, která se hodí i do netradičního, ale neobyčejně chutného šopského salátu, kterému můžete říkat třeba "kuskus šopákus".

Co budete k jeho přípravě potřebovat:

  • bujón na přípravu kuskusu
  • 2 lžíce olivového oleje
  • salátovou okurku
  • zelenou papriku
  • 3 rajčata
  • 150 g balkánského sýra
  • sůl a pepř
  • jarní cibulku
Suroviny, které k přípravě salátu potřebujete
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Suroviny, které k přípravě salátu potřebujete

Přípravu salátu začněte tím, že 1 hrnek kuskusu zalijete 2 hrnky vařící vody a nechte ho asi 10 minut odpočívat v této horké lázni, jenom občas ho promíchejte a provzdušněte vidličkou. 

Salátové bábovičky

Než bude kuskus připraven, pokrájejte zeleninu a balkánský sýr - to vše pak smíchejte s kuskusem dohromady, tak jak jste zvyklí u běžného balkánského salátu.

Zeleninu pokrájejte na kostičky
Zeleninu pokrájejte na kostičky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nakrájenou papriku s rajčaty a okurkou smíchejte se sýrem a dalšími ingrediencemi
Nakrájenou papriku s rajčaty a okurkou smíchejte se sýrem a dalšími ingrediencemi (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Servírovat ho můžete jako přílohu nebo jako samostatné jídlo. A nemusí to být v klasické míse, protože díky kuskusu má směs dobrou konzistenci na to, abyste připravili rychlé a efektní salátové "bábovičky".

Z kuskusu šopákusu připravíte roztomilé salátové bábovičky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Z kuskusu šopákusu připravíte roztomilé salátové bábovičky

Vezměte menší misky, na jejichž dno naskládejte zbylou pokrájenou zeleninu a hotový salát do nich napěchujte. Pak už je stačí jenom vyklopit na talíř a servírovat.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; vimcojim.cz; coopclub.cz

Publikováno: 18. 11. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová