reklama

Pokojové rostliny nebezpečné pro kočky: Co dělat, když dojde k otravě?

Existuje hodně rostlin, které jsou jedovaté a jejichž pozření by mohlo být pro vaši kočičku osudné. Máme pro vás jen několik příkladů jedovatých pokojových květin, jejichž pozření může být pro ni smrtelné. Které to jsou, co mohou způsobit a co dělat, když už k otravě dojde?

Kočky rády okusují a ochutnávají pokojové rostliny. Zejména pokud je chováte pouze v bytě. I když údajně většina z jedovatých pokojových květin kočkám nijak zvlášť nechutná a prostě si jich nevšímají, nemůžete se na to spoléhat. Každá kočka je jiná. Je jen na vás, jestli se pěstování jedovaných pokojovek raději vzdáte úplně nebo je dáte na takové místo, kam kočka nemůže.

Pokojové rostliny nebezpečné pro kočky: toxické pro zažívací systém

Diefenbachie, monstera, filodendron, toulitka, kala (rostliny z čeledi áronovité) obsahují jedovaté alkaloidy, ale navíc ještě mají ve své šťávě jehličkovité krystaly šťavelanu vápenatého. Způsobují otravu, která se projeví obvykle do 4 hodin po pozření – podráždění dutiny ústní. Zvířata třepou hlavou a škrábou si čenich. Mohou hodně slintat a může jim otéct jazyk, tlama i hrtan, špatně polykají a dýchají. Citlivější jedinci mohou zvracet, mít průjem, mohou se objevit arytmie, kóma a zvíře může i uhynout.

Rostliny nebezpečné pro kočky: áronovité jsou toxické pro zažívací systém
i (Zdroj: pixabay.com)
Rostliny nebezpečné pro kočky: áronovité jsou toxické pro zažívací systém

Vánoční hvězda, pryšec trnová koruna, kroton (rostliny z čeledi pryšcovité) – jedovaté jsou všechny části rostlin, hlavně listy a stonek. Při mechanickém poškození vytéká z listů mléko (latex), obsahující diterpeny, které na kůži vyvolávají záněty, dráždí sliznice a zažívací aparát. K otravám dochází pozřením většího množství listů. Zvíře může kašlat, slintat, zvracet, mít průjem, při silném podráždění očí latexem může i dočasně oslepnout. Jako první pomoc se podává mléko nebo voda.

Rostliny nebezpečné pro kočky: pryšcovité jsou toxické pro zažívací systém
i (Zdroj: pixabay.com)
Rostliny nebezpečné pro kočky: pryšcovité jsou toxické pro zažívací systém

Pozor na brambořík. Jedovaté jsou hlízy a oddenky, obsahující triterpenický saponin a další toxické látky. Asi 300 mg hlízy může způsobit zvracení, průjem (i krvavý) a silné bolesti břicha.

Pokojové rostliny nebezpečné pro kočky: toxické pro ledviny

Orchideje a lilie – jedovaté jsou celé rostliny, kočky obvykle sežerou květy, listy nebo stonek, toxické látky dokážou kočku zabít i po pouhém okusování. Jed způsobí rychlé akutní selhání ledvin. Kočka může slintat, může a nemusí zvracet, je dezorientovaná, špatně se pohybuje, mohou jí otéct končetiny, postupně se zhoršuje dýchání a uhyne v křečích. Většinou se nedá zachránit ani rychlým ošetřením u veterináře. Při lehčích otravách selhávají ledviny pomaleji, kočka nežere, je apatická, nemočí nebo jen málo. Je nutná okamžitá návštěva u veterináře.

Rostliny nebezpečné pro kočky: orchideje jsou toxické pro kardiovaskulární systém
i (Zdroj: pixabay.com)
Rostliny nebezpečné pro kočky: orchideje jsou toxické pro kardiovaskulární systém

Pokojové rostliny nebezpečné pro kočky: toxické pro kardiovaskulární systém

Pokojová azalka – stonky, květy i nektar a listy obsahují různé deriváty toxických sloučenin odvozených od granayatoxinu a pryskyřičné diterpenoidy. Kočky (ale také psi!) se mohou otrávit pozřením už pouhých dvou listů. Účinek se projeví za 20 minut až za 2 hodiny, někdy i za 6 hodin. Zvíře může zvracet, mít průjem, sliní, bolí ho břicho, třese se, může mít křeče, motat se, může uhynout na selhání srdce.

Rostliny nebezpečné pro kočky: azalka je toxická pro kardiovaskulární systém
i (Zdroj: pixabay.com)
Rostliny nebezpečné pro kočky: azalka je toxická pro kardiovaskulární systém

Prima tip: první pomoc, když dojde k otravě 

Pokud máte podezření, že kočka mohla sníst jedovatou rostlinu, okamžitě se obraťte na veterináře. Pokuste se zjistit, s jakou rostlinou kočka přišla do kontaktu (okousané listy, převržený květináč nebo váza). Pokud nevíte, jak se rostlina jmenuje, vezměte kousek s sebou. Při pozření jedovatých rostlin vytáhněte co nejdříve zbytky rostliny z tlamy a poté je vypláchněte vodou nebo mlékem. Při otoku tlamičky je nutno zabezpečit průchodnost dýchacích cest. 

Publikováno: 29. 1. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce