reklama

Chcete vědět, jak žít více za méně? Vydejte se s námi na cestu k minimalismu i vy

Minimalistický způsob života je hodně o tom, jak žít více za méně. Jak být spokojený s málem. A jak ve svém životě upřednostňovat ty věci, kterých si ceníme nejvíce, s odstraněním toho, co ve skutečnosti nepotřebujeme. Tento lifestyle nám to chce prostě zjednodušit. Sekundárně pak šetří přírodu a snižuje naše finanční výdaje. Najděte si cestu k minimalismu i vy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Minimalistický způsob života vám může usnadnit život i ušetřit peníze (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Minimalistický způsob života

Minimalistický způsob života v žádném případě není nuda. Minimalistický lifestyle je vlastně v prvé řadě o odmítnutí konzumerismu. Řídí se heslem: “Méně je více.” Běžná česká domácnost totiž je spíše o tom více. Obsahuje ohromné množství položek, z nichž velkou část vůbec neužívá. Vidět je to třeba u oblečení. Víte třeba, že podle statistik si lidé kupují zhruba 60 kusů oblečení ročně, přičemž ⅓ z toho si nikdy na sebe neobléknou?

Všeobecně máme ve svých skříních dvojnásobné množství oblečení než v 80. letech. Ještě zajímavěji jsou na tom naše děti, které jsou vysloveně zahlceny hračkami. Průměrně jich mají okolo 200, ale v reálu si denně hrají zhruba s 12. Dalším paradoxem pak je, že právě hračkářský průmysl je nejnáročnější na plasty. Ptáte se proč? Protože 90 % hraček je právě plastových. A to jsme stále na vrcholu ledovce.

Minimalistický způsob života jde tedy proti zahlcování se věcmi. Bojuje proti honu za materiálním majetkem. Lidé jsou spokojení a šťastní, i když toho tolik nemají. A mimo to nepodléhají také reklamám, módním trendům, akcím, věcem zdarma, ani toxickým vztahům. 

Minimalistický život vám usnadní váš boj s nepořádkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Minimalistický život vám usnadní váš boj s nepořádkem

Proč začít žít minimalisticky? 

Ono je celkem přirozené, že když má člověk prostředky, nechá se snáze strhnout a nakupuje toho více, než potřebuje. To je spojeno s vyššími výdaji, často i se zbytečným vyhazováním věcí, které jsme nestihli spotřebovat, nebo jejich hromaděním. Na to potom navazuje boj s nepořádkem a nutnost častého velkého uklízení.

Člověk se velmi rychle dostává do bludného kruhu spojeného s honem za nakupováním a se zbytečným utrácením peněz. Tento jev je typický hlavně pro bohatší země. S rozvojem ekonomik po celém světě roste rovněž i spotřeba. Nechcete si ale svůj život spíše ulehčit a zjednodušit? Žijte minimalisticky má to své výhody. 

Žijeme v době, kdy často zbytečně utrácíme peníze a obklopujeme se věcmi, které nikdy nepoužijeme
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Žijeme v době, kdy často zbytečně utrácíme peníze a obklopujeme se věcmi, které nikdy nepoužijeme
  • Nebudete tolik bojovat s nepořádkem. 
  • Snížíte množství svého odpadu. 
  • Ušetříte za energie. 
  • Můžete si dovolit žít v menším bytě. 
  • Prospíváte tím přírodě. 
  • A v neposlední řadě tím můžete skvěle ušetřit. 

Nemusíte být přitom radikální, bude stačit, když minimalismus budete do svého života přinášet postupně třeba tím, že provedete audit svých skříní nebo že se rozhodnete snížit frekvenci nakupování a nákup oblečení. 

Minimalismus vám dovolí žít pohodlně i v malém prostoru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Minimalismus vám dovolí žít pohodlně i v malém prostoru

Co je eko-minimalismus? 

Eko-minimalismus byl poprvé světu představen v roce 2000 architektem Howardem Liddellem a jeho energetickým konzultantem Nickem Grantem. Jejich původním cílem bylo postavit budovy šetrné k životnímu prostředí. Dnes tento styl žijí ti, kteří preferují jednoduchý a udržitelný způsob života bez nadměrné konzumace toho, co skutečně nepotřebují. Je to spojeno s omezením hromadění majetku, kdy se zaměřují na vlastnění pouze těch věcí, které k svému životu potřebují.

Jsou šťastní a spokojeni s tím, co mají. Nemají proto ani tendenci nerozvážně nakupovat. Kupují jen to, co je nutné a zároveň i dlouho vydrží. Při nákupu svou pozornost věnují tomu, z čeho jsou dané věci vyrobeny (aby příliš nezatěžovali životní prostředí). Snaží se omezit hromadění nepotřebných věcí. Jejich domovy jsou obvykle menší, s menším množstvím nábytku, ale také obvykle bez nepořádku. Věci v jejich domě odráží jejich životní styl. 

Pokud chcete začít žít minimalisticky, začněte třeba úklidem svého šatníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud chcete začít žít minimalisticky, začněte třeba úklidem svého šatníku

Jak žít minimalisticky? 

  • Žít minimalisticky je možná jednodušší, než jste si původně mysleli. Začít můžete od auditu toho, co máte doma a nepotřebujete to. Projít můžete třeba i svůj šatník. Co přitom vyřadíte, nemusíte hned rovnou vyhazovat, ale můžete to zkusit prodat nebo někomu darovat. I tím pak můžete do svého domu přinést nějaké peníze. 
  • Spoustě věcí je možné vdechnout nový život. Zkuste je upcyklovat nebo recyklovat. Oblečení můžete přešít, nábytek opravit a restaurovat, případně ho proměnit v něco úplně jiného. Buďte kreativní. 
  • Nákup si naplánujte. Mějte seznam, co chcete koupit. 
  • Doma si pak podle toho, co koupíte, vytvořte jídelníček. Usnadní vám to následné přemýšlení, co uvaříte příště. 
  • Vařte si doma. 
  • Nevyhazujte věci, které jdou opravit. 
  • Nehromaďte knihy, digitalizujte se nebo začněte chodit do knihovny. 
  • Když už si potřebujete něco nového koupit, důkladně to promyslete. Vyhýbejte se módním trendům, volte spíše nadčasovost a zaměřte se na kvalitu, která vám zaručí, že daná věc něco vydrží. 
  • Neměňte věci s příchodem nové řady. To platí hlavně u mobilních telefonů. Naopak ho používejte tak dlouho, dokud je to možné. 
  • Vyhýbejte se dluhům, zvláště těm, které vznikají z maloobchodních nákupů (nákup bot na splátky a podobně), nákupů vánočních dárků nebo dovolené. 
  • Co potřebujete pouze jednou, nekupujte, půjčte si to. 
  • Tím, že nebudete hromadit tolik věcí, nebudete potřebovat tak velký prostor. Žít pak budete moci i v menším bytě, a to je spojeno s nižším nájmem i nižšími platbami za energie. 

Zdroj informací: fool.com; globalcitizen.com; simplybychristine.com; theplainsimplelife.com

Publikováno: 25. 10. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová