reklama

Mávnutím kouzelného proutku můžeme proměnit starý hadr v halloweenskou dýni

Halloweenské dýně již neodmyslitelně patří k podzimnímu sychravému počasí. Výzdoba, která získává rok od roku stále na větší popularitě, nemusí být vždy pouze z vydlabané tykve, která nám vyrostla na zahrádce, či jsme si ji přinesli z obchodu. Její podoba může být různá. Také materiál, z kterého oblíbená halloweenská dekorace vzejde, nezná hranic.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Halloweenské dýně již neodmyslitelně patří k podzimnímu sychravému počasí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Halloween už ťuká na dveře a oblíbená výzdoba v podobě vydlabaných oranžových dýní čeká na výrobu. Tykve však nemusí být stále stejné. Jejich podoba se může různit vzhledem k použitému materiálu či osazené výzdobě. Co byste řekli na halloweenské dýně vyrobené ze starého oblečení? Jedinečná výzdoba si určitě najde své obdivovatele. Jejich výroba je velice jednoduchá, ale umělecký zážitek naprosto unikátní a jedinečný.

Potřebujeme:

  • staré kusy oblečení
  • výplň dýně
  • jehly a nitě
  • tavnou pistoli
  • nejrůznější ozdoby a knoflíky
Připravte si všechen materiál i pomůcky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Připravte si všechen materiál i pomůcky

Jak vyrobit halloweenskou dýni?

Staré oblečení, které již zabírá místo ve skříni, nemusí přijít pouze na vyhození. Perfektně se hodí např. pro výrobu podzimní halloweenské dýně. Připravíme si jakýkoliv kus oblečení a krejčovskou křídou obkreslíme talíř či jiný kulatý předmět a vystřihneme.

Za pomoci jehly a pevné nitě ušijeme po okraji vystřiženého kruhu jednoduchý steh. Jakmile tento steh utáhneme, vznikne obyčejná mošnička. Nyní přichází na řadu výplň polštáře. Mošničku naplníme výplní až po okraj, pečlivě utáhneme a zapošijeme. Takto nám vznikl základní tvar dýně.

Mošničku naplníme výplní až po okraj, utáhneme a zapošijeme vznikající dýni
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Mošničku naplníme výplní až po okraj, utáhneme a zapošijeme vznikající dýni

Základ dýně je hotový a pustíme se do vytváření pravidelných půlměsíců, kterými je dýně pověstná. Prošijeme vyráběnou dekoraci odspodu skrz celou dýni a po obvodu se vrátíme opět na spodní stranu, nit utáhneme. Na stejném místě opět zapíchneme jehlu do dýně a prošijeme opět skrz celou dekoraci. Držíme se pořád uprostřed. Postupně takto vytvoříme půlměsíce po celém obvodu dýně.

Po vytvoření posledního měsíčku utáhneme nit a zapošijeme tak, aby se nit nemohla povolit. V tuto chvíli nás již čeká zdobení dekorace. Každá dýně má stopku. Pro tyto účely můžeme použít klacík nebo reálnou stopku dýně. Připevníme ji pomocí tavné pistole. Na dýni můžeme připevnit např. krucánky. Jedná se vlastně o provázek namočený do dispersního lepidla a namotaný na tužku. V této poloze jsme nechali provázek uschnout přes noc.

Stopku přilepíme tavnou pistolí. Dýni dále dozdobíme
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Stopku přilepíme tavnou pistolí. Dýni dále dozdobíme

Nově vyrobenou dekoraci můžeme ozdobit také knoflíkem, který opět přilepíme tavnou pistolí, či nejrůznější třpytivé ozdoby. Kreativitě se meze nekladou a konečná podoba závisí pouze na naší fantazii.

Tip:

Na výrobu ozdobné dýně můžeme použít také např. starou ponožku, která se opět vycpe výplní. Dalším materiálem pro výrobu výzdoby může být hadr na uklízení nebo rukáv ze svetru. Stopku vyrobíme z klacíku a měsíčky vlastně nemusíme řešit, neboť jsou vytvářeny samovolně upleteným vzorem.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 24. 10. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová