reklama

Co můžete pro svého psa udělat na podzim?

Pejskaři začínají řešit, jak se o svoje mazlíčky na podzim postarat a jak pomalu přicházejícím novým podmínkám přizpůsobit jejich potravu. Stejně jako lidé se změnou ročního období mění často svůj jídelníček a fyzické tempo, tak i život ovlivňují pejskům sezónní změny. Především pak těm, kteří žijí venku v kotci.

i (Zdroj: Yoggies s.r.o.)
I na podzim se musíte správně postarat o svého pejska (Zdroj: Yoggies s.r.o.)

S větším chladnem často dochází k omezení procházek

S příchodem klesajících teplot často klesá chuť některých chovatelů chodit na dlouhé vycházky. A omezení pohybu u psa (chovaného doma), znamená menší výdej energie. Takže pokud v chladnějších měsících zvířeti omezíte pohyb, tak je důležité upravit i množství krmné dávky tak, aby mazlíček nepřibíral na váze.

To může být především u starších a větších plemen zdravotně velmi nebezpečné. Pokračování v podávání stejného množství potravy bude mít za následek „zimní přibírání na váze“, které je nezdravé. Pokud již s pejskem chodíte ven na kratší dobu, zkuste ho co nejvíce zabavit tak, aby měl dostatek fyzické aktivity. Hrajte si s ním, běhejte s ním, házejte mu míčky, podněcujte ke hře s ostatními psy.

S příchodem klesajících teplot často klesá chuť některých chovatelů chodit na dlouhé vycházky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S příchodem klesajících teplot často klesá chuť některých chovatelů chodit na dlouhé vycházky

Pejska v kotci „vykrmte“

Jiná situace je ale u pejsků, které jsou po celý rok v kotci. Ty byste měli na podzim připravit na zimní měsíce tak, že je „vykrmíte“. Jedno kilo navíc přispěje k vytvoření mírné termoizolace, která ochrání pejska, aby mu nebyla taková zima a netřepal se. Právě zvířecí „třes“ může způsobit, že pejsek v zimě vydává více energie a tím i hubne (toto samozřejmě platí pouze u plemen chovaných venku). Vždy se ale poraďte se svým veterinářem, jak zdravě při nabírání kil postupovat.

Doporučujeme přidávat pejskovi pivovarské kvasnice. Pivovarské kvasnice pro psy bývají ve formě prášku, a tak je můžete snadno přimíchat do krmiva. Na chladné dny je pro zvířata dobré hovězí a kachní maso. To jsou pro své výživové hodnoty přímo ideálním krmivem pro zimní měsíce venkovních psů. 

Psi instinktivně vycítí podzim

Nedávná studie prokázala, že podzimní kratší dny psímu mozku signalizují blížící se zimu. A tím mohou nastat u zvířete mírné hormonální změny. Ty zpomalují metabolismus a tělo začíná šetřit výdej kalorií. A to vede k tomu, že pejsek může na podzim sám od sebe nabrat kila. Vědci tento pojem nazvali „Gen spořivosti“, díky němu se psi mohou instinktivně připravit na přežití v zimních podmínkách.

Pejsek může na podzim sám od sebe nabrat kila navíc
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pejsek může na podzim sám od sebe nabrat kila navíc

Podzimní línání

Na podzim začíná padat nejen listí, ale také srst zvířatům. Přichází období línání. Je dobré proto pejska pravidelně vyčesávat. Jednou za podzim vykoupat. Urychlíme tím proces výměny srsti. Aby srst mazlíčků zůstala i nadále lesklá, měli bychom do jídelníčku zařadit vhodné doplňky potravy – například za studena lisovaný ososový olej vyrobený bez konzervantů a barviv. Předejdeme také, tím problémům s její lámavostí a vypadáváním.

Při výměně srsti psa může hrát důležitou roli i tzv. vitamin krásy, vitamin H, který je známější pod názvem biotin. Je skvělý pro zdravou srst a pevné drápy, podporuje látkovou výměnu a potlačuje kožní potíže. Mějte na paměti, že zdravá pokožka, bez kožních vyrážek po alergických reakcích, je základem a předpokladem lesklé, zdravé a husté srsti. 

Prevence je základ

„Dobrou volbou je také dávat zvířeti preventivně i probiotika. Ty podporují celkové zdraví, dobré trávení, zdravý mikrobiom psa ve střevech, a tím i celkovou imunitu vašeho mazlíčka. Imunitní systém je možné podpořit také doplňky potravy jako je třeba lněný olej pro psy a kočky bez konzervantů a barviv. V rámci prevence proti nachlazení, ale i celkové podpoře zdraví pejska, nepřekrmujte. Jedinci, kteří mají kila navíc, mají i horší obranyschopnost,“ dodává odborník na výživu a imunitu psa Jiří Švihálek.

Zdroj informací: Yoggies s.r.o.

Publikováno: 19. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce