reklama

Na migrénu i strie vyzkoušejte nejvoňavější kůru na světě

Skořice, tedy ta „pravá“, pochází z Cejlonu a její plantáže se prostírají i v Indii a na Seychelách. Jemná skořicová chuť se hodí do nejrůznějších dezertů, ale i k některým masovým a zeleninovým pokrmům. Po tisíciletí je ovšem s úspěchem využívána i v alternativní medicíně a léčitelství.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Skořice je vlastně kůra pocházející ze stálezeleného stromu skořicovníku cejlonského (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Skořice z Cejlonu se sbírá ze skořicovníkového stromu. Jedná se o tenkou vrstvu vnitřní kůry, jejíž plátky se pak skládají na sebe, takže pak tento smotek vypadá trochu jako doutník. To je právě ten rozdíl, který je mezi cejlonskou a čínskou skořicí, protože ta druhá není skládaná, ale jedná se pouze o vrchní kůru.

Pohlazení pro mozek i žaludek

Léčebné účinky skořice nacházejí uplatnění u řady neduhů a obtíží. Už jen její opojná vůně dokáže povzbudit mozkovou činnost a doporučuje se všem, kteří se cítí psychicky vyčerpaní. Funguje také jako prevence Alzheimerovy choroby – některé vědecké zdroje dokonce uvádějí, že dokáže zpomalit průběh této zákeřné choroby.

Zároveň se jedná o přírodní antibiotikum, které využijete v prevenci a podpůrné léčbě nejrůznějších viróz a chřipek. Dokáže také dobře hlídat hladinu cukru v krvi a trochu čaje se skořicí po jídle pomůže žaludku rychle trávit. Ulehčí od zdlouhavého vstřebávání sacharidů a odplavuje z trávicího traktu nadbytečné tuky, čímž snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v těle. Výborná je skořice ve spojení s medem, který posiluje její účinky a slouží také jako lék na bolesti žaludku či jako prevence žaludečních vředů.

Dopřejte si ji pravidelně

Pravidelné užívání skořice posiluje kardiovaskulární systém i imunitu, navíc si tak zajistíte přísun vlákniny a některých minerálů, především manganu a vápníku. Optimální denní dávka je kolem 3 g, což je přibližně množství odpovídající ne zcela plné čajové lžičce. Aby se projevily účinky skořice, je nutné ji užívat alespoň 5–6 týdnů.

Nejrůznější studie se sice shodují v tom, že dlouhodobé užívání skořice není na závadu, ale v případě některých onemocnění jako cukrovka nebo problémy se srážlivostí krve je nutná konzultace s lékařem. Se skořicí by měli zacházet opatrně také alergici, protože u někoho vyvolává nepříjemné reakce sliznic a kůže.

Med ve spojení se skořicí nejen skvěle chutná, ale zároveň posiluje její léčivé účinky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Med ve spojení se skořicí nejen skvěle chutná, ale zároveň posiluje její léčivé účinky

Skořice nachází široké využití i v podpůrné léčbě kožních obtíží, jako jsou ekzémy nebo opary a krémy se skořicí zpevňují kůži, takže jsou báječným balzámem na strie. Skořicovou mast koupíte v lékárně, ale její náhradu si snadno vyrobíte i sami doma z dostupných ingrediencí, kterými jsou bílý jogurt nebo tvaroh, olivový olej a pochopitelně „zázračná“ skořice. Mast z tohoto koření se může stát i vaší tajnou zbraní proti nepříjemným migrénám, u některých pacientů totiž velmi dobře zabírá skořicový krém vtíraný do spánků.

Za tepla i za studena

Skořici lze užívat každý den v její „práškové“ podobě, ale výborný je skořicový čaj, který si připravíte docela jednoduše, když povaříte lžičku mleté skořice v trošce vody a osladíte medem nebo pomerančem. Tímto způsobem se zároveň uvolní antioxidanty, na něž je toto koření bohaté.

Kdo dává přednost chladným nápojům, tomu doporučujeme skořicovou vodu. Do džbánu s vodou vhoďte dva větší kousky celé skořice, nechte přes noc vylouhovat a následující den tento zdravý nápoj průběžně popíjejte.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; mojezdravi.cz; bylinkovyraj.cz, www.lekarna.cz

Publikováno: 12. 10. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová