reklama

Perlová bylina roste za humny – ale pozor, není pro muže

Kontryhelu si cenili již středověcí alchymisté a dávné bylinkářky mu říkaly posvátná ženská bylina. Mužům je prý v podstatě zapovězena, protože snižuje potenci.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kontryhel se nejčastěji popíjí jako čaj, ale využít ho můžete i jinak (Zdroj informací: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kontryhel roste všude kolem nás a sbírá se od jara do podzimu. Poznáte ho mimo jiné podle čiré tekutiny, kterou vylučují jeho listy a které se v alchymii přezdívá nebeská rosa. Celé rostlince se pak dostalo přízviska „perlová bylina“.

Kontryhel je tu pro ženy

Jeho účinky na zdraví jsou široké, nicméně nejvíce se využívá při léčbě a prevenci nejrůznějších ženských obtíží. Působí blahodárně při bolestivé a nepravidelné menstruaci, zvyšuje pravděpodobnost početí, zlepšuje kvalitu mateřského mléka a zvyšuje jeho tvorbu. Lze ho použít rovněž při léčbě kvasinkových gynekologických onemocněních a při některých obtížích souvisejících s klimaktériem, protože jeho popíjení zpevňuje podbřišek a ulevuje od nespavosti.

Vedle těchto „ženských“ neduhů ho můžete použít i při léčbě průjmů a dalších onemocněních střev a žaludku nebo při ledvinových obtížích. Kontryhelová tinktura dobře poslouží pro ošetření problematické pleti a akné.

Kontryhel poznáte podle „nebeské rosy“, kterou vylučují jeho listy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kontryhel poznáte podle „nebeské rosy“, kterou vylučují jeho listy

Kontryhel se nejčastěji používá ve formě čaje ze sušených listů, který se doporučuje popíjet asi dvakrát denně. Ulevuje nejen od výše uvedených neduhů, ale pomáhá rovněž při léčbě angíny a popíjet ho lze i během odtučňovacích kúr. A z kontryhelu si doma poměrně jednoduše vyrobíte také vynikající mast a tinkturu.

Tinktura pomůže problematické pleti

Pro výrobu tinktury použijte několik čerstvých listů kontryhelu, které by měly tvořit asi jednu třetinu obsahu nádoby, v níž je budete macerovat. Zbytek objemu dolijeme vysokoprocentním lihem (minimálně 40%). Listy není potřeba ani krájet, stačí je pomačkat obrácenou stranou vařečky, aby se porušila jejich struktura a lépe se uvolňovaly účinné látky.

Lehce pomačkané lístky kontryhelu zalijeme při výrobě tinktury vysokoprocentním lihem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lehce pomačkané lístky kontryhelu zalijeme při výrobě tinktury vysokoprocentním lihem

Nádobu s lihem a bylinkami nechte asi 20 dní na slunném místě macerovat. Poté přelijte tinkturu do čisté suché nádoby a můžete ji začít užívat. A to nejen vnitřně, dobře také poslouží k ošetření pleti, kterou trápí akné a jiné nepříjemnosti související s problematickou pletí. Protože je ale tinktura poměrně silná, v tomto případě ji nařeďte minimálně v poměru 1:1 buď destilovanou, nebo převařenou vodou.

Hýčkejte se kvalitními tuky

Kontryhelová mast má skvělé omlazovací a regenerační účinky na pokožku a hodí se pro ošetření unavené a povadlé pleti obličeje a dekoltu. K její výrobě byste mohli sice použít vepřové nesolené sádlo, ale protože budete připravovat pleťový krém a zasloužíte si trochu toho rozmazlování, sáhněte raději po následujících ingrediencích:

  • včelím vosku organického původu
  • kokosovém oleji
  • bambuckém másle

Všechny tyto složky snadno seženete na internetu, například v e-shopech zaměřujících se na výrobu domácí kosmetiky. A krabička od bambuckého másla, v níž tento přípravek nejspíše koupíte, vám dobře poslouží pro váš domácí kontryhelový krém.

Všechny tři tuky rozpusťte ve vodní lázni, a pak do nich přidejte hrst nejlépe čerstvých kontryhelových listů, které tentokrát posekejte na malé kousky a třeba ještě „potlučte“ jemně v hmoždíři, aby se uvolnilo co nejvíce účinných látek. Listy společně s tuky asi 20 minut prohřívejte. Pozor, tuky by se neměly vařit a škvařit a připalovat, jinak je znehodnotíte a vaší pleti víc uškodí, než pomohou. Mast můžete ještě vylepšit kapkou éterického oleje.

Až listy s tuky prohřejete, přes pláténko nebo jemný cedník slijte teplou tekutinu do nějaké misky nebo nádoby a listy ještě pomocí dřevěné měchačky nebo rukama řádně vymačkejte, aby se co nejvíce účinných látek dostalo do krému. Pak už ho jen nechte ztuhnout a začněte používat.

Tip:

Pokud se rozhodnete využít kontryhel dlouhodobě nejen pro léčení ženských obtíží, určitě je na místě poradit se s vaším lékařem, jestli je to pro vás vhodné řešení.

Zdroj informací: pořad Tajemství domova; zdravezdravi.cz

Publikováno: 22. 9. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová