reklama

Jaké balkonovky a kdy zazimovat? Nenechte je přes zimu zmrznout!

Konec sezóny se kvapem blíží. Nejen na zahradě, ale i na balkóně, v lodžii nebo na terase máme rostliny, které je škoda vyhodit, a tak je můžeme zazimovat. O zazimování balkonových rostlin si více řekneme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zazimování balkonových rostlin je nutné neodkládat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neoblíbenější balkonovou rostlinou je jednoznačně pelargonie, muškát, a to zvláště jejich vzpřímené kultivary. K zazimování těchto balkonových rostlin přistupte během září až října, když denní i noční teploty klesnou. Muškát sice zvládne teploty, sahající až k 5 °C, ale dlouhodobější vystavení těmto teplotám škodí, protože jsou vysilovány.

Během září odeberte vrcholové řízky, kterými si rostliny namnožíte. Vylámejte všechny květy a postupně snižujte zálivku, poté je přeneste do suché místnosti, kde je teplota v rozmezí 10 až 15 °C. Zalévejte jen přibližně jednou za dva až tři týdny a minimálními dávkami vody.

Pro přezimování je vhodné využít světlého sklepa, kde nehrozí mrazíky. Nevhodný je nevytápěný skleník nebo sklep bez přirozeného světla i takový, kde je vysoká vlhkost vzduchu. Podobně je možné uchovat přes zimu i verbeny.

Zvláštní péči vyžadují fuchsie. Tyto krásné rostliny, které vás překvapí každoroční záplavou květů, si ještě před jejich zazimováním rozmnožte jako muškáty, tedy vrcholovými řízky, které stačí ponořit do odstáté vody.

U fuchsií platí stejný způsob jako u muškátů včetně teplot, jen s tím rozdílem, že ještě před přenesením na místo zimního odpočinku nezapomeňte rostliny zkontrolovat na přítomnost savých škůdců a případně rostliny ošetřete. Stačí k tomu využít domácí směs kypřicího prášku, oleje, smáčedla a vody.

I fuchsiím ostříhejte před zazimováním všechny květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I fuchsiím ostříhejte před zazimováním všechny květy

Často pěstovanými rostlinami v nádobách jsou také lilie. Ty jsou méně náročné než předchozí rostliny. Během podzimu, kdy jim zežloutne stonek, je sestříhněte na maximální výšku 10 cm a celou nádobu i s podzemními částmi uložte například do skleníku nebo sklepa. Vhodné je také nádobu mírně zanořit do půdy, případně přikrýt chvojím, aby se zabránilo vymrznutí.

Z terasy před zimou určitě ukliďte hortenzie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Z terasy před zimou určitě ukliďte hortenzie

Speciální zacházení vyžadují některé hlíznaté rostliny, jako je kala. Ta kvete nádhernými toulci, a když se přiblíží podzim, začnou jí žloutnout listy. To je ten pravý čas na vyjmutí hlíz z půdy. Odstřihněte z nich nadzemní části tak, aby krček nad hlízou měl délku cca 10 cm. Nechejte je oschnout, pak je uložte na suché místo s teplotou kolem 10 °C. Stejný způsob si zaslouží i mečíky.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 15. 9. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček