reklama

Švestkový koláč s drobenkou vás přenese do dětství u milované babičky

Nejlepší švestkový koláč s drobenkou by mohl být právě ten z kvalitního kynutého těsta, čerstvých zralých švestek a bohaté sladké drobenky. Sytý koláč s ovocem může nahradit i nedělní oběd nebo si ho připravte s sebou na výlet do přírody.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Švestkový koláč s drobenkou je klasikou českého sladkého pečení (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Svůj tradiční recept na švestkový koláč s drobenkou nám prozradila paní Alena Hajná. Pekla ho už její babička a nedá na něj dopustit.

Připravte si:

  • 500 g hladké mouky
  • špetku soli
  • 3 hrsti cukru krystal
  • 130 ml oleje
  • 2 žloutky
  • čerstvé droždí
  • dva klasické plechy
  • máslo pro vymazání
Suroviny na kynutý švestkový koláč
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Suroviny na kynutý švestkový koláč

Kostku čerstvého droždí rozdrolte v hrnečku, zalijte teplým mlékem a zasypte lžičkou krystalového cukru. Promíchejte a nechte pod utěrkou vzejít základní kvásek. Se sušeným droždím pracujte podle pokynů výrobce, ale čerstvé droždí v tomto případě doporučujeme.

Ve větší misce smíchejte suché suroviny, přidejte olej a žloutky, přilijte připravený kvásek a pořádně promíchejte vařečkou. Všechny ingredience by měly mít ideálně stejnou a pokojovou teplotu, tak se bude vždy s těstem nejlépe pracovat.

Těsto pořádně vypracujte buď vařečkou v ruce, jak to dělaly naše babičky, nebo si můžete pomoct hnětačem s háky na těsto. Pak ho poprašte moukou, přikryjte utěrkou a na teplém klidném místě nechte pořádně nakynout. Mezitím zapněte troubu, aby se rozehřála, plechy vymažte rozpuštěným máslem a připravte si drobenku.

Těsto důkladně propracujte
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Těsto důkladně propracujte

V menší misce si smíchejte 6 lžic polohrubé mouky, 6 lžic práškového cukru a cca 3 kousíčky másla. Vše pořádně promíchejte, čistou rukou směs promačkávejte a žmoulejte do té doby, až vám vznikne kompaktní dobře promíchaná drolící se hmota.

Vykynuté těsto rozdělte na dva stejné díly a rozválejte. Z uvedené dávky připravíte dva větší hodně tenké koláče. Pokud máte raději vysoké těsto a méně ovoce, tak můžete použít i celou dávku na jeden plech. Lepší je ale tenčí těsto, hodně ovoce a spousta drobenky.

Dostatečně vyválené těsto položte na plech. Mělo by vyplňovat celou plochu od okraje po okraj, včetně stěn po stranách. Přebytečné těsto odkrojte ostrým nožem. Plech musí být vymazaný tukem (potírali jsme ho rozpuštěným máslem). Můžete použít pečicí papír, ale máslo mu přidá více na klasice a vůni.

Na vrch naskládejte těsně vedle sebe umyté, vypeckované a rozpůlené švestky slupkou směrem dolů. Podobně můžete použít i jiné ovoce, čerstvé i kompotované. Ovoce z kompotu nechte nejdříve okapat. Nakonec nadrolte na celou plochu koláče s ovocem připravenou drobenku. Pečte na 170-180 °C dozlatova.

Na vyválené těsto poklaďte švestky a zasypejte drobenkou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na vyválené těsto poklaďte švestky a zasypejte drobenkou

Jak na skvělé kynuté těsto

Kynuté těsto není nijak komplikované na přípravu, ale i tak nás může pozlobit a výsledek nemusí být takový, jak bychom potřebovali a očekávali. Na kynuté těsto se nesmí spěchat, nebouchat s ním, nedloubat do něj a také nemá rádo chlad. Dodržte těchto pět praktických pokynů od profesionálů a našich babiček a nakyne vám do krásy vždy.

Hrubost stranou, buďte na těsto jemní: Těsto zpracujte pořádně a energeticky, pak s ním ale nakládejte jemně a citlivě, skoro jako s miminkem. Odvděčí se vám. Příliš s ním neplácejte a nebouchejte. Uložte ho do mísy s pokojovou teplotou a přikryjte čistou utěrkou.

Dopřejte mu klid a teplo: Mnohem lépe vám nakyne, pokud s ním nebudete v procesu kynutí zbytečně manipulovat, ale ponecháte ho na stálém klidném a hlavně teplém místě. V zimě je ideální místo u zdroje tepla, radiátor, předehřátá trouba apod. Ideální teplota pro kynutí je 25-26 °C. U nižší teploty bude těsto kynout velmi pomalu, u vyšší zase rychleji, což ale nemusí být vždy žádoucí. Pro chleba je možné nechat kynout těsto v lednici až 12 hodin.

Pozor na osychání: Bochánek těsta musí být vždy přikrytý, aby neokoral. Oschlé části by pak v těstě mohly být nepříjemné. Těsto po vzoru našich babiček posypte na povrchu moukou a přikryjte utěrkou. Profesionální pekaři naopak často povrch těsta orosí vodou z rozprašovače a přikrývají potravinářskou fólií.

Opětovné propracování: Pokud chcete docílit extra jemné těsto, na konci kynutí nebo i v procesu kynutí můžete těsto tzv. shodit a nechat vykynout znovu. Není to nic jiné, než opětovné propracování, čímž slehne a zmenší svůj objem, tedy splaskne. Takto propracované těsto necháme přikryté opětovně nakynout. Teď už bude kynout rychleji. Pro klasický koláč takové shození udělejte jenom jednou, a pak použijte.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 5. 9. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná